گام بلند زنان برای تحقق سند چشم انداز 1404 جمهوری اسلامی ایران


* گفتگوی سایت انتخاب خبر با شهلا لاهیجی
 
(در متن این گفتگو که در سایت انتخاب خبر منتشر شده، سرکار خانم شهلا لاهیجی، قبلا به اشتباه بعنوان موسس "کمپین تغییر چهره مردانه مجلس" معرفی شده بودند. درحالیکه ایشان عضو سادهی این کمپین هستند و اشتباهِ پیشآمده با تذکر ایشان اصلاح شد.
در ادامه متن اصلاح شدهی گفتگوی سایت انتخاب خبر با شهلا لاهیجی را میخوانید.)
 
سایت انتخاب خبر: عضو هیئت مؤسس «کمپین تغییر چهره مردانه مجلس» در تشریح فعالیت های این کارزار انتخاباتی در آستانه ثبت نام کاندیداهای دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، گفت: در تمام جلساتی که «کمپین انتخاباتی تغییر چهره مردانه مجلس» برگزار می‌کند، سه گروه عمده فعالیت می‌کنند، و این جلسات به گونه‌ای برگزار می‌شود که نه می‌توان مطرح کرد همگانی است و نه می‌توان مطرح کرد سیاسی است.  
 
شهلا لاهیجی در گفتگو با خبرنگار انتخاب خبر افزود: هرکدام از گروه‌ها مشغول فعالیت بر روی بخشی از شعارهای کمپین هستند، و «کارت قرمز» و «تشویق زنان برای حضور در انتخابات» چه به صورت ثبت‌نام در رقابت‌های انتخاباتی و چه به صورت حضور پای صندوق‌های رأی از جمله کمیته‌های فعال در این کمپین انتخاباتی هستند.
 
وی، اقداماتی که انجام می‌گیرد را اصلاً کار آسانی ندانست و تصریح کرد: مشکل و معضل بزرگی که اکنون پیش روی اعضای «کمپین تغییر چهره مردانه مجلس» می‌باشد، عدم علاقه عمومی، حتی مردان به شرکت در انتخابات است.
 
این پژوهشگر حوزه زنان ادامه داد: اعضای کمپین تلاش برای حضور زنان بیشتر در مجلس، امیدوار هستند که این مشکل به طور جدی در زمان انتخابات مرتفع شود و شاهد حضور گسترده مردم پای صندوق‌های رأی باشند.  
 
* اعضای کمپین در حال مذاکره با افراد واجدالشرایط هستند
 
وی با بیان اینکه اعضای این کمپین انتخاباتی با افراد مختلفی که فکر می‌شود واجدالشرایط هستند، در حال مذاکره هستند و آنها را تشویق به ورود در عرصه رقابت‌های انتخاباتی می‌کنند، تأکید کرد: از جمله مشکلاتی که برای تشویق به حضور افراد واجدالشرایط در رقابت‌های انتخاباتی پیش روی این کمپین انتخاباتی است، نوعی ترس و وحشت افراد از عواقب رد صلاحیت خود توسط شورای نگهبان است.
 
لاهیجی اضافه کرد: این افراد بعضاً عنوان کرده‌اند که چرا اصلاً می‌باید کاندیدا شوند و یا این که اصلاً چگونه می‌توانند در شرایط امروز ایران، کاندیدا شوند.
 
به گفته این عضو «کارزار انتخاباتی تلاش برای حضور زنان بیشتر در مجلس دهم»، افرادی ترس و وحشت خود را نسبت به رد صلاحیت خود از سوی شورای نگهبان و عواقبی که این مسئله می‌تواند برای آینده شغلی آنان داشته باشد، ابراز کرده‌اند و نگران از دست دادن امتیازات شغلی خود هستند.
 
وی افزود: نوعی ترس اکنون در بین مردم وجود دارد، و اعضای «کمپین انتخاباتی تلاش برای حضور زنان بیشتر در مجلس» در حال مبارزه با این مسئله هستند، اما چنین اقدامی به آسانی ممکن نیست.  
 
* کمپین پس از آغاز به کار مجلس آینده، نمایندگان را قطعاً رصد میکند
 
این فعال حقوق زنان تصریح کرد: این مسئله جای نگرانی برای اعضای «کمپین تغییر چهره مردانه مجلس» نیست، اما زمان، کم است و فرصت محدودی پیش روی زنان عضو این کمپین می‌باشد و فرصتی که همه ابهامات موجود برطرف شود، وجود ندارد.  
 
وی با بیان اینکه امسال اولین سالی بود که این کمپین، اقدامات انتخاباتی را آغاز کرده است، تأکید کرد: اما امسال آخرین سال نیست، و به عبارتی پرداختن به مسائل زنان کشورمان و طرح مشکلات زنان جامعه فقط به سال جاری و انتخابات پیش رو محدود نمی‌شود، بلکه اعضای این کمپین، پس از برگزاری انتخابات و آغاز به کار مجلس آینده، نمایندگان مجلس اعم از زنان و مردان را قطعاً رصد می‌کنند و کمیته کارت قرمز نیز به این منظور ایجاد شده است تا در حین فعالیت مجلس، مراقب نمایندگان باشد.  
 
لاهیجی گفت: همیشه این طور بوده که نزدیک به انتخابات، معمولاً فضای سیاسی کشور از سردی خارج می‌شود و گشایشی در این خصوص حاصل می‌شود و معمولاً زنان می‌توانند مطالبات خود را مطرح کنند و پس از برگزاری انتخابات، این فضا از بین می‌رود.  
 
* کمپین درپی ایجاد وجدان عمومی است تلاش ها برای احقاق حق از زنان کشورمان ادامه مییابد
 
وی تأکید کرد: این کمپین خواستار تداوم شرایط سیاسی موجود کشور و ادامه حضور اجتماعی و سیاسی زنان جامعه، حتی پس از برگزاری انتخابات آینده هستند.  
 
عضو هیئت مؤسس «کارزار انتخاباتی برای حضور زنان بیشتر در مجلس دهم» اضافه کرد: زنان عضو این کمپین، در پی ایجاد نوعی وجدان عمومی یا به عبارتی وجدان جمعی مردم هستند.  
 
وی ادامه داد: این کمپین از طرف عامه مردم و نه احزاب و گروه‌های سیاسی خاص، سخن می‌گوید، بنابراین تلاش‌ها برای احقاق حق از زنان کشورمان ادامه میریابد و امیدوار هستیم فضای سیاسی جامعه ایران آنچنان باز باشد که زنان جامعه، فعالیت‌های خود را تداوم بخشند.  
 
لاهیجی با تأکید بر اینکه فعالیت‌های کمپین انتخاباتی اکنون بر روی شهرستان‌هایی که دارای دو نماینده و یا تک نماینده هستند و یا مکان‌هایی که احساس می‌شود فضای سیاسی آنها برای انتخاب یک زن به عنوان نماینده مناسب برای مجلس شورای اسلامی است متمرکز گردیده است، اظهار داشت: افراد مختلف به صورت شبانه‌روزی در حال مذاکره با کاندیداهای احتمالی در شهرهای کشورمان هستند.  
 
* هدف کمپین اصلاً تقابل بین دو جنس زن و مرد نمیباشد
 
وی با اشاره به ویژگی‌های فردی- اجتماعی زنانی که از سوی این کارزار انتخاباتی جهت ثبت‌نام در رقابت‌های انتخاباتی درنظر گرفته شده‌اند، گفت: افرادی که برای ثبت‌نام در رقابت‌های انتخاباتی مجلس آینده در کمیته‌های مختلف کمپین تغییر چهره مردانه مجلس، دعوت شده‌اند و یا داوطلبانه حضور پیدا کرده‌اند، دارای مدارک تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری بوده‌اند و بسیاری از آنها دارای سواد فوق العاده‌ای از لحاظ سیاسی و از لحاظ عمومی هستند. 
 
مؤسس و مدیر انتشارات روشنگران و مطالعات زنان با تأکید بر اینکه حضور چنین زنان باسوادی در مجلس آینده به نفع همه است، افزود: بارها مطرح شده که خواسته و هدف کمپین تغییر چهره مردانه مجلس اصلاً تقابل بین دو جنس زن و مرد نمی‌باشد، و این کارزار انتخاباتی نه در مجلس و نه در هیچ نهاد دیگری به موضوع تقابل زنان و مردان جامعه دامن نمی‌زند.  
 
لاهیجی با بیان اینکه دلیلی ندارد که زنان جامعه ایران با فرزندان، برادران، پدران و همسران خود سرجنگ داشته باشند، تصریح کرد: چنین تفکری خطرناک و جنگی احمقانه است.  
 
وی ادامه داد: فعالیت این کمپین انتخاباتی صرفاً به این دلیل آغاز شده و گسترش یافته است تا افرادی که به عنوان نماینده، قوانینی بر ضد زنان تصویب و یا پیشنهاد می‌کنند را با کارت قرمز مورد تذکر قرار دهد.  
 
* در برابر تصویب قوانین ضد زن، ملت ایران متحمل زیانهای فراوانی میشوند
 
* شعارهای ضد زن بازتاب بینالمللی نامناسبی داشته است
 
عضو هیئت مؤسس «کمپین تغییر چهره مردانه مجلس» گفت: تصویب و پیشنهاد چنین قوانینی در مجلس شورای اسلامی در مجموع به زیان تمام زنان و مردان جامعه است و در برابر تصویب چنین قوانینی فقط ملت ایران هستند که متحمل زیان‌های فراوانی می‌شوند.  
 
پایه‌‌گذار انتشارات روشنگران و مطالعات زنان در ایران خاطرنشان کرد: شعارهای ضد زن و قوانینی که بر علیه زنان کشورمان در مجلس شورای اسلامی تا به امروز مطرح بوده است، بازتاب بین‌المللی نامناسبی داشته است و این در صورتی است که حتی قوانین مصوب و شعارهای مطرح شده، اجرا نمی‌شود، اما واکنش جهانی نسبت به آن، برای نظام جمهوری اسلامی ایران و ملت ایران زیان های غیرقابل جبرانی خواهد داشت.  
 
وی اضافه کرد: جامعه جهانی امروز با این تفکر که در کشور ایران مجلسی وجود دارد که بر ضد نیمی از جمعیت و بر علیه ملت ایران، قوانینی را پیشنهاد و مطرح می‌کند و به صورت لایحه، مصوب می‌کند، به ملت ایران نگاه و درباره آنها قضاوت می‌کند.  
 
لاهیجی تأکید کرد: لوایح ضد زن و مغایر با منافع زنان کشورمان چه از سوی قوه مجریه و چه از سوی نمایندگان مجلس ایران پیشنهاد شده باشد، ممکن است حیثیت جمهوری اسلامی ایران را در عرصه بین‌المللی خدشه‌دار کند.  
 
* بازتاب بینالمللی فعالیتهای کمپین بسیار گسترده بود
 
این حامی «کارزار انتخاباتی تلاش برای حضور زنان بیشتر در مجلس دهم» در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بازتاب فعالیت‌های «کمپین تغییر چهره مردانه مجلس» گفت: یک بار دیگر باید خدمت همه مردم شریف ایران در سرتاسر دنیا اعلام شود که بازتاب بین‌المللی فعالیت‌های «کارزار انتخاباتی تلاش برای حضور زنان بیشتر در مجلس دهم» بسیار گسترده بوده است، همچنین انعکاس فعالیت‌ها و سخنان اعضای این کمپین در فضای مجازی، فوق‌العاده مثبت بوده است.  
 
وی تأکید کرد: اکنون نامه‌ها و پیام‌های فراوانی از نقاط مختلف کشور عزیزمان ایران دریافت کرده‌ام که همه مردم ایران از این که تلاش در جهت انتخاب افراد شایسته از بین زنان و مردان کشور صورت می‌گیرد، اظهار رضایت کرده‌اند.
 
* نهادهای اطلاعاتی و امنیتی تاکنون برخورد صحیحی با اعضای کمپین داشتهاند
 
* برای انتخاب کاندیداها کم اشکالترین افراد درنظر گرفته میشوند
 
لاهیجی با اشاره به شرایط سیاسی- امنیتی کشور برای پرداختن به موضوع حقوق زنان و نحوه‌ی مواجهه حاکمیت اعم از نهادهای اطلاعاتی و امنیتی با فعالیت این کمپین، گفت: از سوی نهادهای اطلاعاتی و امنیتی جمهوری اسلامی ایران برخورد صحیحی با فعالان حقوق زنان جامعه و فعالیت این کمپین انتخاباتی صورت می‌گیرد و اعضای این کمپین اکنون با موانع امنیتی روبرو نبوده و از حیث پرداختن به امور زنان و فعالیت انتخاباتی اصلاً با مشکلاتی مواجه نیستند.  
 
وی تصریح کرد: در حقیقت فعالان مدنی و فعالان حقوق زنان ایران با اطمینانی که از سوی رئیس قوه مجریه کشور درباره موضوع فعالیت زنان، داده شده، این کارزار انتخاباتی را تشکیل داده و زنان عضو این کمپین اقدام به فعالیت‌های انتخاباتی می‌کنند.  
 
این حامی «کارزار انتخاباتی تلاش برای حضور زنان بیشتر در مجلس دهم» خاطرنشان کرد: اگر چنین اطمینانی مبنی بر گشایش سیاسی فضای جامعه داده نشده بود، اصلاً این کمپین تشکیل نمی‌شد. وی تصریح کرد: البته معتقد هستیم که برای انتخاب کاندیداها باید در واقع کم اشکال‌ترین افراد برای ورود به مجلس آینده درنظر گرفته شوند.  
 
لاهیجی تأکید کرد: اصلاً قصد این کمپین آن نیست که زنان داوطلب نمایندگی مجلس آینده، گرفتار رد صلاحیت از سوی شورای نگهبان شوند و این کمپین قصد دارد افرادی که مورد حمایت قرار می‌گیرند حتماً به مجلس آینده راه پیدا کنند و به این دلیل اصرار داشته است که افراد مناسب را هم از لحاظ سواد و هم از لحاظ حساسیت نسبت به مسائل زنان و هم به لحاظ این که افراد با موانع قانونی برای ورود به مجلس روبرو نباشند، انتخاب کند و در نظر داشته باشد.  
 
* خطاب و رویکرد این کمپین، ملت ایران هستند
 
* در لیستهای انتخاباتی از زنان و مردان مدافع حقوق زنان حمایت میکنیم
 
این عضو «کمپین تغییر چهره مردانه مجلس» در پاسخ به سؤالی درباره احتمال ائتلاف این کارزار انتخاباتی با سایر گروه ها و احزاب سیاسی گفت: اعضای کارزار انتخاباتی تغییر چهره مردانه مجلس به دعوت گروه‌های سیاسی رسمی موجود در کشور در جلسات، حضور پیدا کرده‌اند و مذاکراتی با افراد مختلف داشته‌اند و برای آنها توضیح داده شد که نه تنها خطاب این کمپین، ملت ایران هستند، بلکه رویکرد این کارزار انتخاباتی نیز ملت ایران خواهد بود.  
 
لاهیجی تصریح کرد: درمورد ائتلاف این کارزار انتخاباتی با سایر گروه‌های سیاسی مانند اصلاح‌طلبان و اصول‌گرایان در نشست اخیری که با حضور جمعی از فعالان سیاسی اصلاح‌طلب برگزار شد، به آنان اعلام شد که آنها در یک حزب هستند، اما خطاب پیام اعضای کمپین تلاش برای حضور زنان بیشتر در مجلس، مجموعه ملت ایران هستند.  
 
وی افزود: «کمپین حضور 50زن برابری‌طلب در مجلس آینده ایران» کمپین ملت ایران است و به طور مسلم اگر در لیست‌های انتخاباتی سایر گروه‌های سیاسی، زنان یا مردانی باشند که در مجموع با اهداف و آرمان‌های کمپین همسو باشند، از آنها حمایت خواهیم کرد.  
 
عضو هیئت مؤسس و حامی «کارزار انتخاباتی تلاش برای حضور زنان بیشتر در مجلس دهم» با تأکید بر اینکه این کمپین انتخاباتی، سخن گفتن از زنان جامعه را صرفاً به معنای زنان اصلاح‌طلب و یا زنان اصول‌گرا و یا زنان عضو سایر گروه‌ها و احزاب تلقی نمی‌کند، تصریح کرد: اگر اعضای «کمپین تغییر چهره مردانه مجلس» به داوطلبان زن نمایندگی مجلس آینده به گونه ای اعتماد کنندکه در مجلس آینده بر ضد زنان، اقدامی نخواهد کرد و یا حتی اگر لیست انتخاباتی حاوی مردان شناخته‌شده‌ای وجود داشته باشد که اعضای کمپین می‌دانند درباره حضور و مشارکت زنان، نظر منفی نداشته‌اند و نخواهند داشت و در تصویب قوانینی که بر ضد اشتغال زنان، حقوق زنان و کمبودهایی که امروز زنان جامعه ایران با آن رو به رو هستند، دخالت نداشته‌اند و حتی در صورت ورود به مجلس آینده با حقوق زنان، مخالفتی نمی‌کنند، قطعاً مورد حمایت و توجه کمپین قرار خواهند گرفت.  
 
* کمپین به هیچ عنوان وارد دعواهای سیاسی افراد و گروهها نخواهد شد
 
وی اضافه کرد: «کمپین تغییر چهره مردانه مجلس» از مردان و زنان داوطلب نمایندگی مجلس، حمایت جمعی و نه فردی می‌کند، و این کارزار انتخاباتی از افراد خاصی و یا لیست‌های خاصی، بنا ندارند حمایت کنند، بلکه نگاه این کمپین به مجموعه مردان و زنان ایرانی است که مدافع حقوق برابر زنان هستند و صرفاً برای انتخابات مجلس آینده کاندیدا شده‌اند.  
 
وی با بیان اینکه این کمپین به هیچ عنوان وارد دعواهای سیاسی افراد و گروه‌ها و صحنه‌های سیاسی موجود در جامعه نخواهد شد و همچنین از احزاب خاصی حمایت نمی‌کند، تأکید کرد: تمام زنان عضو احزابی که به صورت منفرد در رقابت‌های انتخاباتی شرکت می‌کنند و یا در ارتباط با نهادها یا اصناف و یا اتحادیه‌های خاصی باشند و یا حتی جزو مردم عادی باشند، به شرط این که قواعد پیشنهادی کمپین، مبنی بر مخالفت و جلوگیری از تصویب قوانین بر ضد زنان جامعه را بپذیرند، مورد حمایت این کارزار انتخاباتی قرار خواهند گرفت.  
 
لاهیجی تصریح کرد: اعضای این کارزار انتخاباتی اصلاً معتقد به زن و مرد کردن جامعه ایران نیستند و بر این اساس حتی اگر مردانی هم به قوانین و قواعد کمپین احترام می‌گذارند، این کارزار انتخاباتی قطعاً از آنان دفاع خواهد کرد.  
 
این پژوهشگر حوزه زنان در ادامه خاطرنشان کرد: اما باید یادآوری کرد که جمهوری اسلامی ایران در مقابل نهادهای جهانی تعهد داده که امسال 30درصد نمایندگان مجلس را زنان تشکیل دهند و یا حداقل تعداد زنان ورودی به مجلس آینده به صورتی باشد که موجب شرمندگی و سرافکندگی و آبروریزی کشور ایران در مقابل کشوری مانند عربستان سعودی نباشد.  
 
* فعالیت این کمپین بر روی نهادهای مدنی جامعه متمرکز شده است
 
وی همچنین در پاسخ به سؤالی درباره مخاطبان این کمپین انتخاباتی، گفت: فعالیت این کمپین بر روی نهادهای مدنی جامعه مانند معلمان و به ویژه زنان معلمی که از لحاظ مسائل صنفی دارای مشکلات فراوانی هستند، متمرکز خواهد شد.  
 
لاهیجی تأکید کرد: معلمان جامعه نباید به سادگی اخراج شوند و یا معلمان کشورمان نباید به صرف ورود و عضویت در اتحادیه یا صنفی مورد مواخذه قرار گیرند.  
 
حامی و عضو هیئت مؤسس «کارزار انتخاباتی تلاش برای حضور زنان بیشتر در مجلس دهم» تصریح کرد: مسائل مدنی اقشار مختلف جامعه مانند معلمان فراوان است و این مشکلات باید به دست مردان و زنانی که در قوه مقننه حضور دارند، مرتفع شود و منافع این عمل نمایندگان آینده مجلس باید به تمامی گروه‌های جامعه و مردم ایران تسری پیدا کند و امیدوار هستیم مجلس آینده به تمام این نکات توجه داشته باشد.  
 
* بهارستان به سوی جنبش «دنیا را نارنجی کن»
 
به گزارش انتخاب خبر، همزمان با فرا رسیدن روز جهانی رفع خشونت علیه زنان، جنبش «دنیا را نارنجی کن» در بیش از 70 کشور دنیا با ابتکار سازمان ملل برای مقابله با خشونت علیه زنان آغاز می‌‌شود.  
 
اما حضور زنان برابری‌طلب کشورمان در مجلس آینده تا چه میزان اهداف سازمان ملل متحد را محقق می‌کند؟ این پرسش خبرنگار انتخاب خبر از مؤسس و مدیر انتشارات روشنگران و مطالعات زنان بود. شهلا لاهیجی در همین رابطه گفت: خشونت علیه زنان، موضوعی نیست که اخیراً مورد توجه و حساسیت زنان تحول‌خواه و برابری‌طلب جامعه ایران قرار گرفته باشد.  
 
وی با بیان اینکه 15 سال پیش، اولین کتاب پژوهشی درباره خشونت علیه زنان با مدارک مستند از سوی انتشارات روشنگران و مطالعات زنان چاپ شد، افزود: این اثر از کتاب‌های مهم منتشر شده در زمینه خشونت علیه زنان بود و اولین کتاب هم در این حوزه به شمار می‌رفت.  
 
این پژوهشگر مسائل زنان با تأکید بر اینکه به طور کلی در مصادیقی مانند: سیاست، اقتصاد، جامعه و نهاد قضایی به نوعی بر علیه زنان کشورمان خشونت اعمال می‌شود، تصریح کرد: اکنون کتاب‌هایی در حوزه زنان با موضوعات جزئی و فرعی و حتی کتاب‌هایی در خصوص تاریخچه مبارزات زنان هنگامی که جهت صدور مجوز به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ارسال می‌شود، یا مجوزی برای چاپ دریافت نمی‌کند و یا صدور مجوز آن به آینده موکول می‌شود.  
 
وی ادامه داد: هنوز ناشران از این مسئله در شگفت هستند و دلیل این تعلل در صدور مجوز کتاب در حوزه زنان را نمی‌دانند و حتی به فعالان زن اصلاً دلیل عدم صدور مجوز اعلام نمی‌شود؛ انگار که نام زن، ترس‌آور است!  
 
* فعالیت های زنان تحول خواه ایرانی علیه مردان نیست
 
این فعال حقوق زنان ایران با بیان اینکه بارها اعلام شده که فعالیت‌های زنان تحول‌خواه جامعه علیه مردان است، تصریح کرد: اصلاً این موضوع، صحت ندارد و این در صورتی است که اکنون نهادهایی بر علیه زنان جامعه فعالیت می‌کنند.  
 
وی گفت: زنان، مگر جزو ملت نیستند، مگر نیمی از این ملت نیستند، مگر خواهران و مادران و فرزندان و همسران مردان نیستند، پس چرا دائماً افرادی در حال محدود کردن حقوق اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی زنان کشورمان در جامعه می‌باشند؟  
 
لاهیجی تأکید کرد: ایران کشوری دارای تاریخ کهن است و شأن این کشور و مردم نیست که در مسائلی مانند پرداختن به حقوق زنان، عقب افتاده‌تر از کشورهایی مانند افغانستان باشد.  
 
* زنان و مردان متحد و یکصدا برای تحقق سند چشمانداز 20 ساله جمهوری اسلامی ایران
 
حامی و عضو هیئت مؤسس «کارزار انتخاباتی تلاش برای حضور زنان بیشتر در مجلس دهم» در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نقش «کمپین 50زن برابری طلب به مجلس بفرستیم» در تحقق سند چشم‌انداز 1404 جمهوری اسلامی ایران گفت: مطابق با سند چشم انداز 20 ساله جمهوری اسلامی ایران در افق 1404، برنامه‌هایی برای توسعه کشور تدارک دیده شده و اکنون باید گام‌های اساسی‌تری را در این راستا برداشت و زنان و مردان، دوشادوش همدیگر باید در این مسیر حرکت کنند و این مسئله با 4-3 نماینده زن در مجلس، امکان پذیر نیست.  
 
وی با بیان اینکه اعضای این کمپین در آستانه انتخابات مجلس آینده به شهرستان‌های مختلف کشور سفر می‌کنند و با زنان و مردان در اقصی نقاط کشور مذاکره می‌کنند، تأکید کرد: رویکرد این کمپین هم برای انتخاب شدن و هم برای انتخاب کردن، به مردان و زنان جامعه است.  
 
* همجوشی و همگرایی زنان و مردان ایرانی برای توسعه کشور
 
* هدف کمپین، تحقق جامعه بدون فقر و فساد است
 
این حامی حقوق زنان کشورمان تصریح کرد: در مباحثی که در فضای مجازی مطرح می‌شود، اعضای «کمپین انتخاباتی تلاش برای حضور زنان بیشتر در مجلس دهم» به هیچ عنوان قصد تقابل و رویارویی با فرزندان، برادران و همسران و پدران خود را نداشته‌اند و اقدام زنان کشورمان در تشکیل این کارزار انتخاباتی صرفاً یک همجوشی و همگرایی برای توسعه کشورمان است.  
 
شهلا لاهیجی در پایان تأکید کرد: چشم‌انداز 20 ساله جمهوری اسلامی ایران، جامعه بدون فقر و فساد است، اما آنچه امروز موجب عقب‌افتادگی جامعه ایران در برخی حوزه‌ها شده همین زن و مرد کردن جامعه است. آنچه مسلم است؛ فقر و آسیب‌های اجتماعی ناشی از عدم مشارکت همگان از جمله زنان و مردان در عرصه‌های مختلف کشور است.
 
لینک گفتگو در سایت انتخاب خبر:

منبع : سایت انتخاب خبر
درح خبر : 1394-09-13
بازدید : 7462نظر کاربران :


نظر شما در باره این خبر :اخبار مرتبط :

یادنامه‌ی بهمن یغمایی برای شهلا لاهیجی 
یادنامه‌ی صدرالدین طاهری برای شهلا لاهیجی 
یادنامه‌ی رامین مستقیم برای شهلا لاهیجی 
یادنامه‌ی دکتر علی باغدار دلگشا و زهرا برادران کاشانی برای شهلا لاهیجی 
یادنامه‌ی افسانه نجاتی برای شهلا لاهیجی 
یادنامه‌ی علیرضا محمودی ایرانمهر برای شهلا لاهیجی 
یادنامه‌ی محمدرضا یزدی‌زاده برای شهلا لاهیجی 
اطلاعیه‌ی زمان مراسم خاکسپاری شهلا لاهیجی 
شهلا لاهیجی رهسپار دیار حقیقت شد 
«چمدان بی‌کسی» منتشر شد 
پیام شهلا لاهیجی، مدیر انتشارات روشنگران و مطالعات زنان 
شهلا لاهیجی: «چهره‌ی دیگری در آسمان ادبیات زنان ایران پدیدار شد» 
یادداشت شهلا لاهیجی در ارتباط با انتشارِ نمایشنامه «چهارراه» 
کتاب «انقلاب مجارستان» تجدید چاپ شد 
یادداشت شمیم شهلا به انگیزه‌ی انتشار کتاب «مفهوم تعزیه از نگاه بهرام بیضایی» 
کتاب «مفهوم تعزیه از نگاه بهرام بیضایی» نوشته‌ی شمیم شهلا منتشر شد 
یادداشت شهلا لاهیجی درباره‌ی کتاب «پدران و پسران از هم پاشیده» 
بیضایی معلم از راه دور است برای همه 
پیام تسلیت 
شهلا لاهیجی با موضوع «زنان و صلح در ایران» سخنرانی می‌کند 
شهلا لاهیجی: «باز هم هفته ی کتاب...!» 
بخشی از متنِ پشت جلد کتابِ «شناخت هویت زن ایرانی» نوشته‌ی شهلا لاهیجی، به همراه سروده‌ای از سعید سلطانی طارمی درباره‌ی ایران، سرزمینِ ما 
شهلا لاهیجی: «در غرفه‌ی روشنگران از کیسه پلاستیک برای حمل کتاب‌ها خبری نیست...» - (ویدیو) 
شناخت هويت زن ايرانی در كتابفروشی‌ها 
شهلا لاهیجی: «امسال در غرفه‌ی روشنگران، سال پوزش از زمین و آسمان است» 
مراسم رونمایی از تازه‌های نشر روشنگران در نمایشگاه کتاب 
شهلا لاهیجی: «هیچ‌وقت جا نزده‌ام» 
اولین رمانِ سعید سلطانی طارمی با عنوان سَریه [زن پیر رها شده در کوهستان] منتشر شد 
نشر روشنگران در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، فروشِ کتاب دارد 
رمان «داستان پسرم» بعد از 24 سال دوباره اجازه‌ی انتشار گرفت 
یادداشت شهلا لاهیجی به مناسبت روز جهانی زن (8 مارس) 
یادداشتی از زیبا لاهیجی، مدیر نشر «دامون» به انگیزه‌ی انتشار دو اثر تازه 
پیام تسلیت 
گزارش از نشست «معرفی و نقد کتاب شناخت هویت زن ایرانی» 
زنی برای تمام فصول (سینمای اجتماعی و رخشان بنی‌اعتماد) 
نشست معرفی کتاب «شناخت هویت زن ایرانی ۲» در کتابخانه فرهنگسرای شفق 
رونمایی از کتاب «تخم پوچ» در دفتر انتشارات روشنگران و مطالعات زنان 
اینجا فروشگاه نیست! 
پیام تبریک شهلا لاهیجی به مناسبت 8 مارس؛ روز جهانی زن 
جلد دوم کتاب «شناخت هویت زن ایرانی» منتشر شد 
او بیش از هر کس ایرانی است 
شهلا لاهیجی: «روحانی ناامید و ناامیدترمان می‌کند» 
فیلمنامه‌ی «پرده‌ی نئی» بهرام بیضایی به چاپ هفتم رسید 
گزارشی از مراسم رونمایی و روخوانی از کتاب «بُعد پنجم- پیش از گذشته» در انجمن فرهنگی اتریش در تهران 
مراسم رونمایی و روخوانی از کتاب «بعد پنجم- پیش از گذشته» 
یادداشتی از دکتر نادر نظری به انگیزه‌ی حضور در مراسم رونمایی از تازه‌های نشر روشنگران 
عَشَقه‌ای که بعد از ده سال مجاز شد! 
شهلا لاهیجی: «نمایشگاه‌های فرهنگی، محلی برای دعوای دولت ها نیستند» 
«آینه‌های روبرو»؛ آتشی که دوباره شعله‌ور شد 
«باید حرفای دیشبمو جدی می‌گرفتی!» از حصر آزاد شد! 
گزارشی از مراسم رونمایی و معرفی تازه‌های انتشارات روشنگران و مطالعات زنان در تئاترشهر 
محمد رحمانیان در مراسم رونمایی از تازه‌های نشر روشنگران سخنرانی خواهد کرد 
دنیای حیرت‌انگیز محک؛ مجموعه‌ای از غم و شادی 
شهلا لاهیجی: «مطمئن هستم شما نیز «متولد شانزده آگوست»؛ جدیدترین اثر سپیده محمدیان را به جد دوست خواهید داشت.» 
اجراي قانون اساسي، مهم‌ترين خواسته ما است 
یادداشتی از شهلا لاهیجی درباره‌ی رمان «پشت حصار» 
شهلا لاهیجی از رمان برگزیده‌ی سال 88 گفت... 
شهلا لاهیجی از رمان «و دیگران» گفت... 
شهلا لاهیجی: «بالاخره بخت با ما یار شد...» 
متن تکذیبیه‌ی شهلا لاهیجی؛ مدیر انتشارات روشنگران و مطالعات زنان 
پیام تبریک شهلا لاهیجی؛ مدیر انتشارات روشنگران به مناسبت پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری 
شهلا لاهیجی: همراه شو عزیز! 
به روحانی رای می‌دهم... 
«سفر به شب» بهرام بیضایی کتابِ پرفروشِ نشر روشنگران در نمایشگاه کتاب 
شهلا لاهیجی از «روایت حوا و خوشه‌ی گندم» می‌گوید... 
یادداشتی از شهلا لاهیجی به انگیزه‌ی انتشار کتاب «درام کودک بااستعداد بودن» 
در هر جایی، حضور خود را نشان دهید 
رمان «از روزهای اخگر و زنگار» منتشر شد 
سايه انتخابات رياست‌جمهوری بر سر نمايشگاه كتاب 
اثر تازه‌ای از بیضایی در راه است 
فیلمنامه‌ی «سفر به شب» بهرام بیضایی به زودی منتشر می‌شود... 
یادداشتی از شهلا لاهیجی به مناسبت نزدیک شدن به سی‌امین دوره‌ نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران 
پیام تبریک مدیر انتشارات روشنگران به مناسبت فرارسیدن عید نوروز 
شهلا لاهیجی: «چشم به راهِ دولتِ کلید و امید می‌مانیم» 
رونمایی از ترجمه‌ی انگلیسی کتاب «فتح‌نامه‌ی کلات» 
معرفیِ کتاب «دیگری» توسط شهلا لاهیجی 
اقتصاد نشر در حال فروپاشی است 
گزارشی از مراسم رونمایی و معرفی تازه‌های نشر روشنگران در سال 95 
گزارش تصویری 
مراسم رونمایی و معرفی تازه‌های نشر روشنگران 
سنگ‌ها به پرواز درمی‌آیند 
زن، صلح، محیط زیست، جامعه مدنی 
شب بیضایی 
مردی برای تمام فصول 
كتاب تازه‌اي از بهرام بيضايي در راه است 
کتاب «جامعه‌شناسی خانواده» تجدیدچاپ شد 
یادداشتی از شهلا لاهیجی به انگیزه‌ی انتشار ترجمه‌ی انگلیسی نمایشنامه‌ی «فتحنامه‌ی کلات» 
دور از وطن اما پُركار و محبوب 
اول زیارت اهل قبور، بعد زیارت اهل کتاب 
هدف از برگزاری نمایشگاه، صرفا فروش کتاب نیست! 
کتاب فروش ها کباب فروش شدند! 
زنان ایرانی سرود صلح و آشتی برای جامعه جهانی سر می دهند  
نمی توان با انتخابات قهر کرد 
استمداد زنان ایرانی از رهبر انقلاب برای تجدید رسیدگی به صلاحیت نامزدهای انتخاباتی 
زنان جامعه ایران برای تعیین سرنوشت سیاسی کشور در انتخابات مجلس شرکت کنند 
شهلا لاهیجی: شورای نگهبان صلاحیت کاندیداهای زن را تایید کند 
فعالیت های کمپین تغییر چهره مردانه مجلس در تقابل با منافع جمهوری اسلامی ایران نیست 
تا بهارستان راهی نیست  
پرچمداری زنان ایران در زمینه تحقق اهداف سند توسعه هزاره  
زنان و مجلس آینده  
حرف‌هایی درباره سانسور در گفتگو با «شهلا لاهیجی»؛ شاید این مصاحبه هم چاپ نشود  
چرایی جهانی نشدن ادبیات معاصر ایران؛ از خودسانسوری تا کمبود خلاقیت 
خیز زنان برای تصاحب کرسی های مجلس دهم- زنان ایران برای ورود به عرصه رقابت های انتخاباتی آماده می شوند 
خاطره‌ی اولین برخورد شهلا لاهیجی با سانسور در جایگاه یک خبرنگار 
تب نمایشگاه کتاب- یادداشت شهلا لاهیجی منتشر شده در روزنامه آرمان 
گفتگو با شهلا لاهیجی- انتشارات روشنگران با 22 عنوان کتابِ غیرقابل فروش در نمایشگاه بین المللی کتاب  
یادداشت شهلا لاهیجی در روزنامه اعتماد 
يادداشت شهلا لاهيجي در روزنامه جهان صنعت 
شهلا لاهیجی: «با حذف نام بیضایی نمی توانند او را از دنیای هنر حذف کنند!» 
بهرام بیضایی: «امیدوارم اشتباه بزرگی نکرده باشم» !  
شهلا لاهیجی: «روزی دنیا دربرابر سوریه شرمنده می شود»  
آریایی ها؛ قاتل دموکراسی در عهدباستان  
چرا در نمایشگاه کتاب شرکت نکردیم!! 
«ستون های زمین» منتشر می شود  
تجربه نوشتن از بهرام بيضايی 
کتاب‌های تازه نشر روشنگران از بیضایی تا یک کتاب انتخاباتی 
بنفشه حجازی: «رای دادن، حفظ آخرین سنگرِ جمهوری‌ست.» 
شهلا لاهیجی: همراه شو عزیز هموطن! 
من فارغ از شور انتخاباتى كه وجود دارد به آقاى روحانى راى خواهم داد 
در انتخابات شرکت می‌کنم و به حسن روحانی رای مشروط می‌دهم 
به روحانی رای می‌دهم 
به حسن روحانی رای می‌دهم 
ما رای می‌دهیم تا آرامش ادامه یابد 
گامی به سوی بی‌سالاری 
کتاب «جنسیت و فلسفه سیاسی انتخابات» منتشر شد 
جنسیت، تکثرگرائی و انتخابات 
جنسیت و انتخابات ملی 
جنسیت و مقتضیات انتخابات دمکراتیک  
جنسیت، دمکراسی و انتخابات 
جنسیت، اگزیستانسیالیسم و انتخابات  
جنسیت و همبرابری در انتخابات (یادداشتی اختصاصی از دکتر عباس محمدی اصل) 
جنسیت، همدلی و شایسته سالاری 
جنسیت و انتخابات آزاد (یادداشت اختصاصی از دکتر عباس محمدی اصل) 
جنسیت و اقتدار انتخاباتی 
انتخابات مشارکتی و پدیداری به نام زن 
جنسیت، انتخابات و نفی خودکامگی 
نفوذ زنان بر انتخابات 
خیز زنان برای تصاحب کرسی های مجلس دهم- رونمایی از طرح تغییر چهره مردانه مجلس 
جنسیت، خصومت و انتخابات (یادداشتی اختصاصی از دکتر عباس محمدی اصل) 

تماس با ما

بازدید امروز : 420
بازدید دیروز : 1046
بازدید ماه جاری : 42978
کل بازدید ها : 50499
 

کاربران آنلاین :  1
 

  تلفن دفتر فروش : 88723936 - 88722665
  نمابر : 88722665 
  ایمیل : roshangaran68@gmail.com 
  آدرس : خیابان یوسف آباد میدان فرهنگ – خیابان 33 – نبش آماج – شماره 21- واحد 3

کلیه حقوق این سایت متعلق به انتشارات روشنگران می باشد.