گزارشی از مراسم رونمایی و معرفی تازه‌های نشر روشنگران در سال 95


سایت روشنگران: مراسم رونمایی و معرفی تازه‌های نشر روشنگران با حضور نویسندگان و مترجمانِ آثار، روز دوشنبه 16 اسفند 1395 در دفتر انتشارات روشنگران برگزار شد.

شهلا لاهیجی؛ مدیر انتشارات روشنگران ضمن خوشامدگویی به حاضرین، پیشاپیش هشتم مارس؛ روز جهانی زن را تبریک گفت. 
در ادامه‌ی مراسم، نویسندگان و مترجمان به معرفی کتاب‌هایشان پرداختند. تعدادی از نویسندگان و مترجمانی که به دلیل دوریِ راه در مراسم حضور نداشتند، بصورت پیام صوتی و یادداشت، آثارشان را معرفی و برایمان ارسال کردند تا از طرف آنها در مراسم خوانده شود.
 
(به دلیل تعداد بالای کتاب‌هایی که در برنامه رونمایی و معرفی شد، در این گزارش بخش کوتاهی از گفته‌های نویسندگان و مترجمان را درباره‌ی معرفی کتاب‌ها می‌خوانید و به زودی متنِ کاملِ معرفی آثار بصورت جداگانه در سایت روشنگران منتشر خواهد شد.) 
    
 
* «اضطراب در اشعار فروغ فرخزاد و غادة‌السمان»
نویسنده: پروین پناهی

کتاب «اضطراب در اشعار فروغ فرخزاد و غادة‌السمان» نوشته پروین پناهی است که به نقد تطبیقی آثار این دو شاعر می‌پردازد. پناهی در معرفی کتاب خود گفت: «در این پژوهش افکار و اندیشه‌های دو شاعر روشنفکر؛ فروغ فرخزاد و غادة‌السمان را با محوریت اضطراب در آثارشان بررسی کرده‌ام. آنها درصددند تا نشان بدهند که زنان در زندگی خود با نوعی اضطراب و پریشانی روبه‌رو هستند که ناشی از شرایط نامساعد زندگی و رفتاری است که جامعه مردسالار برای آنان تعریف می‌کند. ضرورت پرداختن به این مساله از شهرت و اهمیت دو شاعری ناشی می‌شود که علیه سنت‌ها و کلیشه‌های جامعه سنتی خود قد برافراشتند. فروغ فرخزاد به عنوان یکی از نمایندگان جریان نوظهور در ایران و غادة‌السمان نیز به عنوان روشنفکری که برای زنان در بند عرب، آزادی طلب می‌کند. مساله‌ای که این دو شاعر را به هم نزدیک می‌کند جنسیت آنهاست و در شعر هر دو شاعر رگه‌هایی از دغدغه‌ها و اضطراب‌ها وجود دارد که ناشی از (جنس دوم) محسوب شدن آن‌هاست. آنچه اضطراب مشترک زنان جهان است.»

* بُعد پنجم- پیش از گذشته
نویسنده: ف- نوری
 
بخشی از یادداشت نویسنده‌ی رمان «بُعد پنجم- پیش از گذشته»: «در روزگاری که کتابخوانی - نه فقط در ایران- به دلیل فراوانیِ رسانه‌های نو و دیگر عوامل فرهنگی-اجتماعی دچار بحران است، چنین تلاش‌هایی همچون رونمایی از نوشته‌های تازه و کارهای نویسندگانِ ناشناس از سوی ناشرین پیشرو همچون روشنگران، بسیار تحسین‌برانگیز است. درباره‌ی رمان «بعد پنجم - پیش از گذشته» می‌توان گفت که داوری درباره‌ی آن تا پیش از به پایان رساندن داستان ممکن است خواننده را به بیراهه ببرد. ژانر کتاب تا نزدیک پایان «علمی- تخیلی» به نظر می‌رسد، اما هنگامی که خواننده داستان را به پایان ببرد، می‌بایست دچار شک و تردید جدی درباره ژانر داستان شده باشد. آنچه مرا به نوشتن این داستان برانگیخت، از سویی دلبستگی به ابعاد ناشناخته‌ی دانش و از سوی دیگر تجربیات من در کار روزمره‌ام بود. همچنین تجربه‌ی نگارش یک داستان بلند، همزمان در دو زبان فارسی و آلمانی برای من جذابیت ویژه‌ای داشت. ضمن اینکه تلاش من در نگارش پارسی، دستیابی به زبانی پالایش یافته بود و با کمترین وامگیری از دیگر زبانها. امیدم اینست که در کارهای آتی بتوانم این زبان را پخته‌تر و روان‌تر به کار ببندم. برای نسخه‌ی آلمانی کتاب که هماکنون به شکل الکترونیک در دسترس هست، قراردادی با یک ناشر آلمانی بسته شده و قرار است بزودی به فرم کلاسیک از کاغذ به چاپ رسد.»
 
* پشت حصار
نویسنده: محبوبه بهزاد فرشید
 
رمان «پشت حصار» داستان زندگی کودکانی است که در پرورشگاه زندگی می‌کنند و اتفاقاتی که در آنجا برایشان می‌افتد. نویسنده‌ی رمان به انگیزه‌هایی که باعث شد نگارشِ این داستان را آغاز کند اشاره کرد: «اولین بار که تصمیم به نوشتن گرفتم زمانی بود که تازه به اتریش آمده بودم. یک مصاحبه‌ی ساده‌ی تلویزیونی انگیزه‌ام شد برای نوشتن این کتاب. وقتی یکی از وزرا خیلی راحت به مجری گفت در پرورشگاه بزرگ شده و خودش به تنهایی توانسته با مشکلات زندگی بجنگد و پیروز شود. آنجا بود که متوجه شدم ما چقدر درگیری فرهنگی با واژه‌ی پرورشگاه داریم و این اولین قدم برای فروپاشی دیواری بود که بین طرفین قرار داشت. با این قدم بغض فروخورده‌ام ترکید و شروع به نوشتن کردم. مشکلات بچه‌هایی که در پرورشگاه زندگی می‌کنند علاوه براینکه باید با پیرامون خود بجنگند برای هویت و اثبات شخصیتشان بعد از خارج شدن از آن مکان دچار نبردی سخت‌تر برای بقای خود می‌شوند. مردمی که بدون هیچ اطلاعی تنها براساس کلمه پرورشگاه؛ (خودآگاه یا ناخودآگاه) نگاه و برخوردی غیرانسانی دارند. برای مثال هرگاه بخواهند ازحُسن کسی بگویند بدون لحظه‌ای فکر به این جمله بسنده می‌کنند که طرف سر سفره پدر و مادرش بزرگ شده! این سفره که برایشان معرف شخصیت واصالت افراد است بدون اینکه بدانند رنگ‌‌وبویش با چه دستمایه‌ای شکل گرفته است. درکتاب بدون قضاوت و پیشداوری اشاره به دردهایی کردم که ناعادلانه بر پیکر کودکانی بی‌پناه توسط مربی‌هایی وارد شده که خودشان مملو از مشکلات بودند. مثل همیشه قربانی در کشورمان مجرم است و باید تاوان قربانی بودنش را پس دهد.
 
* پیام فوری از مادر زمین
نویسنده: جین شینودا بولن – مترجم: نیسان فروزین
 
«پیام فوری از مادر زمین» هشداری از جانب مادر به ساکنین این سیاره آسیب‌پذیر است تا از محیط‌زیست خود حفاظت کنند. مترجمِ کتاب با بیان این مطلب گفت: «زمین زیر بار فشاری است که فرزندان به مادر تحمیل کرده‌اند. "وقتی اولین‌بار فضانوردان تصویر زمین را از فضا نشان دادند سیاره‌ای را دیدیم که به رنگ آبی و سفید بود و با فضای سیاه‌رنگی احاطه شده بود. ابرهای سفید در مقابل آبی کبود اقیانوسها تاب می‌خوردند. این تصویر مادرمان زمین بود و نه‌تنها زیبایی زمین را نشان می‌داد بلکه آسیب‌پذیری آن را نیز حس می‌کردیم. زمین در مقابل فضای بیکران چقدر کوچک و شکننده بود." زمین هم مثل مادر ما در سالهای میانسالی ما ناخوش و آسیب‌پذیر است. اگر زمین را مورد معاینه پزشکی قرار می‌دادند تشخیص بیماری‌های متعدد نشانه‌های جدی خطری است که سیاره زمین را تهدید می‌کند: گرمایش زمین، آلودگی گسترده در سطح اقیانوسها و دریاها، افزایش گازهای گلخانه‌ای، انقراض برخی از گونه‌ها، مرگ مرجانها، جنگل‌زدایی و افزایش جمعیت و... حال در این برهه از زمان با تخریب روزافزون محیط‌ زیست و سوء اداره جهان با تفکر پدرسالاری و اشاعه جنگ تروریسم و خشونت به نظر نویسنده موج سومی در حال شکل‌گیری است. مشارکت زنان درعرصه‌های تصمیم‌گیری کلان، فعالیت‌های اجتماعی و مردمی از پایین به بالا، شکل‌گیری حلقه‌های معنوی و فمینیسمی که ارزشهای زنانه و مادرانه را جایگزین ارزشهای پدرسالارانه کند ازجمله راه‌کارهایی است که می‌تواند به جنبش صلح منجر شود.»     
 
* تحلیلی بر بازتاب اسطوره در سینمای بهرام بیضایی 
نویسنده: مریم افشار
 
بهرام بیضایی از سینماگران مشهور ایرانی است که به اساطیر توجه ویژه داشته. او با بکارگیری اساطیر و آیین نه‌تنها به زیبایی آثارش می‌افزاید بلکه برآنست تا با مفهوم و معنای نهفته‌ی آنها، ناخودآگاه ذهن انسان امروز را بیدار کند. مریم افشار با بیان این مطلب گفت: «در سینمای بهرام بیضایی از قهرمان همیشگی تاریخ؛ شاهان، جنگ‌آوران و قهرمانان مرد تقدس‌زدایی می‌شود. او با دگرگونی اسطوره می‌کوشد تا جایگاه زن را در سینما و تبع آن در جامعه امروزی‌اش متحول کند. او زن را قهرمان می‌کند و تصور جامعه را نسبت به جنسیت زن و دیدگاه مردسالارانه‌ی آن تغییر می‌دهد. این پژوهش حاصل دو سال پژوهش در سینمای بهرام بیضایی است. در سینمایی که «غریبه و مه»، «مرگ یزدگرد»، «چریکه‌ی تارا»، «مسافران» و «شاید وقتی دیگر» را به نمایش گذاشت و من بارها بخاطر بودنش در فرهنگ و هنرِ ایران خدا را سپاس می‌گویم. کاش امروز به جای من بهرام بیضایی سخن می‌گفت. او که بارقه‌های ذهن مرا متوجه اسطوره و آیین سینمایش کرد. و چقدر جایش خالیست...»
 
*تغییرات اجتماعی در ایران از نگاه مورخان پارسی نویس - از بلعمی تا جوینی
نویسنده: مریم کمالی
 
مریم کمالی در توضیحِ روندی که موجبِ نگارش کتاب شد چنین عنوان کرد: «ماجرای تدوین این کتاب به جستجوی من در شالوده اجتماعی ایران از منظر تاریخ برمی‌گردد. دغدغه پاسخ به چراییِ بسیاری از موضوعات ایران مرا که فارغ‌التحصیل رشته زبان انگلیسی بودم و در پی ترجمه آثار- که بخشی از آن توسط انتشارات روشنگران چاپ شده است- دوباره به پشت نیمکت دانشگاه کشاند. این‌بار تاریخ برای من جایی بود که پاسخ به بسیاری از سوال‌هایم را در آن می‌یافتم و به دنبال شیوه‌ای بودم که مرا فارغ از روش‌های مرسوم تاریخ‌نگری و تاریخ‌نگاری به کاربردی‌سازیِ تاریخ در پاسخ به بخشی از علل رخدادهای امروز رهنمون سازد. از این‌‌رو برای پایان‌نامه دکتری موضوع تغییرات اجتماعی ایران در عهد قاجار خصوصا دوره ناصری را انتخاب کردم. به محض طرح موضوع در گروه تاریخ دانشگاه تهران به یکباره ولوله‌ای برپاشد، چراکه طرح موضوع تغییرات اجتماعی مرزهای خطر را درنوردیده بود. با کمی ناامیدی از رد موضوع، به کل قصد یافتن موضوعی دیگر داشتم که پند استاد شفیعی کدکنی در یکی از همان کلاس‌های معروف سه‌شنبه‌هایش به دادم رسید و آن گنج بی‌پایان و بی‌منت تاریخ میانه ایران بود. این درست جایی بود که می‌توانستم با سیر در آفاق پر دامنه آن به ریشه‌های اساسی بسیاری از دردهای تاریخی امروز میهنم نزدیک شده و پاسخ به بنیان‌های ساختاری وضعیت امروز را در آن جستجو کنم.»
 
* تیغ و سنت 
نویسنده: رایحه مظفریان
 
«تیغ و سنت» کتابی است با موضوع ختنه‌ی زنان در ایران. نویسنده در ارتباط با این کتاب می‌گوید: «آنچه به عنوان پژوهشگر این کتاب و موسس کمپین "گام به گام تا توقف ناقص‌سازی جنسی زنان" در ایران در این سالها شاهد بودم، قربانی شدن دختران زیبارویی بود که توسط مادران برای انجام عمل به دایه‌ها سپرده می‌شدند. مردان کمترین دخالت را در ایجاد چرخه رواج این سنت داشتند. مادران ترس داشتند که بخت از سر دختران ختنه نشده بپرد و مادر شوهرها دخترانی برای پسرانشان انتخاب می‌کردند که ختنه شده باشند. آنچه که باید در جوامع محروم تغییر کند سواد و آگاهی و روشنگری زنان است. زنان زمانی به بلوغ می‌رسند که خودشان را برای تغییر آماده کنند و اشتباهاتشان را بپذیرند. این اولین قدم در راه تغییر است: پذیرش اشتباه. از ادبیات غنی ایران گواه گرفتیم تا بتوانیم نمادی برای آسیب‌دیدگان متصور باشیم. گل "شقایق" بهترین تشبیه در تشریح وضعیت آسیب‌دیدگان بود؛ چراکه جام شقایق از گلبرگ‌های بزرگ و جدا از هم، به رنگ سرخ درخشان تشکیل یافته و آتش و خون، رخسار گلگون و ساغر شراب را به آن تشبیه کرده‌اند. در قاعده هر گلبرگ، لکه سیاه‌رنگی وجود دارد که به صورت داغ بزرگی در قعر جام و در دل گل دیده می‌شود و از آن مضامینی چون داغ دل، دل‌سوختگی و سیاه‌دلی پدید آورده‌اند. این داغ تنها در گونه شقایق ایرانی دیده می‌شود. همه این علت‌ها موجب شد که شقایق به عنوان نمادی برای جلوگیری از تداوم ناقص‌سازی جنسی زنان در ایران باشد. هر جا گل شقایق دیدید به یاد بیاورید که هر روز دختران بسیاری در ایران و جهان قربانی ناقص‌سازی جنسی زنان می‌شوند.»
 
* حقوق انسان
نویسنده: توماس پین – مترجم: رامین مستقیم
 
رامین مستقیم به معرفیِ کتاب «حقوق انسان» و نویسنده‌ی آن پرداخت و گفت: «ممکن است که از دید امروز توماس پین باب طبع زنان برابری‌طلب نباشد، چراکه مثلا او فلان رجل سیاسی فرانسه را "زن صفت" می‌داند. یا اصلا برای نثر باشکوه آقای بورک، نویسنده کتاب "تعمقاتی درباره انقلاب فرانسه " ارزشی قایل نیست. یا فصاحت و بلاغت ندارد، اما پین از شهامت اندیشیدن برخوردار است که از فلسفه‌ی جان لاک برای نبرد استقلال  در آمریکا و شوریدن علیه کشور خودش، بریتانیای کبیر و دفاع از لویی شانزدهم استفاده کند. او عاشق آزادی فردی و اجتماعی و آزادی اجتماعات و تشکل‌هاست و "حقوق انسان" را با الهام از اندیشه جان‌لاک در رد سیاست‌ورزِ به‌نامِ انگلیسی "ادموند بورک" می‌نویسد و در بند آداب و ترتیب و خوش نوشتن هم نیست، می‌خواهد از انقلاب فرانسه و از قانون اساسی آن دفاع کند. جزوه‌نویسی در آن روزگار رایج بود اما توماس پین در امور سرنوشت‌ساز خطر می‌کرد و از بیان عقیده و تشکیل دسته و گروه نمی‌ترسید. او دریافته بود که سازمان‌دهی جامعه‌ی مدنی و شورای شهرهای کوچک و بزرگ در آمریکا و فرانسه‌ی بعد از انقلاب در رشد و توسعه آن کشورها موثرند و در این میانه، خطای اوباش و جمعِ بشریِ برآشفته در درازنای تاریخ قابل چشم‌پوشی است. توماس پین در هنگامه انقلاب ایران به من آموخت که بورژواها و فیلسوفان سده هجدهم، به حد کافی رادیکال هستند اما در میان مردم ما شناخته‌شده نیستند، با آنکه طرفداران مالکیت خصوصی، حامیان آزادی بیان و مردم‌سالاری‌اند ولی کشور ما بی‌بهره از مواهب دمکراسی برخاسته از جهان‌بینی سرمایه‌داری کلاسیک، مستعد غلطیدن به ورطه‌ی استالینیست نابه‌هنگام است.»
 
* حلقه - نگاهی به ازدواج زودهنگام در ایران 
نویسنده: رایحه مظفریان
 
در ادامه‌ی مراسم از کتاب دیگرِ رایحه مظفریان با موضوع ازدواج زودهنگام در ایران رونمایی شد. مظفریان درباره‌ی این کتاب گفت: «در ایرانِ امروز ازدواجِ زودهنگام، هر سال حدود 41000 کودکِ کمتر از پانزده سال را از دنیای کودکانه جدا می‌کند. تعریف واژه کودک و در نظر گرفتن سنی مشخص برای تعیین مرز بین کودکی و بزرگسالی در ایرانِ امروز، امری دور از انتظار به نظر می‌رسد. در مواد قانونیِ مختلف و براساس شرایط و نیاز، سنینِ مختلفی برای مسئولیت‌پذیری افراد در نظر گرفته‌اند. بعنوان مثال ماده‌ی 1210 قانون مدنی به افراد بالای پانزده سال اجازه می‌دهد که بر روی اموال خود تسلط و مدیریت داشته باشند و یا برای پسران سن مشمولیت سربازی را بالای هجده سال و ورود به نوزده سال می‌داند. این بدین معناست که در شرایطی فرد زیر هجده سال را بالغ و رشید می‌داند و در شرایطی هم بلعکس. مواردی چند از این تضاد در قانون ایران به چشم می‌خورد. در مورد ازدواج هم، ماده 1041 قانون مدنی اشاره دارد که عقد نکاح دختر قبل از رسیدن به سن سیزده سالِ تمامِ شمسی و پسر قبل از رسیدن به سنِ پانزده سالِ تمامِ شمسی منوط است به اذنِ ولی به شرط رعایت مصلحت با تشخیص دادگاه صالح. این قانون، ابهامات و سوالات زیادی دارد: 1- به ولی و دادگاه اجازه می‌دهد که برای ازدواجِ فردِ زیرِ سنینِ یاد شده تصمیم‌گیری کنند. 2- در چه شرایطی تشخیص می‌دهد که فرد آمادگی ازدواج دارد یا خیر. 3- دادگاه چگونه مصلحت را می‌سنجد. 4- تعریف مصلحت چیست؟  5-  آیا فسخ اینگونه ازدواج‌ها بعد از رسیدنِ افراد به سنینِ یاد شده ممکن است؟ سوالات زیادی در متن کتاب پرسیده شده. تلاش بر این بوده که برای برخی از آنها پاسخ مناسب یافت اما برخی بنا به وجود خلاءهای قانونی بی‌پاسخ هستند.»
 
*خاش و گلبرگ های خشخاش 
نویسنده: معبود حسیبی
 
دكتر معبود حسيبی متولد دهه‌ی ١٣٤٠ و بزرگ‌شده خاش در استان سيستان و بلوچستان است. کتاب «خاش و گلبرگ‌های خشخاش» روايتی داستانی به قلم معبود حسیبی در گره‌خوردگی نويسنده با زندگی و گذشته شهر خاش می‌باشد. نویسنده درباره‌ی کتاب می‌گوید: «خاش و گلبرگ‌هاى خشخاش روايتى‌ست رمان‌گونه درباره مردمانى نيک و سرزمينى كه تولد، كودكى و نوجوانى‌ام در آنجا رقم خورده است. طرح موضوعات اجتماعى در قالب رخدادهايى پر فراز و نشيب كه طى آن اتفاقات خوشايند و ناگوار در كنار يكديگر ترسيم شده‌اند؛ از تجربه حس و طعم شيرين محبت‌هاى قديسه‌اى كه مادربزرگ خوانده مى‌شد، تا نفس كشيدن در فضايى كه دخترى جوان به دست پدرى نادان به قتل مى‌رسد، از شاهد بودن بر پايان دلخراش زندگى دوستى كه براى عشقى پاک و دست‌نيافتنى خودسوزى می‌كند، تا يادآورى رشد و نمو نسلى كه در امتداد قد كشيدن ساقه‌هاى گياهى غريب و در لابه‌لاى كشتزارهاى پوشيده از وسوسه گلبرگ‌هاى رنگارنگ خشخاش گام برمى‌دارند. انگيزه نوشتن اين كتاب و همچنين هدف بخشى از اين تلاش اين بود تا با لحنى ساده و بيانى روان و در چارچوب قصه یک زندگى، خواننده را با زواياى گوناگون سرزمين و جلوه‌هاى طبيعى ديارى آشنا كنم كه به ندرت در قالب داستانى واقعى از آن سخن به ميان آمده است.»
 
* در جستجوی فرخنده 
نویسنده: علیرضا مجابی
 
علیرضا مجابی در معرفیِ کتاب خود گفت: «رمان "در جستجوی فرخنده"، نگاه و گذری کوتاه در باب مصایب زنان و دختران افغان و ازجمله «فرخنده ملک زاد»، دختر جوان افغان است که به خاطر پاره کردن تعویظ و در افتادن با یکی از نمادهای خرافه در شهر کابل به ناحق مورد اتهام سوزاندن قرآن قرار می‌گیرد و در نزدیکی امامزاده دوشمشیره با هجوم مردانی نادان و کینه‌جو ابتدا لت و کوب و بعد سوزانده می‌شود. به موازات این جریان، رمان به شرح ناملایمات و بی‌جایی فرخنده‌ای دیگر در مهاجرت می‌پردازد تا به مخاطب نشان بدهد که ریشه‌های این بی‌جایی و نابجاییِ فرهنگی، خاصِ قلمرو جغرافیایی نیست و مردان ستمگر و کشنده‌ی زنان، در هر قلمروی دیگری هم که حضور داشته باشند تا زمانی که بدین‌گونه می‌اندیشند مسبب بروز فاجعه خواهند بود و به ستمگری و خشونت علیه زنان ادامه خواهند داد. فصول مختلف کتاب روایتی داستانی و گاه مستندوار از این تلاش بی‌سرانجام و نمادین در مهاجرت یا سرزمین مادری است که با عبارت معنادار "عروس بی‌داماد" به تصویر کشیده شده است که فقط در گورستان به وصال رویاهایش نایل می‌شود و در انتها به تساوی در مرگی تلخ با مردان می‌انجامد. به لحاظ اهمیت موضوع و برد جهانی حادثه قتل فرخنده در جنبش زنان، از ناشر محترم انتظار داشتم که نشستی جداگانه و به صورت گفتگو با خوانندگان کتاب و نیز اصحاب رسانه و مطبوعات در این مورد تشکیل می‌شد و علاوه بر بررسی زبان و تکنیک و شخصیت‌پردازی در داستان، اهمیت این قتل و تاثیر آن بر جنبش زنان افغان و دیگر جریانات مساوات‌طلبانه مشابه گوشزد می‌شد که متاسفانه به هر دلیل ممکن نگردید و لابلای دیگر رویدادهای نشر و ازجمله رونمایی از کتاب‌های تازه منتشر شده در انتشارات روشنگران و مطالعات زنان که هر کدام در جای خود اهمیت خاص دارد، فراموش گردید.»
 
* دیگری 
نویسنده: ریشارد کاپوشچینسکی – مترجم: هوشنگ جیرانی
 
شهلا لاهیجی در معرفیِ این کتاب گفت: «کاپوشچینسکی می‌گوید یک روزی مردم برای شناختن یکدیگر هیچ تلاشی نمی‌کردند. سرزمین‌های یکدیگر را غارت می‌کردند بدون اینکه هیچ شناختی از آدم‌هایی داشته باشند که با آنها جنگیدند و کُشتند. گفته می‌شود شاید هرودوت اولین کسی باشد که تلاش کرد سرزمین‌های فتح شده و فتح نشده و همسایه‌های قدرتمند و ضعیف را بشناسد. هرودوت تلاش کرد بیش از یک فاتح و یا بیش از یک شکست‌خورده درباره‌ی سرزمینی که سعی در شناختِ آن دارد اطلاعات کسب کند. او تلاش کرد ایران را بشناسد. برای همین نوشت. خیلی وقت‌ها اشتباه نوشت، خیلی وقت‌ها اغراق کرد و حتی تحریف. اما خیلی وقت‌ها هم حقیقت را نوشت؛ آنجا که از هخامنشیان گفت و نحوه تربیت و جامعه‌داری آنها را ستایش کرد.» لاهیجی در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفت: «ژاپن که یکی از خشن‌ترین فاتحین و شکست‌خوردگانِ دنیا بود، امروز دریافته که راه رسیدن به آرزوها در جنگیدن نیست بلکه در ساختن است. پس می‌سازد و تولید می‌کند. به همین خاطر می‌بینیم که امروز ژاپن به بزرگترین رقیب آمریکا تبدیل شده، حتی در صنعت ماشین‌سازی. کتاب «دیگری» قصد دارد بگوید در دنیای امروزی باید تلاش کنیم یکدیگر را بشناسیم. در این دنیا جایی برای طالبان، داعش و جنگ بین مردم نیست. امروز باید سعی کنیم به جای دشمنی به یاد بیاوریم که همه‌ی ما انسان‌های این کره هستیم و اگر یکدیگر را بشناسیم و فاصله‌ی بین شمال و جنوب را از بین ببریم زندگی همه‌ی ما بهتر خواهد شد. دورانِ افتخار گذشته است. باید در تولید شرکت کنیم. در سفره‌ی جهان بگذاریم تا بتوانیم از سفره‌ی جهان چیزی برداریم. و این مبادله تنها راه انسانی‌تر شدنِ ماست. و نویسنده در این کتاب امیدوار است بجای جنگیدن، با تلاش برای شناختِ بهترِ یکدیگر بتوانیم دنیای بهتری بسازیم.» 
 
* گفتمان زنانه 
نویسنده: دکتر علی سراج
 
دکتر علی سراج در معرفیِ کتاب خود، به دلایل نگارشِ کتاب «گفتمان زنانه» اشاره کرد: «در پایان‌نامه کارشناسی ارشدم درباره‌ی گفتمان انتقادی آثار سیمین دانشور تحقیق کردم. در ادامه مقاله‌ای درخصوص بررسی تطبیقی شکل‌گیری داستان‌نویسی زنان در ادبیات معاصر فارسی و عربی نوشته‌ام. در این بررسی‌ها متوجه این موضوع شدم که در ادبیات ایران همواره جنسیت توسط گفتمان‌های مردان تعریف شده است. نویسندگان آثار ادبی بیشتر مردان بوده‌اند. و در ادبیات کلاسیک جز استثناهای معدود، صدای زنان شنیده نشده است. زنان در طول تاریخ ایران به دلایل مختلف اجتماعی، فرهنگی و... تقریبا همیشه در حاشیه بوده و در عرصه‌های ادبی کمتر حضور داشته‌اند و ادبیات کلاسیک فارسی به دلیل وجود شاعران و نویسندگان مرد بیشتر شناخته شده است.»
 
* مکبث 
نویسنده: ویلیام شکسپیر – مترجم: حمید الیاسی 
 
حمید الیاسی؛ مترجمِ کتاب «مکبث» در بخشی از یادداشتی که برایمان ارسال کرده بود، چنین عنوان کرد: «به عنوان شاهکاری در ادبیات کلاسیک جهان، طبیعی است که بهترین شیوه برای شناخت نمایشنامه‌های شکسپیر، خواندن آنها به زبان اصلی است. مشکل، اما، در این است که برای این منظور، آشنایی کافی با زبان انگلیسی و دانستن زبان انگلیسی عصر شکسپیر با دستور زبان و واژه‌ها و اصطلاحات خاص آن و وقوف بر تلفظ صحیح کلمات و شیوه درست شعرخوانی زبان شکسپیری برای تشخیص آهنگ و وزن کلام او لازم است. و البته نمی‌توان از همگان انتظار داشت که فرصت مناسب را به فراگیری این‌ همه اختصاص داده باشند. گزینه دیگر، برقراری ارتباط با کلیت اثر اصلی از طریق ترجمه است. ترجمه حاضر وظیفه خود دانسته است که اثر اصلی را نه‌تنها از لحاظ محتوا، بلکه از نظر ساختار، قالب و ترکیب کلام نیز حتی‌الامکان به خواننده فارسی زبان منتقل کند. شکسپیر در نمایشنامه‌ای که قاعدتا با هدف سرگرم کردن مخاطبانش نوشته، به شیواترین و موجزترین شکل ممکن، معیارهای اخلاقی ماندگار بشری، مانند وفاداری، پایبندی به میثاق و احترام به حقوق دیگران و ارزش‌هایی جهانی چون عدالت، آزادی و دفاع از حق را یادآور می‌شود و بدینگونه، نمونه‌ای از هنر متعالی را پدید می‌آورد که شاید تنها با معدودی از آثار ماندگار جهان ادب چون شاهنامه فردوسی و حماسه‌های هومر و چند نمایشنامه دیگر او قابل مقایسه باشد.» 
 
* نامه‌های زنان ایرانی 
نویسنده: علی باغدار دلگشا
 
نویسنده‌ی کتاب «نامه‌های زنان ایرانی» به انگیزه‌هایی که موجبِ نگارش این کتاب شد اشاره کرد: «بعد از انتشار نخستین کار پژوهشی‌ام با عنوان «بررسی جامعه‌شناختی روزنامه‌نگاری زنان در عصر مشروطه» تصمیم گرفتم تا موضوع پایان‌نامه مقطع کارشناسی ارشدم را در رشته تاریخ در قالب بررسی مطالبات زن ایرانی در عصر مشروطه به انجام رسانم؛ کاری که نتیجه‌اش کار پژوهشیِ دیگری با عنوان «بررسی مطالبات اجتماعی زنان در مطبوعات دوره‌ی مشروطه» شد. در زمان نگارش کارهایم به تازگی و اهمیت تاریخی – اجتماعی برخی از عرایض و نامه‌های زنان در دوره مشروطه پی بردم. توصیه‌های علمی استادم مبنی بر توجه ویژه به دسته‌ای از نامه‌های زنان به عنوان اسنادی تاریخی که حضور فعال زن ایرانی را در یکی از ادوار مهم تجددگرایی نشان می‌داد من را بر آن داشت که تصمیم به انتشار "نامه‌های زنان ایرانی" که در یکصدو ده سال قبل در دوره‌ی قاجار در روزنامه‌ی دموکرات ایران نو منتشر شده بودند، بگیرم.»
 
* وقایع نگاری نگاه
نویسنده: نوذر اسمعیلی
 
نوذر اسمعیلی در معرفیِ مجموعه داستان خود گفت: «یکی از دغدغه‌های اصلی من، البته مثل بسیاری از اشخاص، کمرنگ شدن روابط عاطفی در صورت‌های مختلفش می‌باشد. افراد میانسالی که در این داستان‌ها، آن‌ها را روایت می‌کنند عموما در نقطه‌ای از زندگی‌شان ایستاده اند که شاید به چشم دیگران نیاید، ولی خودشان می‌دانند که در برهه‌ای حساس از آن هستند. من به عنوان یک فرد میانسال با تجربیات و زندگی منحصر به فرد خودم -چون تجربیات و زندگی هرکس منحصر به فرد است- از این مساله صحبت کرده‌ام، و در کنار آن مسایلی جانبی را هم عنوان کرده‌ام؛ مسایلی که بیشتر آنها به‌ظاهر ساده‌اند یا اتفاقاتی که به نظر از خاطرها می‌روند، ولی چنین نیست و همه‌ی اینها می‌توانند نقش به‌سزایی در شکل‌گیری احساس و اندیشه ما داشته باشند. کتاب من کتاب پیچیده‌ای نیست به‌ظاهر، حتی احتمالا به باطن، ولی به خاطر این سادگیِ ظاهری باید توجه کرد که در سفیدی بین سطور چه چیزهایی پنهان است که در خود سطور نوشته نشده، به هر حال مقداری به دلیل شرایط شخصی خودم و مقداری هم به دلیل شرایط عمومی. ادعایی ندارم که حرف جدیدی زده‌ام، فکر می‌کنم اصولا حرف جدید کم زده می‌شود. اما طرز ادا و تفسیری که از حرف‌ها می‌شود جدید و با اهمیت است. من هم سعی کرده‌ام با شیوه بیانی خودم توجه را به این مسایل جلب کنم. و اینکه آدم‌ها در هر سنی نباید بگذارند کهنه شوند. زندگی از آنِ تمام افرادی است که زنده هستند، با تمام مواهبش، و مسئولیت‌هایش، غم‌ها و شادی‌هایش.»

برای دیدن عکس‌های مراسم به لینک زیر در بخش گالری عکس مراجعه کنید:

https://goo.gl/9zUhkj
 
 

درح خبر : 1395-12-17 23:29
بازدید : 6345نظر کاربران :


نظر شما در باره این خبر :اخبار مرتبط :

یادداشت علیرضا وزیری، نویسنده‌ی کتاب «روزی... شاید فردا» 
یادنامه‌ی بهمن یغمایی برای شهلا لاهیجی 
یادداشت دکتر فاطمه جعفرنیا به بهانه‌ی انتشار کتاب «تأثیر باورهای یهود در بازتولید نگاه جاهلی به زن» 
یادنامه‌ی صدرالدین طاهری برای شهلا لاهیجی 
کتاب «تاثیر باورهای یهود در بازتولید نگاه جاهلی به زن» منتشرشد 
یادنامه‌ی رامین مستقیم برای شهلا لاهیجی 
یادنامه‌ی دکتر علی باغدار دلگشا و زهرا برادران کاشانی برای شهلا لاهیجی 
یادنامه‌ی افسانه نجاتی برای شهلا لاهیجی 
یادنامه‌ی علیرضا محمودی ایرانمهر برای شهلا لاهیجی 
یادنامه‌ی محمدرضا یزدی‌زاده برای شهلا لاهیجی 
اطلاعیه‌ی زمان مراسم خاکسپاری شهلا لاهیجی 
شهلا لاهیجی رهسپار دیار حقیقت شد 
نوید سهامی: «هیچ‌چیز در جهان، بدون فروش موفق، واقعیت پیدا نمی‌کند.» 
روايت ميوه‌هاى درخت كهنسال سنت 
«ای کاش که جای آرمیدن بودی» 
«غریبه‌ای در ساحل» منتشر شد 
«طومار شیخ شرزین» تجدید چاپ شد 
«کتابخانة نیمه‌شب» منتشر شد 
کتاب «از اصفهان تا ویرجینیا»، زندگی حرفه‌ای یک پزشک ایرانی، منتشر شد 
رمان «از زن تا زمین» منتشر شد 
کتاب «شکست سقف شیشه‌ای» منتشر شد 
کتاب «و سرانجام، زنان» منتشر شد 
«چمدان بی‌کسی» منتشر شد 
رونمایی و نقد کتاب «خواب‌های کاغذی» 
چاپ دوازدهم «ادبیات کودکان و نوجوانان» منتشر شد 
«حس و حال مشترکِ یک نسل» 
یادداشتی درباره‌ی کتاب «دست‌نوشته‌های گمشده» 
کتاب «پیدایش حیات» منتشر شد 
کتاب «پیدایش جهان» (بیگ بنگ) منتشر شد 
رمان «سنگ زنده، راز میکل‌آنژ» منتشر شد 
«رویای بارانی» عاشقانه‌ی چنار و پرنده 
پیام تسلیت به سرکار خانم پروین صدقیان حکاک 
«میشد اینجوری باشد اما نبود...» 
کتاب «مروری بر زندگی تراجنسیتی‌ها» منتشر شد 
راز سر به مُهرِ آن دوران 
«حکایت دختران قوچان» تجدید چاپ شد 
یادداشت بهمن یغمایی به بهانه‌ی انتشار کتاب «بیگانه کامو در آینه» 
کتاب «بیگانه کامو در آینه» نوشته‌ی کامل داود منتشر شد 
«دست‌نوشته‌های گمشده» به قلم فرانتس کافکا منتشر شد 
«سخن از زن در ایران نو» 
کتاب «زن در ایران نو» منتشر شد 
نمایشنامه «چهارراه» تجدید چاپ شد 
ماهیت جوهری زندگی با متن 
آرامیدن بر روی رویای خاک 
پنج اثر از بهرام بیضایی تجدید چاپ شد 
مجموعه داستان «عشقهای خنده‌دار» تجدید چاپ شد 
فیلمنامه‌ی «سفر به شب» نوشته‌ی بهرام بیضایی تجدید چاپ شد 
کتاب «تاریخ سرّی سلطان در آبْسکون» تجدید چاپ شد 
فیلمنامه «آوازهای ننه‌آرسو» تجدید چاپ شد 
رمان «بی‌خبری» تجدید چاپ شد 
نمایشنامه «افرا» به قلم بهرام بیضایی تجدید چاپ شد 
«شال‌گردن ماری کوری» تجدید چاپ شد 
کتاب «آنگلا مرکل» تجدید چاپ شد 
کتاب «خاک و رویاپردازی‌های آرمیدن (گفتاری در صور خیال درونبودگی)» نوشته‌ی گاستون باشلار منتشر شد 
اطلاعیه- مهلت تعویض کتاب «مثل آب برای شکلات» تا پایان اردیبهشت‌ماه 1400 
اطلاعیه- اطلاعات موردنیاز جهت بررسی و چاپ کتاب توسط انتشارات روشنگران و مطالعات زنان 
اطلاعیه- به دلیلِ شیوع گسترده‌ی ویروس کرونا، انتشارات روشنگران و مطالعات زنان تا 31 فروردین‌ماه تعطیل است. 
پیام شهلا لاهیجی، مدیر انتشارات روشنگران و مطالعات زنان 
رستم و ایران 
کتاب «رستم‌نامه» با اقتباس از «شاهنامه فردوسی» منتشر شد 
یادداشت سحر بهشتی به بهانه‌ی انتشار رمان «دورماندگی» 
خانم‌جانِ «خانم‌جانِ فاطمه»! 
یادداشت بهمن یغمائی به بهانه‌ی انتشار رمان «شال‌گردن ماری کوری» 
شرویندخت ایازی: «هر تغییری ابتدا می‌بایست در چهار دیواری شخصی ما رخ دهد» 
شهلا لاهیجی: «چهره‌ی دیگری در آسمان ادبیات زنان ایران پدیدار شد» 
رمان «خواب‌های کاغذی» منتشر شد 
یادداشت شرویندخت ایازی، نویسنده‌ی رمان «غزال، آهوی باغ زعفرانیه» 
یادداشت شهلا لاهیجی در ارتباط با انتشارِ نمایشنامه «چهارراه» 
تجدید چاپ شد 
رمان «زنان پیروز» منتشر شد 
کتاب «انقلاب مجارستان» تجدید چاپ شد 
مریم افشار: «آن باد، روایت زنانی‌ست ستم‌دیده اما عاشقِ زندگی» 
رمان «غزال، آهوی باغ زعفرانیه» منتشر شد 
یادداشت هایده وهاب‌زاده، به انگیزه‌ی انتشار کتاب «آنگلا مرکل» 
هرگز نميرد آنکه دلش زنده شد به عشق... 
اوست گرفته شهرِ دل... 
یادداشت شمیم شهلا به انگیزه‌ی انتشار کتاب «مفهوم تعزیه از نگاه بهرام بیضایی» 
رسول نظرزاده: ترس برخی مدیران از نمایشنامه‌های زنانه و غلبه نگاه رادیکالِ ضدمرد- تصویر رنج‌های زنان در قلم نویسندگان نسل‌های پیش حضور چشمگیرتری دارد 
یادداشت سحر بهشتی به انگیزه‌ی انتشار رمان «گیسوان بافته» 
کتاب «مفهوم تعزیه از نگاه بهرام بیضایی» نوشته‌ی شمیم شهلا منتشر شد 
رمان «مثل آب برای شکلات» تجدید چاپ شد 
مجموعه داستان «آن باد» منتشر شد 
کتاب «آنگلا مرکل» منتشر شد 
رمان «گیسوان بافته» منتشر شد 
نمایشنامه «جنگنامه‌ی غلامان» به قلم بهرام بیضایی تجدید چاپ شد 
تاراج‌نامه (ذیل جهانگشا) به قلم بهرام بیضایی تجدید چاپ شد 
نمایشنامه «مجلس ضربت زدن» به قلم بهرام بیضایی تجدید چاپ شد 
«مهمانی خداحافظی» به قلم میلان کوندرا تجدید چاپ شد 
«شوخی» به قلم میلان کوندرا تجدید چاپ شد 
یادداشتی به بهانه‌ی انتشار کتاب «مشروطه، زنان و تغییرات اجتماعی» 
یادداشت شهلا لاهیجی درباره‌ی کتاب «پدران و پسران از هم پاشیده» 
بیضایی معلم از راه دور است برای همه 
رسول نظرزاده: «چند دهه فعالیت قلمی زنان در زمینه تئاتر فراموش شده است» 
کتاب «داستان‌های شرقی» پس از سال‌ها تجدید چاپ شد 
پژوهشی درباره خشونت علیه زنان در ایران به قلم مهرانگیز کار 
«حکایت دختران قوچان» را بخوانیم... 
یادداشت رامین مستقیم، مترجمِ کتاب «بحران» 
یادداشت بیتا عسگری، مترجمِ کتاب «عامل نشاط» 
نمایشنامه «چهارراه» نوشته‌ی بهرام بیضایی منتشر شد 
کتاب «عامل نشاط» (10 روش دستیابی به سلامتی و شادی) منتشر شد 
کتاب «بحران» منتشر شد 
جلد دوم کتاب «نگاهی به تجارب زنان کارآفرین در ایران» منتشر شد 
پیام تسلیت 
نمایشنامه «چهارراه» به قلم بهرام بیضایی به زودی منتشر می‌شود 
بهرام بیضایی: «من این روزها هیچ شرکتی در هیچ جشن و آیینی ندارم!» 
شهلا لاهیجی: «باز هم هفته ی کتاب...!» 
یادداشت افسانه نجم‌آبادی، نویسنده‌ی کتاب «حکایت دختران قوچان» به انگیزه‌ی چاپِ مجددِ کتاب 
«ژاک و اربابش» تجدید چاپ شد 
«کتابِ خنده و فراموشی» تجدید چاپ شد 
معرفی کتاب «مشروطه، زنان و تغییرات اجتماعی» با حضور علی باغدار دلگشا، نویسنده‌ی کتاب 
رمان «سلاخ‌خانه‌ی شماره‌ی پنج» تجدید چاپ شد 
بخشی از فیلمنامه‌ی «سفر به شب» نوشته‌ی بهرام بیضایی 
سعید سلطانی طارمی: «سَریه یک حماسه است» 
یادداشت نرجس خدایی، نویسنده‌ی مجموعه داستان «فهرست ترس‌ها» 
بخشی از نمایشنامه‌ی «مجلس ضربت زدن» نوشته‌ی بهرام بیضایی 
بخشی از متنِ پشت جلد کتابِ «شناخت هویت زن ایرانی» نوشته‌ی شهلا لاهیجی، به همراه سروده‌ای از سعید سلطانی طارمی درباره‌ی ایران، سرزمینِ ما 
کتاب‌های پرفروش انتشارات روشنگران و مطالعات زنان در سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران 
شهلا لاهیجی: «در غرفه‌ی روشنگران از کیسه پلاستیک برای حمل کتاب‌ها خبری نیست...» - (ویدیو) 
یک دقیقه در غرفه‌ی روشنگران- (ویدیو) 
شناخت هويت زن ايرانی در كتابفروشی‌ها 
معرفی کتاب‌های جدید روشنگران 
معرفی کتاب‌های جدید روشنگران 
شهلا لاهیجی: «امسال در غرفه‌ی روشنگران، سال پوزش از زمین و آسمان است» 
مراسم رونمایی از تازه‌های نشر روشنگران در نمایشگاه کتاب 
شهلا لاهیجی: «هیچ‌وقت جا نزده‌ام» 
فهرست کتاب‌های نشر روشنگران در نمایشگاه کتاب 1398 
زهرا امینی: «وَنِسا و ویرجینیا» رمانی حول محور زندگی «ویرجینیا وولف» 
«چیستی فمینیسم» تجدید چاپ شد 
«عقده‌‌ی سیندرلا» تجدید چاپ شد 
اولین رمانِ سعید سلطانی طارمی با عنوان سَریه [زن پیر رها شده در کوهستان] منتشر شد 
نشر روشنگران در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، فروشِ کتاب دارد 
سال نو مبارک 
رمان «داستان پسرم» بعد از 24 سال دوباره اجازه‌ی انتشار گرفت 
یادداشت شهلا لاهیجی به مناسبت روز جهانی زن (8 مارس) 
رمان «وَنسا و ويرجينيا» نوشته‌ي سوزان سلرز با ترجمه‌ي زهرا اميني منتشر شد 
مجموعه داستان «فهرست ترس‌ها» به قلم نرجس خدایی منتشر شد 
نقد و بررسی کتاب «تخم پوچ» در موسسه فانوس ادب البرز 
اندکی با زندگی مهتاب... 
یادداشتی از زیبا لاهیجی، مدیر نشر «دامون» به انگیزه‌ی انتشار دو اثر تازه 
كابوس يك تولد 
مجموعه داستان «زندگی مهتاب» به قلم ابوالفضل مجیدیان منتشر شد 
بازتولید ساخت سیاسی در پرتو گفتمان زنانگی در نشریات دهه‌ی هفتاد ایران 
یلدا مبارک... 
کتاب «مشروطه، زنان و تغییرات اجتماعی» در یازدهمین «جشنواره ملی حرکت» حائز رتبه اول کشوری گردید 
پیام تسلیت 
گزارش از نشست «معرفی و نقد کتاب شناخت هویت زن ایرانی» 
نقد و بررسی رمان «تخم پوچ» در کانون داستان ملل 
نشست معرفی کتاب «شناخت هویت زن ایرانی ۲» در کتابخانه فرهنگسرای شفق 
«مشروطه، زنان و تغییرات اجتماعی» منتشر شد 
مکتوبات خیالی (اسنادی از گفتمان سیاسی عصر مشروطه) منتشر شد 
یادداشت اختصاصی علی باغدار دلگشا 
«پدران و پسران از هم پاشيده» منتشر شد 
«يادواره‌ی هايپيشيا» منتشر شد 
گزارشِ مراسم رونمایی از کتاب «تخم پوچ» در دفتر سینمای جوان کرمانشاه 
انتشارات روشنگران در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران حضور دارد اما فروشِ کتاب ندارد! 
پیشنهاد نوروزی عصمت عباسی: رمان «در جستجوی فرخنده» 
پیام تبریک شهلا لاهیجی به مناسبت 8 مارس؛ روز جهانی زن 
جلد دوم کتاب «شناخت هویت زن ایرانی» منتشر شد 
سه عنوان کتاب از انتشارات روشنگران با 40 درصد تخفیف در طرحِ اپلیکیشن طاقچه 
اثری عاشقانه در بطن ماجراهای سیاسی 
پرفروش‌های نشر روشنگران در دی‌ماه 1396 
آب شرمنده‌ی آتش شد 
کتاب‌های پرفروش نشر روشنگران در مهرماه 1396 
مراسم رونمایی و روخوانی از کتاب «بعد پنجم- پیش از گذشته» 
یادداشتی از دکتر نادر نظری به انگیزه‌ی حضور در مراسم رونمایی از تازه‌های نشر روشنگران 
«عَشَقه» رحمانیان به کتابفروشی‌ها رسید 
بيضايي و كوندرا همچنان پرطرفدار هستند 
اوتیسم در رمانی با چاشنی عشق، مهاجرت و تنهایی 
گزارشی از مراسم رونمایی و معرفی تازه‌های انتشارات روشنگران و مطالعات زنان در تئاترشهر 
محمد رحمانیان در مراسم رونمایی از تازه‌های نشر روشنگران سخنرانی خواهد کرد 
رونمایی از تازه‌های انتشارات روشنگران در تالار مشاهیر مجموعه‌ی تئاترشهر 
شهلا لاهیجی: «مطمئن هستم شما نیز «متولد شانزده آگوست»؛ جدیدترین اثر سپیده محمدیان را به جد دوست خواهید داشت.» 
پرفروش‌های نشر روشنگران در تیرماه 1396 
اجراي قانون اساسي، مهم‌ترين خواسته ما است 
یادداشتی از شهلا لاهیجی درباره‌ی رمان «پشت حصار» 
بخشی از رمان «سه نقطه در رویا» نوشته‌ی سهیلا مهاجر ایروانی 
بخشی از رمان «بن‌بست خاله رُزا» نوشته‌ی علیرضا مجابی 
سهیلا مهاجر ایروانی: «سه نقطه در رویا؛ قصه‌ی سه زن از سه گوشه‌ی متفاوت دنیا و با یک نقطه اشتراک...» 
علیرضا مجابی از رمان «بن‌بست خاله رُزا» می‌گوید... 
یادداشتی از ف-نوری؛ نویسنده‌ی رمان «بُعد پنجم پیش از گذشته» 
انتشار رمانِ «بُعد پنجم پیش از گذشته» به زبان آلمانی 
پیام تسلیت انتشارات روشنگران در پی درگذشت مریم میرزاخانی 
کتاب‌هایی برای شنیدن 
نگاهی به تازه‌ترین کتاب‌های صوتی نشر روشنگران 
«درباره‌ی آزادي» و «لاك نقره‌اي» را بشنويد! 
رمان «متولد 16 آگوست» به قلم سپیده محمدیان منتشر شد 
پیام تسلیت انتشارات روشنگران در پی وقوع حوادث تروریستی در تهران 
شهلا لاهیجی: «بالاخره بخت با ما یار شد...» 
معرفی کتاب «دیگری» در خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) 
«عشقهای خنده‌دار» میلان کوندرا به چاپ پانزدهم رسید 
بخشی از کتاب صوتی «لاک نقره‌ای» 
مجموعه داستان کوتاه «لاک نقره‌ای» در قالب کتاب گویا منتشر شد 
بخشی از کتاب صوتی «درباره‌ی آزادی» 
کتاب «درباره‌ی آزادی» در قالب کتاب گویا منتشر شد 
رمانی اجتماعی بعد از سال‌ها از محاق در آمد 
کتاب‌های تازه نشر روشنگران از بیضایی تا یک کتاب انتخاباتی 
متن تکذیبیه‌ی شهلا لاهیجی؛ مدیر انتشارات روشنگران و مطالعات زنان 
پیام تبریک شهلا لاهیجی؛ مدیر انتشارات روشنگران به مناسبت پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری 
بنفشه حجازی: «رای دادن، حفظ آخرین سنگرِ جمهوری‌ست.» 
من فارغ از شور انتخاباتى كه وجود دارد به آقاى روحانى راى خواهم داد 
در انتخابات شرکت می‌کنم و به حسن روحانی رای مشروط می‌دهم 
به روحانی رای می‌دهم 
به حسن روحانی رای می‌دهم 
ما رای می‌دهیم تا آرامش ادامه یابد 
کتاب «شوخی» میلان کوندرا به چاپ شانزدهم رسید 
شهلا لاهیجی از «روایت حوا و خوشه‌ی گندم» می‌گوید... 
«سفر به شب» بهرام بیضایی پرفروش‌ترین کتابِ روشنگران در نمایشگاه کتاب 
معرفی رمان «از روزهای اخگر و زنگار» 
اگر نمی‌توانید در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران حضور داشته باشید... 
آخرین اخبار سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در سایت و کانال نشر روشنگران 
نشر روشنگران در سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران 
«عقده‌ی سیندرلا» به چاپ سوم رسید 
کتاب «جنسیت و فلسفه سیاسی انتخابات» منتشر شد 
رمان «از روزهای اخگر و زنگار» منتشر شد 
کتاب «درام کودک با استعداد بودن» منتشر شد 
فیلمنامه‌ی «سفر به شب» بهرام بیضایی به زودی منتشر می‌شود... 
پیام تبریک مدیر انتشارات روشنگران به مناسبت فرارسیدن عید نوروز 
به مناسبت فرارسیدن عید نوروز 
یادداشت اختصاصی نویسنده‌ی کتاب «گفتمان زنانه» 
یادداشت اختصاصی نویسنده‌ی کتاب «تحلیلی بر بازتاب اسطوره در سینمای بهرام بیضایی» 
بخشی از رمان «در جستجوی فرخنده» با صدای نویسنده 
معرفی کتاب «حلقه- نگاهی به ازدواج زودهنگام در ایران» با صدای نویسنده 
شهلا لاهیجی: «چشم به راهِ دولتِ کلید و امید می‌مانیم» 
یادداشت اختصاصی نویسنده‌ی کتاب «نامه‌های زنان ایرانی» 
یادداشت اختصاصی نویسنده‌ی مجموعه داستان «او می‌برد» 
علیرضا مجابی از رمان «در جستجوی فرخنده» گفت... 
یادداشت اختصاصی مترجم کتاب «مکبث» 
یادداشت اختصاصی نویسنده‌ی کتاب «تغییرات اجتماعی در ایران از نگاه مورخان پارسی‌نویس-بلعمی تا جوینی-» 
یادداشت اختصاصی نویسنده‌ی رمان «بعد پنجم- پیش از گذشته» 
معرفیِ کتاب «دیگری» توسط شهلا لاهیجی 
یادداشت اختصاصی نویسنده‌ی کتاب «اضطراب در اشعار فروغ فرخزاد و غادة‌السمان» 
یادداشتِ اختصاصی نویسنده‌ی رمان «پشت حصار» 
یادداشتِ اختصاصی نویسنده‌ی کتاب «وقایع‌نگاریِ نگاه» 
یادداشت اختصاصی رامین مستقیم؛ مترجمِ کتاب «حقوق انسان» 
اقتصاد نشر در حال فروپاشی است 
گزارش تصویری 
مراسم رونمایی و معرفی تازه‌های نشر روشنگران 
کتاب «تیغ و سنت» نوشته‌ی رایحه مظفریان منتشر شد 
یادداشت نوذر اسمعیلی به انگیزه‌ی انتشار مجموعه داستان «وقایع‌نگاریِ نگاه» 
کتاب «خاش و گلبرگ‌های خشخاش» منتشر شد 
یادداشتی بر کتاب «پیام فوری از مادر زمین» 
زن، صلح، محیط زیست، جامعه مدنی 
مراسم آغاز به کار و اعلام موجودیت كانون عالی زنان و توسعه پايدار ايران همراه با رونمایی از کتاب «پیام فوری از مادر زمین» 
یادداشت علیرضا مجابی؛ نویسنده رمان «در جستجوی فرخنده» 
رمان «در جستجوی فرخنده» منتشر شد 
بالاخره یکی باید بایستد ... 
بچه‌های «پشت حصار» ... 
رمان «پشت حصار» منتشر شد 
رمان «در جستجوی فرخنده» به زودی منتشر می شود... 
«روانشناسی توده ها» تجدیدچاپ شد 
«مهمانی خداحافظی» میلان کوندرا به چاپ هشتم رسید 
کانال رسمی انتشارات روشنگران در تلگرام 
مکبثِ منظوم 
ترجمه‌ی منظوم «مکبث» منتشر شد- همزمان با چهارصدمین سالگرد درگذشت ویلیام شکسپیر 
منوچهر انور: « گفتار در نمایش باید کمی بی‌ادبی باشد، نه ادبی» 
زنِ ایرانی و اجتماعی شدن در عصر مشروطه 
«نامه‌های زنان ایرانی» منتشر شد 
قصه‌گویی برای کتابداران 
برای آنهایی که جهان را تنها در چهار بُعد نمی‌بینند! 
رمان «بُعد پنجم- پیش از گذشته» منتشر شد 
کتاب «جامعه‌شناسی خانواده» تجدیدچاپ شد 
ویرایش جدید کتاب «ادبیات کودکان و نوجوانان» منتشر شد 
دیدار با «دیگری» 
کتاب «دیگری» منتشر شد 
کتاب «بررسی روان‌شناختی خودکامگی» تجدیدچاپ شد 
در دفاع ازجهان‌نو 
معرفی کتاب های پرفروشِ انتشارات روشنگران در ماه گذشته 
یادداشتی از شهلا لاهیجی به انگیزه‌ی انتشار ترجمه‌ی انگلیسی نمایشنامه‌ی «فتحنامه‌ی کلات» 
یادداشتی از بهرام بیضایی برای منوچهر انور 
نمایشنامه‌ی «فتحنامه‌ی کلات» به زبان انگلیسی ترجمه شد 
چرا حقوقِ انسان؟ 
سمانه امیری و «کمی آن طرفتر»... 
بنفشه حجازی: «جنازه‌ی کتاب بر دستمان مانده!» 
 
کتاب «حلقه»-«نگاهی به ازدواج زودهنگام در ایران» منتشر شد 
مریم افشار: اسطوره دنیایی اسرارآمیز است 
«پیام فوری از مادر زمین» : مادر زمین به کمک شما نیازمند است!! 
اول زیارت اهل قبور، بعد زیارت اهل کتاب 
کتاب «خیلی خوشبختم خانوم صادقی» در قالب کتاب گویا منتشر شد 
اطلاع از آخرین اخبار و فیلم و عکس های نمایشگاه بین المللی کتاب تهران 
انتشارات روشنگران و مطالعات زنان در نمایشگاه کتاب 
هدف از برگزاری نمایشگاه، صرفا فروش کتاب نیست! 
شهرو خبر کن خبر کن بگو... 
یادداشتی از شقایق فیروزی؛ نویسنده مجموعه داستان های کوتاه «او می برد» 
مجموعه داستان کوتاه «او می برد» توسط انتشارات روشنگران منتشر شد 
یادداشتی بر کتاب «تغییرات اجتماعی از نگاه مورخان پارسی نویس: بلعمی تا جوینی»  
کتاب «نشریات ویژه زنان» تجدید چاپ شد  
کتاب «تغییرات اجتماعی در ایران از نگاه مورخان پارسی نویس-بلعمی تا جوینی-» منتشر شد 
کتاب «اضطراب در اشعار فروغ فرخزاد و غادة‌السمان» منتشر شد 
پرچمداری زنان ایران در زمینه تحقق اهداف سند توسعه هزاره  
جامعه شناسی، عینیت و جنسیت  
خیز زنان برای تصاحب کرسی های مجلس دهم- رونمایی از طرح تغییر چهره مردانه مجلس 
خیز زنان برای تصاحب کرسی های مجلس دهم- زنان ایران برای ورود به عرصه رقابت های انتخاباتی آماده می شوند 
کتابی با فصل های متفاوت نسبت به آثار فلسفی- با تماشای تلویزیون هم می توانید فیلسوف شوید 
تجربه نوشتن از بهرام بيضايی 
گفتگوی خبرگزاری کتاب ایران با «مریم افشار»  
یادداشتی از دکتر علی سراج در ارتباط با کتاب «گفتمان زنانه» 
کتاب «تحليلي بر بازتاب اسطوره در سينماي بهرام بيضايي» منتشر شد  
«گفتمان زنانه»؛ تازه‌ترین اثر انتشارات روشنگران و مطالعات زنان بر پیشخوان کتابفروشی‌ها  
پرینوش صنیعی: سکوت رسانه ها بهتر از ایجاد مشکلات پیش بینی نشده است! 
یادداشت عصمت عباسی به انگیزه صوتی کردن کتاب «اگر بودی میگفتی...» 
تب نمایشگاه کتاب- یادداشت شهلا لاهیجی منتشر شده در روزنامه آرمان 
یادداشت همایون عالمی؛ نویسنده کتاب «سایه های نور» 
انتشار شش داستان از کتاب منتشر نشده «علیرضا محمودی ایرانمهر» 
خودمان را باور کنیم و به خودمان اعتماد داشته باشیم  
«ميلان كوندرا» به قرباني شدن انسان در جوامع توتاليته مي‌پردازد  
شهلا لاهیجی: «با حذف نام بیضایی نمی توانند او را از دنیای هنر حذف کنند!» 
بوطیقای فضا بیانگر مفهوم متفاوتی از فضا و سکونت  
طاهره صدیقیان: «هیچ عشقی ارزش تحمل خشونت را ندارد!» 
سلطانی: خودشان به خودشان جایزه می دهند!  
علیرضا زندی: «ژانر وحشت در ادبیات ایران مهجور مانده» 
بهرام بیضایی: «امیدوارم اشتباه بزرگی نکرده باشم» !  
آژیدهاک؛ شکوه گر از روزگار...  
محدودیت فضای سالن روشنگران را بر ما ببخشید....  
چرا در نمایشگاه کتاب شرکت نکردیم!! 
«چهلم»؛ کتاب برگزیده روشنگران در سال 89  
«ستون های زمین» منتشر می شود  
لاهیچی: «یا نان نیست یا دندان»! 
شهلا لاهیجی با موضوع «زنان و صلح در ایران» سخنرانی می‌کند 
زنی برای تمام فصول (سینمای اجتماعی و رخشان بنی‌اعتماد) 
رونمایی از کتاب «تخم پوچ» در دفتر انتشارات روشنگران و مطالعات زنان 
اینجا فروشگاه نیست! 
او بیش از هر کس ایرانی است 
شهلا لاهیجی: «روحانی ناامید و ناامیدترمان می‌کند» 
فیلمنامه‌ی «پرده‌ی نئی» بهرام بیضایی به چاپ هفتم رسید 
گزارشی از مراسم رونمایی و روخوانی از کتاب «بُعد پنجم- پیش از گذشته» در انجمن فرهنگی اتریش در تهران 
عَشَقه‌ای که بعد از ده سال مجاز شد! 
شهلا لاهیجی: «نمایشگاه‌های فرهنگی، محلی برای دعوای دولت ها نیستند» 
«آینه‌های روبرو»؛ آتشی که دوباره شعله‌ور شد 
«باید حرفای دیشبمو جدی می‌گرفتی!» از حصر آزاد شد! 
دنیای حیرت‌انگیز محک؛ مجموعه‌ای از غم و شادی 
شهلا لاهیجی از رمان برگزیده‌ی سال 88 گفت... 
شهلا لاهیجی از رمان «و دیگران» گفت... 
شهلا لاهیجی: همراه شو عزیز! 
به روحانی رای می‌دهم... 
«سفر به شب» بهرام بیضایی کتابِ پرفروشِ نشر روشنگران در نمایشگاه کتاب 
یادداشتی از شهلا لاهیجی به انگیزه‌ی انتشار کتاب «درام کودک بااستعداد بودن» 
در هر جایی، حضور خود را نشان دهید 
سايه انتخابات رياست‌جمهوری بر سر نمايشگاه كتاب 
اثر تازه‌ای از بیضایی در راه است 
یادداشتی از شهلا لاهیجی به مناسبت نزدیک شدن به سی‌امین دوره‌ نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران 
رونمایی از ترجمه‌ی انگلیسی کتاب «فتح‌نامه‌ی کلات» 
سنگ‌ها به پرواز درمی‌آیند 
شب بیضایی 
مردی برای تمام فصول 
كتاب تازه‌اي از بهرام بيضايي در راه است 
دور از وطن اما پُركار و محبوب 
کتاب فروش ها کباب فروش شدند! 
زنان ایرانی سرود صلح و آشتی برای جامعه جهانی سر می دهند  
نمی توان با انتخابات قهر کرد 
استمداد زنان ایرانی از رهبر انقلاب برای تجدید رسیدگی به صلاحیت نامزدهای انتخاباتی 
زنان جامعه ایران برای تعیین سرنوشت سیاسی کشور در انتخابات مجلس شرکت کنند 
شهلا لاهیجی: شورای نگهبان صلاحیت کاندیداهای زن را تایید کند 
فعالیت های کمپین تغییر چهره مردانه مجلس در تقابل با منافع جمهوری اسلامی ایران نیست 
گام بلند زنان برای تحقق سند چشم انداز 1404 جمهوری اسلامی ایران  
تا بهارستان راهی نیست  
زنان و مجلس آینده  
حرف‌هایی درباره سانسور در گفتگو با «شهلا لاهیجی»؛ شاید این مصاحبه هم چاپ نشود  
چرایی جهانی نشدن ادبیات معاصر ایران؛ از خودسانسوری تا کمبود خلاقیت 
خاطره‌ی اولین برخورد شهلا لاهیجی با سانسور در جایگاه یک خبرنگار 
گفتگو با شهلا لاهیجی- انتشارات روشنگران با 22 عنوان کتابِ غیرقابل فروش در نمایشگاه بین المللی کتاب  
یادداشت شهلا لاهیجی در روزنامه اعتماد 
يادداشت شهلا لاهيجي در روزنامه جهان صنعت 
شهلا لاهیجی: «روزی دنیا دربرابر سوریه شرمنده می شود»  
آریایی ها؛ قاتل دموکراسی در عهدباستان  
خرد جمعی می‌گوید دوباره به روحانی رای بدهیم- با «سفر به شب» استاد بیضایی می‌آییم 
حلقه کتابخوانی صلح 
رونمایی و نقد و بررسی رمان «در جستجوی فرخنده» در شهر کتاب «مهرشهر» 
بخشی از کتاب صوتی «روایت حوا و خوشه‌ی گندم» 
منتخبی از فایل صوتی کتاب «خیلی خوشبختم خانوم صادقی» 
هیپنوتیزم‌وار به نیمه‌ی پُرِ لیوان خیره شدیم... 
از نگاهی خاص... 
یادداشت علیرضا مجابی درباره‌ی ضرورت صوتی کردن کتاب «خیلی خوشبختم خانوم صادقی» 
کتابخانه زنان به نقل از مجله زنان 

تماس با ما

بازدید امروز : 295
بازدید دیروز : 1183
بازدید ماه جاری : 5293
کل بازدید ها : 56626
 

کاربران آنلاین :  3
 

  تلفن دفتر فروش : 88723936 - 88722665
  نمابر : 88722665 
  ایمیل : roshangaran68@gmail.com 
  آدرس : خیابان یوسف آباد میدان فرهنگ – خیابان 33 – نبش آماج – شماره 21- واحد 3

کلیه حقوق این سایت متعلق به انتشارات روشنگران می باشد.