اقتصاد نشر در حال فروپاشی است


گفتگو با شهلا لاهیجی؛ مدیر انتشارات روشنگران و مطالعات زنان


محمد تاج‌الدین- صنعت نشر در کشور ما با مشکلات متعددی دست و پنجه نرم می‌کند. از یک طرف ایرانی‌ها سالیان سال است که با ادبیات قهر کرده‌اند و از طرف دیگر دولت‌های مختلف با سانسور و ممیزی‌هایی که مبتنی است بر سلیقه و نه قانون، امان ناشران را بریده‌اند. در این بین گرانی کاغذ، تیراژ پایین کتاب‌ها و نبودن کتابفروشی‌های مجهز دست به دست هم داده‌اند تا اوضاع نشر خوب نباشد. با اینکه روحانی با وعده رونق بازار کتاب و رفع نگرانی ناشران پای در انتخابات سال 92 گذاشت اما نتوانست آنطور که باید و شاید در این راه موفق باشد. علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی وقت بارها و بارها از رفع نگرانی ناشران سخن گفت اما نتوانست در عمل تغییری ایجاد کند. وزیر جدید نیز هنوز راهروهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را به خوبی نشناخته و نمی‌شود از او انتظار تغییر داشت. شهلا لاهیجی که سالیان سال است مدیریت انتشارات روشنگران و مطالعات زنان را برعهده دارد، از اوضاع فعلی ناراضی است. گفت‌وگوی زیر گوشه‌ای از صحبت‌های لاهیجی در مورد وضعیت نشر ایران است.

 

* وضعیت نشر در سال 95 تغییری با سالیان گذشته داشت؟

اگر بخواهیم آغازی برای کار کتاب در کشور قائل شویم باید به نمایشگاه کتاب تهران نگاه کنیم. نمایشگاهی که در اردیبهشت آغاز می‌شود و بعد از تعطیلات عید فشار زیادی را متوجه ناشران می‌کند. ما سال گذشته پس از چند سال غیبت خودخواسته در نمایشگاه حاضر شدیم. همانطورکه می‌دانید مسئولان بالاخره مکانی به غیر از مصلی را برای برگزاری نمایشگاه انتخاب کردند. هرچند مکان تازه هم در جای مناسبی نبود. 30 کیلومتر با شهر تهران فاصله داشت و از امکانات مطلوبی برخوردار نبود. اما کنار گذاشتن مصلی برای برگزاری نمایشگاه تهران قدمی رو به جلو است. همانطورکه می‌دانید مصلی مکانی برای نماز خواندن است و برخی موارد استثنایی. نباید این بنا تبدیل به محلی شود که صدها نفر در یک فضای بسته بدون تهویه در آن رفت‌وآمد کنند. مسئولانی که امور فرهنگی را تولیت می‌کنند هیچ اهمیتی به مردم نمی‌دهند. من ده سال مهمان نمایشگاه کتاب فرانکفورت بودم. مسئولان دولتی هم چند سالی است که به این نمایشگاه می‌آیند و وضعیت را می‌بینند. نمایشگاه فرانکفروت تنها 250 هزار بازدیدکننده دارد. سه روز برای مسئولان نشر و یک روز برای مردم عادی. ولی امکاناتی که برای مراجعه‌کنندگان ترتیب می‌دهند قابل مقایسه با ما نیست. در نمایشگاه کتاب ما آب هم نیست. هر کسی به نمایشگاه می‌آید خسته و افسرده به خانه برمی‌گردد. مسئله این است که ما چقدر برای مردم احترام قائلیم. صف دستشویی نمایشگاه کتاب را دیده‌اید؟ اگر هر ناشر دو فروشنده داشته باشد و یکی بخواهد به دستشویی برود نیم ساعت باید در صف بماند. در حالی که نمایشگاه فرانکفورت در خود مجموعه و برای آن مراجعه‌کنندگان اندک بیست دستشویی تعیبه کرده بود. انواع رستوران‌ها از غذای ارزان تا غذای گران. برای همه سلیقه‌ها همه‌جور امکاناتی وجود داشت. مسئولان فرهنگی ما از اتفاقات درس نمی‌گیرند. نمایشگاه کتاب امسال نیز سر آخر مشخص نشد متولی‌اش وزارت ارشاد است یا شهرداری. اتفاقاتی که در نمایشگاه امسال پیش آمد قابل پیش‌بینی بود. حتما شما هم در جریان آب‌گرفتگی سالن‌های نمایشگاه هستید. یعنی شهرداری یا وزارت ارشاد نمی‌توانست این اتفاق را پیش‌بینی کند؟ اگر شهرداری که مکان نمایشگاه را آماده کرده بود در زمینه برگزاری نمایشگاه تخصصی نداشت خب چند متخصص را برای مشورت دعوت می‌‌کرد تا حوادث اینچنینی پیش نیاید. زمانی که برگزاری نمایشگاه بر عهده اتحادیه ناشران بود وضعیت فرق می‌کرد. آن‌موقع نمایشگاه کتاب در محل نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار می‌شد یعنی بین سال‌های 1376 تا 1384. هنوز وضعیت اقتصادی آنقدرها بد نبود و مردم کتاب می‌خواندند و تیراژ کتاب‌ها در بدترین حالت سه هزار نسخه بود.

* وزارت ارشاد مدعی است برگزاری نمایشگاه یا حداقل بخش اعم آن بر عهده اتحادیه ناشران است. اینطور نیست؟

مسئولیتی که بر عهده ناشران قرار دادند مسئولیت محدودی است. مثلا در مورد کتاب‌هایی که توسط هر نشر باید در نمایشگاه کتاب عرضه شود. مسئله این است که سازوکار برگزاری نمایشگاه کتاب تهران با آنچه باید باشد بسیار متفاوت است. باز هم نمایشگاه فرانکفورت را مثال بزنم. در نمایشگاه فرانکفورت 2500 برنامه فوق‌العاده برگزار می‌شود. از گالری نقاشی و مجسمه‌سازی تا سینما و سخنرانی و معرفی کتاب‌های تازه. در نمایشگاه کتاب ما چه اتفاقی می‌افتد؟

* از امکانات نمایشگاه صحبت کردید و مقایسه‌اش با نمایشگاه فرانکفورت. همانطورکه توضیح دادید نمایشگاه فرانکفورت محلی برای عقد قرارداد بین ناشر و نویسنده و آژانس‌های ادبی است و نه فروش کتاب‌ها. الگوی برگزاری نمایشگاه کتاب تهران چیست؟

نمایشگاه جای فروش کتاب نیست. نمایشگاه فروشگاه نیست. همه جای دنیا بازارهای مکاره‌ای برای فروش کتاب برپا می‌شود. نمایشگاه جای ارائه کارهای جدید ناشران است. چون کشور ما عضو کپی‌رایت نیست در نمایشگاه‌های اینچنینی جایی نداریم و نمی‌توانیم هم برگزارش کنیم. روزی مسئولان برگزاری نمایشگاه فرانکفورت به مسئولان فرهنگی ما گفتند که شما دزدان فرهنگی هستید. مسئولان ما هم جوابی نداشتند که بدهند. کشور ما ده سال از حضور در نمایشگاه کتاب فرانکفورت محروم بود. بعد از ده سال در اولین دوره ریاست جمهوری آقای خاتمی من به عنوان ناشر زن و آقای کیاییان به عنوان دبیر اتحادیه ناشران در نمایشگاه حضور پیدا کردیم.

* اتحادیه ناشران به دولت برای پذیرفتن قانون کپی رایت فشار نیاورد؟

کپی‌رایت بحثی جداگانه دارد. برای عضویت در قانون کپی رایت شما باید تمام قوانین را اجرا کنید. ما نمی‌توانیم حتی وارد بازار جهانی شویم چون کالای فرهنگی در کشور ما با شرایط خاص عرضه می‌شوند. یکی از شرط‌های عضویت در قانون کپی‌رایت آزادی‌های فرهنگی است. تا مادامی که ما حقوق نویسندگان و ناشران را محترم نشماریم نمی‌توانیم عضو قانون کپی‌رایت شویم. اتحادیه ناشران نیز در کشور ما وظیفه خودش را نمی‌داند. هنوز متوجه نیستند که اولین کارکرد اتحادیه ناشران حمایت از ناشران است! اگر گرفتاری حقوقی برای ناشر به وجود بیاید اتحادیه باید ورود کند. اگر مسئله‌ای با دولت پیش آمد اتحادیه باید قضایا را رفع و رجوع کند. اتحادیه ناشران در آلمان به قدری قدرتمند است که در برابر تصمیمات دولت می‌ایستد. مخالفت با حضور ایران در نمایشگاه کتاب فرانکفورت از طرف اتحادیه ناشران آلمانی بود در حالی که دولت آلمان موافق عدم حضور ما نبود.

* شما در کنار نبود امکانات از عدم علاقه مردم برای خوانش کتاب صحبت کردید. راه چاره آشتی دادن مردم با کتاب چیست؟

روزی من به آقای مسجد جامعی گفتم اتوبوس‌های مستعملی که دیگر توانایی جابه‌جایی مسافر را ندارند رنگ کنند و در محله‌های شهر قرار دهند. اتوبوس‌هایی که به مردم کتاب بفروشد. ولی متاسفانه مسئولان ما نه تجربه‌ای در این کار دارند و نه علاقه‌ای نشان می‌دهند. آنها متوجه نشدند که اگر می‌خواهید مشکلات اقتصادی حل شود اول باید سراغ فرهنگ بروید. مثلا نمایشگاه کتاب هم می‌تواند یکی از مشوق‌های مردم برای کتابخوانی باشد. به شرط آنکه نگاه ما به ادبیات و هنر بدبینانه نباشد. سفره فرهنگی یک سفره جهانی است. هر ملتی باید سهم خود را در آن سفره قرار دهد وگرنه جیره‌خور دیگران خواهد شد. من روزی به آقایان گفتم. اگر از اروپایی‌ها بدتان می‌آید مجبورید از سهم عرب‌ها یا هندی‌ها بردارید. ما متاسفانه نتوانستیم به نسبت قدمت فرهنگی کشورمان سهمی در این سفره داشته باشیم. به همین علت است که خارجی‌ها کشور ما را با عربستان اشتباه می‌گیرند. نگاه بدبینانه و سیاسی به هنر مخصوصا فرهنگ مکتوب باعث شده است توانایی‌های ما شناخته نشود. امسال برای دومین بار فیلم اصغر فرهادی اسکار برد. جدا از سیاسی بودن یا نبودن این جایزه، شما می‌بینید سیستم مجبور است این افتخار را نادیده بگیرد. چون نگاه سیاسی ما را به حاشیه رانده است. ما می‌دانیم که قدرت‌های جهانی از نظر اقتصادی به کشورهای توسعه‌نیافته فشار می‌آورند. درحقیقت این کشورها لقمه خوبی برای قدرت‌های جهانی هستند. در این میان فرهنگ می‌تواند این نگاه را تغییر دهد. ولی وقتی در کشوری 79 میلیونی تیراژ کتاب به 500 عدد می‌رسد این یعنی مرگ فرهنگ و مرگ ناشر. وقتی من از دانشجوی ادبیات می‌پرسم که از ادبیات داستانی مدرن ایران چه می‌دانی جواب می‌دهد من کتاب نمی‌خوانم. همان کتاب‌های درسی تمام وقتم را می‌گیرد. متولیان فرهنگی ما باید خطر آینده را پیش‌بینی می‌کردند. باید نگاهشان را نسبت به فرهنگ و ادبیات اصلاح می‌کردند. قانون باید ملاک ما برای قضاوت می‌بود و نه سلیقه. در این فضا ما از ادبیات جدی دور شدیم و در سال تا دلتان بخواهد قورباغه‌ات را قورت بده چاپ کردیم!

* پس با این اوضاع نباید اقتصاد نشر ما وضعیت خوبی داشته باشد.

اقتصاد نشر در حال فروپاشی است. تیراژ پایین کتاب‌ها و عدم علاقه مردم به کتاب‌خوانی وضعیت را به مرحله بدی رسانده است. این در حالی است که آمارهای متشر شده از کتاب‌های چاپ شده در سال درست نیست. مسئولان آمار چاپ کتاب‌های کمک درسی را نیز به آمار کلی اضافه می‌کنند.

* برای نجات اقتصاد نشر باید چه کاری انجام داد؟ دادن یارانه کاغذ توسط دولت یا عافیت مالیاتی یا ترغیب مردم؟

بدترین کار دادن یارانه به ناشران است. این عادت دست دراز کردن سمت دولت بزرگترین خیانتی است که در دوره آقای احمدی نژاد بر سر مردم آمد. همه فکر می‌کنند با یارانه مسائل حل می‌شود. کتاب باید پول خودش را در بیاورد. در کجای دنیا دولت به ناشران یارانه کاغذ می‌دهد؟ در کشورهای خارجی ناشران مالیات هم می‌دهند در حالی است که در کشور ما از مالیات معاف هستند. هزینه‌های جانبی ناشر باید با فروش برابری کند. مشکلات رسانه‌ای و تبلیغات حل شود و بخشی از پول مالیات صرف فعالیت‌های فرهنگی مثل گسترش کتابخانه‌ها شود. متاسفانه کتابخانه‌ها در کشور ما قلعه و زندان کتاب هستند. بسیاری از کتاب‌ها مجوز ورود به کتابخانه‌های عمومی را ندارند. در این شرایط ما شاهد هستیم که هر روز به تعداد تابلوهای کباب‌خانه در شهر اضافه می‌شود و از کتابخانه کم خواهد شد.

* شما در زمینه ادبیات زنان فعالیت گسترده‌ای داشتید. وضعیت را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

خیلی از نویسندگان شاید با حرف من موافق نباشند. ولی زنان از آغاز نوشتن در کشور ما موفق بودند. ممکنه بعضی‌ها برچسب عامه‌پسند به کتاب‌هایشان بزنند که من با این حرف کاملا مخالفم. جامعه دارای سلیقه‌های متفاوت است. ما شاهد بودیم که در برهه‌ای یعنی اوایل دهه 70 همین کتاب‌ها‌ توانست عده زیادی را کتابخوان کند. از زنان خانه‌دار تا جوانان و ... من به یاد دارم در نمایشگاه کتابی که در بندرعباس برگزار می‌شد خانمی با روبنده و لهجه محلی اسم نویسنده‌ای را از من پرسید. من متوجه نشدم. وقتی از افراد غرفه کناری پرسیدم گفت منظورش فلان نویسنده است. من گفتم او را نمی‌شناسم و برای خودم تعجب‌آور بود. چند ساعت بعد همان غرفه اعلامیه‌ای زد و اطلاع داد که کتاب‌های همان نویسنده عصر به نمایشگاه می‌رسد. من وقتی برای غذاخوردن از نمایشگاه بیرون می‌رفتم صف دو کیلومتری دیدم که برای خریدن کتاب همان نویسنده مراجعه کرده بودند. نویسنده‌ای که کتاب‌هایش دیگر به عنوان چاپ‌های مکرر نامیده می‌شود. نمی‌گویند چاپ دهم یا بیستم. کتاب‌هایی که با گونی به شهرستان می‌رود و همیشه خواننده‌اش را دارد. آن نویسنده می‌تواند ادعا کند که از راه نوشتن پول درمی‌آورد. اصلا هم اتفاق بدی نیست.

* برخی معتقدند این کتاب‌ها سلیقه مخاطب را کاهش می‌دهند. موافق نیستید؟

این روزها همه چیز سلیقه مردم را کاهش می‌دهد. صداوسیما که بیشتر سلیقه مردم را کاهش می‌دهد. متاسفانه انگار با برنامه‌ای از پیش تعیین شده و حساب شده سعی در خراب کردن سلیقه مردم دارند. در این موقعیت چه چیزی می‌تواند کمک حال ما باشد؟ به نظر من ادبیات. ادبیات می‌تواند سهم بزرگی در ترمیم سلیقه مردم داشته باشد.


منبع : (منتشر شده در ویژه‌نامه‌ی پایان سال 1395 - روزنامه‌ی جهان صنعت- 22 اسفند 1395- شماره 3591)
درح خبر : 1395-12-27 16:40
بازدید : 6222نظر کاربران :


نظر شما در باره این خبر :اخبار مرتبط :

یادداشت علیرضا وزیری، نویسنده‌ی کتاب «روزی... شاید فردا» 
یادنامه‌ی بهمن یغمایی برای شهلا لاهیجی 
یادداشت دکتر فاطمه جعفرنیا به بهانه‌ی انتشار کتاب «تأثیر باورهای یهود در بازتولید نگاه جاهلی به زن» 
یادنامه‌ی صدرالدین طاهری برای شهلا لاهیجی 
کتاب «تاثیر باورهای یهود در بازتولید نگاه جاهلی به زن» منتشرشد 
یادنامه‌ی رامین مستقیم برای شهلا لاهیجی 
یادنامه‌ی دکتر علی باغدار دلگشا و زهرا برادران کاشانی برای شهلا لاهیجی 
یادنامه‌ی افسانه نجاتی برای شهلا لاهیجی 
یادنامه‌ی علیرضا محمودی ایرانمهر برای شهلا لاهیجی 
یادنامه‌ی محمدرضا یزدی‌زاده برای شهلا لاهیجی 
اطلاعیه‌ی زمان مراسم خاکسپاری شهلا لاهیجی 
شهلا لاهیجی رهسپار دیار حقیقت شد 
نوید سهامی: «هیچ‌چیز در جهان، بدون فروش موفق، واقعیت پیدا نمی‌کند.» 
روايت ميوه‌هاى درخت كهنسال سنت 
«ای کاش که جای آرمیدن بودی» 
«غریبه‌ای در ساحل» منتشر شد 
«طومار شیخ شرزین» تجدید چاپ شد 
«کتابخانة نیمه‌شب» منتشر شد 
کتاب «از اصفهان تا ویرجینیا»، زندگی حرفه‌ای یک پزشک ایرانی، منتشر شد 
رمان «از زن تا زمین» منتشر شد 
کتاب «شکست سقف شیشه‌ای» منتشر شد 
کتاب «و سرانجام، زنان» منتشر شد 
«چمدان بی‌کسی» منتشر شد 
رونمایی و نقد کتاب «خواب‌های کاغذی» 
چاپ دوازدهم «ادبیات کودکان و نوجوانان» منتشر شد 
«حس و حال مشترکِ یک نسل» 
یادداشتی درباره‌ی کتاب «دست‌نوشته‌های گمشده» 
کتاب «پیدایش حیات» منتشر شد 
کتاب «پیدایش جهان» (بیگ بنگ) منتشر شد 
رمان «سنگ زنده، راز میکل‌آنژ» منتشر شد 
«رویای بارانی» عاشقانه‌ی چنار و پرنده 
پیام تسلیت به سرکار خانم پروین صدقیان حکاک 
«میشد اینجوری باشد اما نبود...» 
کتاب «مروری بر زندگی تراجنسیتی‌ها» منتشر شد 
راز سر به مُهرِ آن دوران 
«حکایت دختران قوچان» تجدید چاپ شد 
یادداشت بهمن یغمایی به بهانه‌ی انتشار کتاب «بیگانه کامو در آینه» 
کتاب «بیگانه کامو در آینه» نوشته‌ی کامل داود منتشر شد 
«دست‌نوشته‌های گمشده» به قلم فرانتس کافکا منتشر شد 
«سخن از زن در ایران نو» 
کتاب «زن در ایران نو» منتشر شد 
نمایشنامه «چهارراه» تجدید چاپ شد 
ماهیت جوهری زندگی با متن 
آرامیدن بر روی رویای خاک 
پنج اثر از بهرام بیضایی تجدید چاپ شد 
مجموعه داستان «عشقهای خنده‌دار» تجدید چاپ شد 
فیلمنامه‌ی «سفر به شب» نوشته‌ی بهرام بیضایی تجدید چاپ شد 
کتاب «تاریخ سرّی سلطان در آبْسکون» تجدید چاپ شد 
فیلمنامه «آوازهای ننه‌آرسو» تجدید چاپ شد 
رمان «بی‌خبری» تجدید چاپ شد 
نمایشنامه «افرا» به قلم بهرام بیضایی تجدید چاپ شد 
«شال‌گردن ماری کوری» تجدید چاپ شد 
کتاب «آنگلا مرکل» تجدید چاپ شد 
کتاب «خاک و رویاپردازی‌های آرمیدن (گفتاری در صور خیال درونبودگی)» نوشته‌ی گاستون باشلار منتشر شد 
اطلاعیه- مهلت تعویض کتاب «مثل آب برای شکلات» تا پایان اردیبهشت‌ماه 1400 
اطلاعیه- اطلاعات موردنیاز جهت بررسی و چاپ کتاب توسط انتشارات روشنگران و مطالعات زنان 
اطلاعیه- به دلیلِ شیوع گسترده‌ی ویروس کرونا، انتشارات روشنگران و مطالعات زنان تا 31 فروردین‌ماه تعطیل است. 
پیام شهلا لاهیجی، مدیر انتشارات روشنگران و مطالعات زنان 
رستم و ایران 
کتاب «رستم‌نامه» با اقتباس از «شاهنامه فردوسی» منتشر شد 
یادداشت سحر بهشتی به بهانه‌ی انتشار رمان «دورماندگی» 
خانم‌جانِ «خانم‌جانِ فاطمه»! 
یادداشت بهمن یغمائی به بهانه‌ی انتشار رمان «شال‌گردن ماری کوری» 
شرویندخت ایازی: «هر تغییری ابتدا می‌بایست در چهار دیواری شخصی ما رخ دهد» 
شهلا لاهیجی: «چهره‌ی دیگری در آسمان ادبیات زنان ایران پدیدار شد» 
رمان «خواب‌های کاغذی» منتشر شد 
یادداشت شرویندخت ایازی، نویسنده‌ی رمان «غزال، آهوی باغ زعفرانیه» 
یادداشت شهلا لاهیجی در ارتباط با انتشارِ نمایشنامه «چهارراه» 
تجدید چاپ شد 
رمان «زنان پیروز» منتشر شد 
کتاب «انقلاب مجارستان» تجدید چاپ شد 
مریم افشار: «آن باد، روایت زنانی‌ست ستم‌دیده اما عاشقِ زندگی» 
رمان «غزال، آهوی باغ زعفرانیه» منتشر شد 
یادداشت هایده وهاب‌زاده، به انگیزه‌ی انتشار کتاب «آنگلا مرکل» 
هرگز نميرد آنکه دلش زنده شد به عشق... 
اوست گرفته شهرِ دل... 
یادداشت شمیم شهلا به انگیزه‌ی انتشار کتاب «مفهوم تعزیه از نگاه بهرام بیضایی» 
رسول نظرزاده: ترس برخی مدیران از نمایشنامه‌های زنانه و غلبه نگاه رادیکالِ ضدمرد- تصویر رنج‌های زنان در قلم نویسندگان نسل‌های پیش حضور چشمگیرتری دارد 
یادداشت سحر بهشتی به انگیزه‌ی انتشار رمان «گیسوان بافته» 
کتاب «مفهوم تعزیه از نگاه بهرام بیضایی» نوشته‌ی شمیم شهلا منتشر شد 
رمان «مثل آب برای شکلات» تجدید چاپ شد 
مجموعه داستان «آن باد» منتشر شد 
کتاب «آنگلا مرکل» منتشر شد 
رمان «گیسوان بافته» منتشر شد 
نمایشنامه «جنگنامه‌ی غلامان» به قلم بهرام بیضایی تجدید چاپ شد 
تاراج‌نامه (ذیل جهانگشا) به قلم بهرام بیضایی تجدید چاپ شد 
نمایشنامه «مجلس ضربت زدن» به قلم بهرام بیضایی تجدید چاپ شد 
«مهمانی خداحافظی» به قلم میلان کوندرا تجدید چاپ شد 
«شوخی» به قلم میلان کوندرا تجدید چاپ شد 
یادداشتی به بهانه‌ی انتشار کتاب «مشروطه، زنان و تغییرات اجتماعی» 
یادداشت شهلا لاهیجی درباره‌ی کتاب «پدران و پسران از هم پاشیده» 
بیضایی معلم از راه دور است برای همه 
رسول نظرزاده: «چند دهه فعالیت قلمی زنان در زمینه تئاتر فراموش شده است» 
کتاب «داستان‌های شرقی» پس از سال‌ها تجدید چاپ شد 
پژوهشی درباره خشونت علیه زنان در ایران به قلم مهرانگیز کار 
«حکایت دختران قوچان» را بخوانیم... 
یادداشت رامین مستقیم، مترجمِ کتاب «بحران» 
یادداشت بیتا عسگری، مترجمِ کتاب «عامل نشاط» 
نمایشنامه «چهارراه» نوشته‌ی بهرام بیضایی منتشر شد 
کتاب «عامل نشاط» (10 روش دستیابی به سلامتی و شادی) منتشر شد 
کتاب «بحران» منتشر شد 
جلد دوم کتاب «نگاهی به تجارب زنان کارآفرین در ایران» منتشر شد 
پیام تسلیت 
نمایشنامه «چهارراه» به قلم بهرام بیضایی به زودی منتشر می‌شود 
بهرام بیضایی: «من این روزها هیچ شرکتی در هیچ جشن و آیینی ندارم!» 
شهلا لاهیجی: «باز هم هفته ی کتاب...!» 
یادداشت افسانه نجم‌آبادی، نویسنده‌ی کتاب «حکایت دختران قوچان» به انگیزه‌ی چاپِ مجددِ کتاب 
«ژاک و اربابش» تجدید چاپ شد 
«کتابِ خنده و فراموشی» تجدید چاپ شد 
معرفی کتاب «مشروطه، زنان و تغییرات اجتماعی» با حضور علی باغدار دلگشا، نویسنده‌ی کتاب 
رمان «سلاخ‌خانه‌ی شماره‌ی پنج» تجدید چاپ شد 
بخشی از فیلمنامه‌ی «سفر به شب» نوشته‌ی بهرام بیضایی 
سعید سلطانی طارمی: «سَریه یک حماسه است» 
یادداشت نرجس خدایی، نویسنده‌ی مجموعه داستان «فهرست ترس‌ها» 
بخشی از نمایشنامه‌ی «مجلس ضربت زدن» نوشته‌ی بهرام بیضایی 
بخشی از متنِ پشت جلد کتابِ «شناخت هویت زن ایرانی» نوشته‌ی شهلا لاهیجی، به همراه سروده‌ای از سعید سلطانی طارمی درباره‌ی ایران، سرزمینِ ما 
کتاب‌های پرفروش انتشارات روشنگران و مطالعات زنان در سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران 
شهلا لاهیجی: «در غرفه‌ی روشنگران از کیسه پلاستیک برای حمل کتاب‌ها خبری نیست...» - (ویدیو) 
یک دقیقه در غرفه‌ی روشنگران- (ویدیو) 
شناخت هويت زن ايرانی در كتابفروشی‌ها 
معرفی کتاب‌های جدید روشنگران 
معرفی کتاب‌های جدید روشنگران 
شهلا لاهیجی: «امسال در غرفه‌ی روشنگران، سال پوزش از زمین و آسمان است» 
مراسم رونمایی از تازه‌های نشر روشنگران در نمایشگاه کتاب 
شهلا لاهیجی: «هیچ‌وقت جا نزده‌ام» 
فهرست کتاب‌های نشر روشنگران در نمایشگاه کتاب 1398 
زهرا امینی: «وَنِسا و ویرجینیا» رمانی حول محور زندگی «ویرجینیا وولف» 
«چیستی فمینیسم» تجدید چاپ شد 
«عقده‌‌ی سیندرلا» تجدید چاپ شد 
اولین رمانِ سعید سلطانی طارمی با عنوان سَریه [زن پیر رها شده در کوهستان] منتشر شد 
نشر روشنگران در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، فروشِ کتاب دارد 
سال نو مبارک 
رمان «داستان پسرم» بعد از 24 سال دوباره اجازه‌ی انتشار گرفت 
یادداشت شهلا لاهیجی به مناسبت روز جهانی زن (8 مارس) 
رمان «وَنسا و ويرجينيا» نوشته‌ي سوزان سلرز با ترجمه‌ي زهرا اميني منتشر شد 
مجموعه داستان «فهرست ترس‌ها» به قلم نرجس خدایی منتشر شد 
نقد و بررسی کتاب «تخم پوچ» در موسسه فانوس ادب البرز 
اندکی با زندگی مهتاب... 
یادداشتی از زیبا لاهیجی، مدیر نشر «دامون» به انگیزه‌ی انتشار دو اثر تازه 
كابوس يك تولد 
مجموعه داستان «زندگی مهتاب» به قلم ابوالفضل مجیدیان منتشر شد 
بازتولید ساخت سیاسی در پرتو گفتمان زنانگی در نشریات دهه‌ی هفتاد ایران 
یلدا مبارک... 
کتاب «مشروطه، زنان و تغییرات اجتماعی» در یازدهمین «جشنواره ملی حرکت» حائز رتبه اول کشوری گردید 
پیام تسلیت 
گزارش از نشست «معرفی و نقد کتاب شناخت هویت زن ایرانی» 
نقد و بررسی رمان «تخم پوچ» در کانون داستان ملل 
نشست معرفی کتاب «شناخت هویت زن ایرانی ۲» در کتابخانه فرهنگسرای شفق 
«مشروطه، زنان و تغییرات اجتماعی» منتشر شد 
مکتوبات خیالی (اسنادی از گفتمان سیاسی عصر مشروطه) منتشر شد 
یادداشت اختصاصی علی باغدار دلگشا 
«پدران و پسران از هم پاشيده» منتشر شد 
«يادواره‌ی هايپيشيا» منتشر شد 
گزارشِ مراسم رونمایی از کتاب «تخم پوچ» در دفتر سینمای جوان کرمانشاه 
انتشارات روشنگران در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران حضور دارد اما فروشِ کتاب ندارد! 
پیشنهاد نوروزی عصمت عباسی: رمان «در جستجوی فرخنده» 
پیام تبریک شهلا لاهیجی به مناسبت 8 مارس؛ روز جهانی زن 
جلد دوم کتاب «شناخت هویت زن ایرانی» منتشر شد 
سه عنوان کتاب از انتشارات روشنگران با 40 درصد تخفیف در طرحِ اپلیکیشن طاقچه 
اثری عاشقانه در بطن ماجراهای سیاسی 
پرفروش‌های نشر روشنگران در دی‌ماه 1396 
آب شرمنده‌ی آتش شد 
کتاب‌های پرفروش نشر روشنگران در مهرماه 1396 
مراسم رونمایی و روخوانی از کتاب «بعد پنجم- پیش از گذشته» 
یادداشتی از دکتر نادر نظری به انگیزه‌ی حضور در مراسم رونمایی از تازه‌های نشر روشنگران 
«عَشَقه» رحمانیان به کتابفروشی‌ها رسید 
بيضايي و كوندرا همچنان پرطرفدار هستند 
اوتیسم در رمانی با چاشنی عشق، مهاجرت و تنهایی 
گزارشی از مراسم رونمایی و معرفی تازه‌های انتشارات روشنگران و مطالعات زنان در تئاترشهر 
محمد رحمانیان در مراسم رونمایی از تازه‌های نشر روشنگران سخنرانی خواهد کرد 
رونمایی از تازه‌های انتشارات روشنگران در تالار مشاهیر مجموعه‌ی تئاترشهر 
شهلا لاهیجی: «مطمئن هستم شما نیز «متولد شانزده آگوست»؛ جدیدترین اثر سپیده محمدیان را به جد دوست خواهید داشت.» 
پرفروش‌های نشر روشنگران در تیرماه 1396 
اجراي قانون اساسي، مهم‌ترين خواسته ما است 
یادداشتی از شهلا لاهیجی درباره‌ی رمان «پشت حصار» 
بخشی از رمان «سه نقطه در رویا» نوشته‌ی سهیلا مهاجر ایروانی 
بخشی از رمان «بن‌بست خاله رُزا» نوشته‌ی علیرضا مجابی 
سهیلا مهاجر ایروانی: «سه نقطه در رویا؛ قصه‌ی سه زن از سه گوشه‌ی متفاوت دنیا و با یک نقطه اشتراک...» 
علیرضا مجابی از رمان «بن‌بست خاله رُزا» می‌گوید... 
یادداشتی از ف-نوری؛ نویسنده‌ی رمان «بُعد پنجم پیش از گذشته» 
انتشار رمانِ «بُعد پنجم پیش از گذشته» به زبان آلمانی 
پیام تسلیت انتشارات روشنگران در پی درگذشت مریم میرزاخانی 
کتاب‌هایی برای شنیدن 
نگاهی به تازه‌ترین کتاب‌های صوتی نشر روشنگران 
«درباره‌ی آزادي» و «لاك نقره‌اي» را بشنويد! 
رمان «متولد 16 آگوست» به قلم سپیده محمدیان منتشر شد 
پیام تسلیت انتشارات روشنگران در پی وقوع حوادث تروریستی در تهران 
شهلا لاهیجی: «بالاخره بخت با ما یار شد...» 
معرفی کتاب «دیگری» در خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) 
«عشقهای خنده‌دار» میلان کوندرا به چاپ پانزدهم رسید 
بخشی از کتاب صوتی «لاک نقره‌ای» 
مجموعه داستان کوتاه «لاک نقره‌ای» در قالب کتاب گویا منتشر شد 
بخشی از کتاب صوتی «درباره‌ی آزادی» 
کتاب «درباره‌ی آزادی» در قالب کتاب گویا منتشر شد 
رمانی اجتماعی بعد از سال‌ها از محاق در آمد 
کتاب‌های تازه نشر روشنگران از بیضایی تا یک کتاب انتخاباتی 
متن تکذیبیه‌ی شهلا لاهیجی؛ مدیر انتشارات روشنگران و مطالعات زنان 
پیام تبریک شهلا لاهیجی؛ مدیر انتشارات روشنگران به مناسبت پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری 
بنفشه حجازی: «رای دادن، حفظ آخرین سنگرِ جمهوری‌ست.» 
من فارغ از شور انتخاباتى كه وجود دارد به آقاى روحانى راى خواهم داد 
در انتخابات شرکت می‌کنم و به حسن روحانی رای مشروط می‌دهم 
به روحانی رای می‌دهم 
به حسن روحانی رای می‌دهم 
ما رای می‌دهیم تا آرامش ادامه یابد 
کتاب «شوخی» میلان کوندرا به چاپ شانزدهم رسید 
شهلا لاهیجی از «روایت حوا و خوشه‌ی گندم» می‌گوید... 
«سفر به شب» بهرام بیضایی پرفروش‌ترین کتابِ روشنگران در نمایشگاه کتاب 
معرفی رمان «از روزهای اخگر و زنگار» 
اگر نمی‌توانید در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران حضور داشته باشید... 
آخرین اخبار سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در سایت و کانال نشر روشنگران 
نشر روشنگران در سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران 
«عقده‌ی سیندرلا» به چاپ سوم رسید 
کتاب «جنسیت و فلسفه سیاسی انتخابات» منتشر شد 
رمان «از روزهای اخگر و زنگار» منتشر شد 
کتاب «درام کودک با استعداد بودن» منتشر شد 
فیلمنامه‌ی «سفر به شب» بهرام بیضایی به زودی منتشر می‌شود... 
پیام تبریک مدیر انتشارات روشنگران به مناسبت فرارسیدن عید نوروز 
به مناسبت فرارسیدن عید نوروز 
یادداشت اختصاصی نویسنده‌ی کتاب «گفتمان زنانه» 
یادداشت اختصاصی نویسنده‌ی کتاب «تحلیلی بر بازتاب اسطوره در سینمای بهرام بیضایی» 
بخشی از رمان «در جستجوی فرخنده» با صدای نویسنده 
معرفی کتاب «حلقه- نگاهی به ازدواج زودهنگام در ایران» با صدای نویسنده 
شهلا لاهیجی: «چشم به راهِ دولتِ کلید و امید می‌مانیم» 
یادداشت اختصاصی نویسنده‌ی کتاب «نامه‌های زنان ایرانی» 
یادداشت اختصاصی نویسنده‌ی مجموعه داستان «او می‌برد» 
علیرضا مجابی از رمان «در جستجوی فرخنده» گفت... 
یادداشت اختصاصی مترجم کتاب «مکبث» 
یادداشت اختصاصی نویسنده‌ی کتاب «تغییرات اجتماعی در ایران از نگاه مورخان پارسی‌نویس-بلعمی تا جوینی-» 
یادداشت اختصاصی نویسنده‌ی رمان «بعد پنجم- پیش از گذشته» 
معرفیِ کتاب «دیگری» توسط شهلا لاهیجی 
یادداشت اختصاصی نویسنده‌ی کتاب «اضطراب در اشعار فروغ فرخزاد و غادة‌السمان» 
یادداشتِ اختصاصی نویسنده‌ی رمان «پشت حصار» 
یادداشتِ اختصاصی نویسنده‌ی کتاب «وقایع‌نگاریِ نگاه» 
یادداشت اختصاصی رامین مستقیم؛ مترجمِ کتاب «حقوق انسان» 
گزارشی از مراسم رونمایی و معرفی تازه‌های نشر روشنگران در سال 95 
گزارش تصویری 
مراسم رونمایی و معرفی تازه‌های نشر روشنگران 
کتاب «تیغ و سنت» نوشته‌ی رایحه مظفریان منتشر شد 
یادداشت نوذر اسمعیلی به انگیزه‌ی انتشار مجموعه داستان «وقایع‌نگاریِ نگاه» 
کتاب «خاش و گلبرگ‌های خشخاش» منتشر شد 
یادداشتی بر کتاب «پیام فوری از مادر زمین» 
زن، صلح، محیط زیست، جامعه مدنی 
مراسم آغاز به کار و اعلام موجودیت كانون عالی زنان و توسعه پايدار ايران همراه با رونمایی از کتاب «پیام فوری از مادر زمین» 
یادداشت علیرضا مجابی؛ نویسنده رمان «در جستجوی فرخنده» 
رمان «در جستجوی فرخنده» منتشر شد 
بالاخره یکی باید بایستد ... 
بچه‌های «پشت حصار» ... 
رمان «پشت حصار» منتشر شد 
رمان «در جستجوی فرخنده» به زودی منتشر می شود... 
«روانشناسی توده ها» تجدیدچاپ شد 
«مهمانی خداحافظی» میلان کوندرا به چاپ هشتم رسید 
کانال رسمی انتشارات روشنگران در تلگرام 
مکبثِ منظوم 
ترجمه‌ی منظوم «مکبث» منتشر شد- همزمان با چهارصدمین سالگرد درگذشت ویلیام شکسپیر 
منوچهر انور: « گفتار در نمایش باید کمی بی‌ادبی باشد، نه ادبی» 
زنِ ایرانی و اجتماعی شدن در عصر مشروطه 
«نامه‌های زنان ایرانی» منتشر شد 
قصه‌گویی برای کتابداران 
برای آنهایی که جهان را تنها در چهار بُعد نمی‌بینند! 
رمان «بُعد پنجم- پیش از گذشته» منتشر شد 
کتاب «جامعه‌شناسی خانواده» تجدیدچاپ شد 
ویرایش جدید کتاب «ادبیات کودکان و نوجوانان» منتشر شد 
دیدار با «دیگری» 
کتاب «دیگری» منتشر شد 
کتاب «بررسی روان‌شناختی خودکامگی» تجدیدچاپ شد 
در دفاع ازجهان‌نو 
معرفی کتاب های پرفروشِ انتشارات روشنگران در ماه گذشته 
یادداشتی از شهلا لاهیجی به انگیزه‌ی انتشار ترجمه‌ی انگلیسی نمایشنامه‌ی «فتحنامه‌ی کلات» 
یادداشتی از بهرام بیضایی برای منوچهر انور 
نمایشنامه‌ی «فتحنامه‌ی کلات» به زبان انگلیسی ترجمه شد 
چرا حقوقِ انسان؟ 
سمانه امیری و «کمی آن طرفتر»... 
بنفشه حجازی: «جنازه‌ی کتاب بر دستمان مانده!» 
 
کتاب «حلقه»-«نگاهی به ازدواج زودهنگام در ایران» منتشر شد 
مریم افشار: اسطوره دنیایی اسرارآمیز است 
«پیام فوری از مادر زمین» : مادر زمین به کمک شما نیازمند است!! 
اول زیارت اهل قبور، بعد زیارت اهل کتاب 
کتاب «خیلی خوشبختم خانوم صادقی» در قالب کتاب گویا منتشر شد 
اطلاع از آخرین اخبار و فیلم و عکس های نمایشگاه بین المللی کتاب تهران 
انتشارات روشنگران و مطالعات زنان در نمایشگاه کتاب 
هدف از برگزاری نمایشگاه، صرفا فروش کتاب نیست! 
شهرو خبر کن خبر کن بگو... 
یادداشتی از شقایق فیروزی؛ نویسنده مجموعه داستان های کوتاه «او می برد» 
مجموعه داستان کوتاه «او می برد» توسط انتشارات روشنگران منتشر شد 
یادداشتی بر کتاب «تغییرات اجتماعی از نگاه مورخان پارسی نویس: بلعمی تا جوینی»  
کتاب «نشریات ویژه زنان» تجدید چاپ شد  
کتاب «تغییرات اجتماعی در ایران از نگاه مورخان پارسی نویس-بلعمی تا جوینی-» منتشر شد 
کتاب «اضطراب در اشعار فروغ فرخزاد و غادة‌السمان» منتشر شد 
پرچمداری زنان ایران در زمینه تحقق اهداف سند توسعه هزاره  
جامعه شناسی، عینیت و جنسیت  
خیز زنان برای تصاحب کرسی های مجلس دهم- رونمایی از طرح تغییر چهره مردانه مجلس 
خیز زنان برای تصاحب کرسی های مجلس دهم- زنان ایران برای ورود به عرصه رقابت های انتخاباتی آماده می شوند 
کتابی با فصل های متفاوت نسبت به آثار فلسفی- با تماشای تلویزیون هم می توانید فیلسوف شوید 
تجربه نوشتن از بهرام بيضايی 
گفتگوی خبرگزاری کتاب ایران با «مریم افشار»  
یادداشتی از دکتر علی سراج در ارتباط با کتاب «گفتمان زنانه» 
کتاب «تحليلي بر بازتاب اسطوره در سينماي بهرام بيضايي» منتشر شد  
«گفتمان زنانه»؛ تازه‌ترین اثر انتشارات روشنگران و مطالعات زنان بر پیشخوان کتابفروشی‌ها  
پرینوش صنیعی: سکوت رسانه ها بهتر از ایجاد مشکلات پیش بینی نشده است! 
یادداشت عصمت عباسی به انگیزه صوتی کردن کتاب «اگر بودی میگفتی...» 
تب نمایشگاه کتاب- یادداشت شهلا لاهیجی منتشر شده در روزنامه آرمان 
یادداشت همایون عالمی؛ نویسنده کتاب «سایه های نور» 
انتشار شش داستان از کتاب منتشر نشده «علیرضا محمودی ایرانمهر» 
خودمان را باور کنیم و به خودمان اعتماد داشته باشیم  
«ميلان كوندرا» به قرباني شدن انسان در جوامع توتاليته مي‌پردازد  
شهلا لاهیجی: «با حذف نام بیضایی نمی توانند او را از دنیای هنر حذف کنند!» 
بوطیقای فضا بیانگر مفهوم متفاوتی از فضا و سکونت  
طاهره صدیقیان: «هیچ عشقی ارزش تحمل خشونت را ندارد!» 
سلطانی: خودشان به خودشان جایزه می دهند!  
علیرضا زندی: «ژانر وحشت در ادبیات ایران مهجور مانده» 
بهرام بیضایی: «امیدوارم اشتباه بزرگی نکرده باشم» !  
آژیدهاک؛ شکوه گر از روزگار...  
محدودیت فضای سالن روشنگران را بر ما ببخشید....  
چرا در نمایشگاه کتاب شرکت نکردیم!! 
«چهلم»؛ کتاب برگزیده روشنگران در سال 89  
«ستون های زمین» منتشر می شود  
لاهیچی: «یا نان نیست یا دندان»! 
شهلا لاهیجی با موضوع «زنان و صلح در ایران» سخنرانی می‌کند 
زنی برای تمام فصول (سینمای اجتماعی و رخشان بنی‌اعتماد) 
رونمایی از کتاب «تخم پوچ» در دفتر انتشارات روشنگران و مطالعات زنان 
اینجا فروشگاه نیست! 
او بیش از هر کس ایرانی است 
شهلا لاهیجی: «روحانی ناامید و ناامیدترمان می‌کند» 
فیلمنامه‌ی «پرده‌ی نئی» بهرام بیضایی به چاپ هفتم رسید 
گزارشی از مراسم رونمایی و روخوانی از کتاب «بُعد پنجم- پیش از گذشته» در انجمن فرهنگی اتریش در تهران 
عَشَقه‌ای که بعد از ده سال مجاز شد! 
شهلا لاهیجی: «نمایشگاه‌های فرهنگی، محلی برای دعوای دولت ها نیستند» 
«آینه‌های روبرو»؛ آتشی که دوباره شعله‌ور شد 
«باید حرفای دیشبمو جدی می‌گرفتی!» از حصر آزاد شد! 
دنیای حیرت‌انگیز محک؛ مجموعه‌ای از غم و شادی 
شهلا لاهیجی از رمان برگزیده‌ی سال 88 گفت... 
شهلا لاهیجی از رمان «و دیگران» گفت... 
شهلا لاهیجی: همراه شو عزیز! 
به روحانی رای می‌دهم... 
«سفر به شب» بهرام بیضایی کتابِ پرفروشِ نشر روشنگران در نمایشگاه کتاب 
یادداشتی از شهلا لاهیجی به انگیزه‌ی انتشار کتاب «درام کودک بااستعداد بودن» 
در هر جایی، حضور خود را نشان دهید 
سايه انتخابات رياست‌جمهوری بر سر نمايشگاه كتاب 
اثر تازه‌ای از بیضایی در راه است 
یادداشتی از شهلا لاهیجی به مناسبت نزدیک شدن به سی‌امین دوره‌ نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران 
رونمایی از ترجمه‌ی انگلیسی کتاب «فتح‌نامه‌ی کلات» 
سنگ‌ها به پرواز درمی‌آیند 
شب بیضایی 
مردی برای تمام فصول 
كتاب تازه‌اي از بهرام بيضايي در راه است 
دور از وطن اما پُركار و محبوب 
کتاب فروش ها کباب فروش شدند! 
زنان ایرانی سرود صلح و آشتی برای جامعه جهانی سر می دهند  
نمی توان با انتخابات قهر کرد 
استمداد زنان ایرانی از رهبر انقلاب برای تجدید رسیدگی به صلاحیت نامزدهای انتخاباتی 
زنان جامعه ایران برای تعیین سرنوشت سیاسی کشور در انتخابات مجلس شرکت کنند 
شهلا لاهیجی: شورای نگهبان صلاحیت کاندیداهای زن را تایید کند 
فعالیت های کمپین تغییر چهره مردانه مجلس در تقابل با منافع جمهوری اسلامی ایران نیست 
گام بلند زنان برای تحقق سند چشم انداز 1404 جمهوری اسلامی ایران  
تا بهارستان راهی نیست  
زنان و مجلس آینده  
حرف‌هایی درباره سانسور در گفتگو با «شهلا لاهیجی»؛ شاید این مصاحبه هم چاپ نشود  
چرایی جهانی نشدن ادبیات معاصر ایران؛ از خودسانسوری تا کمبود خلاقیت 
خاطره‌ی اولین برخورد شهلا لاهیجی با سانسور در جایگاه یک خبرنگار 
گفتگو با شهلا لاهیجی- انتشارات روشنگران با 22 عنوان کتابِ غیرقابل فروش در نمایشگاه بین المللی کتاب  
یادداشت شهلا لاهیجی در روزنامه اعتماد 
يادداشت شهلا لاهيجي در روزنامه جهان صنعت 
شهلا لاهیجی: «روزی دنیا دربرابر سوریه شرمنده می شود»  
آریایی ها؛ قاتل دموکراسی در عهدباستان  
خرد جمعی می‌گوید دوباره به روحانی رای بدهیم- با «سفر به شب» استاد بیضایی می‌آییم 
کتاب «انسان‌دوستی و خشونت» منتشر شد 
مجموعه داستان «روح» منتشر شد 
کتاب «نفرت و بیزاری» منتشر شد 
کتاب «رانده شده» منتشر شد 
مجموعه روایت «درختان در مهتاب هم می‌رویند» نوشته‌ی نوذر اسمعیلی منتشر شد 
«شوق لبخند، برق آینه و یک استکان چای زعفرانی» به قلم نوذر اسمعیلی منتشر شد 
دو اثرِ جدید توسط نشر «دامون» منتشر شد 
محمدرضا مرزوقی: «با خبرنگاران دوست نشو، می‌شوی دل نبند و دل می‌بندی به عاقبتش بیندیش» 
حلقه کتابخوانی صلح 
رونمایی و نقد و بررسی رمان «در جستجوی فرخنده» در شهر کتاب «مهرشهر» 
بخشی از کتاب صوتی «روایت حوا و خوشه‌ی گندم» 
منتخبی از فایل صوتی کتاب «خیلی خوشبختم خانوم صادقی» 
هیپنوتیزم‌وار به نیمه‌ی پُرِ لیوان خیره شدیم... 
از نگاهی خاص... 
یادداشت علیرضا مجابی درباره‌ی ضرورت صوتی کردن کتاب «خیلی خوشبختم خانوم صادقی» 
کتابخانه زنان به نقل از مجله زنان 

تماس با ما

بازدید امروز : 384
بازدید دیروز : 1046
بازدید ماه جاری : 42942
کل بازدید ها : 50463
 

کاربران آنلاین :  1
 

  تلفن دفتر فروش : 88723936 - 88722665
  نمابر : 88722665 
  ایمیل : roshangaran68@gmail.com 
  آدرس : خیابان یوسف آباد میدان فرهنگ – خیابان 33 – نبش آماج – شماره 21- واحد 3

کلیه حقوق این سایت متعلق به انتشارات روشنگران می باشد.