آنجا چراغی روشن است؟!...

آنجا چراغی روشن است؟!...


آنجا چراغی روشن است؟!...

 

سهیلا قربانی: شصت و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب فرانکفورت امسال درحالی برگزار می شود که سرپرست معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به همراه جمعی از ناشران منتخب از سوی وزارت ارشاد در غرفه ایران با 700 عنوان کتاب حضور خواهند داشت. این درحالیست که به دلیل اتفاقات ناخوشایندِ سال گذشته، ایران نتوانسته بود در نمایشگاه حضور داشته باشد و همین مسئله توقع اهالی نشر را برای جبران مافات، بیشتر کرده است. حضور ایران در نمایشگاه فرانکفورت انگیزه ای شد تا نظر جمعی از ناشران را درباره ی پیامدهای حضور ایران در نمایشگاه جویا شویم.

 

** آزیتا زال زاده : « حضور در نمایشگاه فرانکفورت ارزش معنوی دارد»

آزیتا زال زاده؛ مدیر انتشارات ابتکار نو در ارتباط با اثرگذاری مشارکت ناشران ایرانی در این نمایشگاه می گوید: « نمایشگاه فرانکفورت اتفاق بزرگی در حوزه ی فرهنگ و نشر دنیاست و هر جریانی که مستقیما با صنعت نشر ارتباط داشته باشد می تواند سبب جهت دهی فعالیت ناشران داخلی درخصوص بهبود صنعت نشر ایران شود.»

وی در ادامه با اشاره به این مطلب که حضور ناشران بخش خصوصی در این نمایشگاه نیازمند کمک مالی از جانب دولت است افزود: « شرکت ناشران بخش خصوصی در نمایشگاه فرانکفورت نیازمند هزینه ی زیادی است که پرداخت آن به تنهایی از عهده ناشر خارج است. اگر دولت تدبیری بیاندیشد و با کمک اقتصادی به ناشران فضایی را فراهم کند تا هرسال تعدادی از ناشران بخش خصوصی هم بتوانند در این نمایشگاه شرکت کنند تحول عظیمی در حوزه ی نشر ایران حاصل می شود. حضور ناشران ایرانی در هر نمایشگاه بین المللی می تواند در ایجاد تغییرِ فضای ذهنی ناشر و نوع نگاه سنتی که به این صنعت وجود دارد اثرگذار باشد.»

 

** تبسم آتشین جان: «فاصله ميان نشر ايران و نشر دنيا هولناك است»

تبسم آتشین جان ؛ مدیرنشر حوض نقره در سال 2005 به نمایندگی از جمع صنفی فرهنگی زنان ناشر در این نمایشگاه حضور داشت. وی که امسال یکشی از ناشرانِ غایب در نمایشگاه است، درباره ی نحوه ی گزینش وزارت ارشاد درخصوص انتخاب کتاب هایی که قرار است در پیشخوان غرفه ی ایران در نمایشگاه فرانکفورت قرار بگیرند چنین عنوان کرد: «هنوز نمی دانم زمانیکه اتحادیه ی ناشران فراخوانی را دراین خصوص منتشر نکرده، کتاب های راه یافته به نمایشگاه براساس چه معیاری انتخاب شده اند. فقط امیدوارم حضور ایران در نمایشگاه همراه با تعداد اندکی از کتاب های تکراری و صرفا منتخب دولتی نباشد. ضمن اینکه نباید فراموش کنیم نمایشگاه فرانکفورت عرصه ای است برای تبادل کپی رایت و حق تالیف و نشر کتاب به زبان مبدا. با توجه به اینکه کشور ما عضو معاهده ی کپی رایت نيست و حق تالیف در آن رعايت نمي شودباید تلاش کنیم در نمایشگاهی که مبنای اقتصادی دارد با سیاستِ عرضه شرکت کنیم نه با سیاستِ شعار. و تا زمانیکه همسو با قانون کپی رایت جهانی نشویم، شرکت در چنین نمایشگاه هایی نتیجه ی مثبتي برای صنعت نشر ایران نخواهد داشت.»

وی درخصوص ناشران داخلی که علیرغم حمایت دولت، گاها به خواستِ شخصی تصمیم می گیرند مطابق با قوانین کپی رایت عمل کنند معتقد است: « کپی رایت یک معاهده ی جهانی است و اين مفهوم در ایران همچنان معلول مانده است. با این کودک معلول باید مدارا کرد تا شرایط مناسبی برای بهبود و درمانش پیدا کنیم. با این حال معدود ناشرانی را سراغ داریم که در شرایطی که دولت هیچ نوع حمایتی از این قانون ندارد تن به این کار بدهند و هزینه گزافی را صرف کپی رایت کتاب کنند. درحالیکه کتاب هایی که مشمول قانون کپی رایت بودند کتاب های گرانتری نسبت به بقیه کتاب های موجود در بازار نیستند. ناشر با این کار بار اضافه ای را به دوش می کشد که ستودنی است. »

آتشین جان در پاسخ به این سوال که غرفه ی ایران را در مقایسه با مجموعه غرفه های  فعال در نمایشگاه چطور ارزیابی کرده، گفت: « متاسفانه غرفه ایران غرفه ايست بسيار مجلل و به همان ميزان كم تردد. تاكنون نوعی بازدارندگی غريب بر فضای غرفه حاكم بوده. عامل اين ماجرا کم توجهی مسئولین ایرانی به نحوه  ی تبلیغات غرفه است. به گمانم ديگر بعد از اين همه مشاهده و حضور ، وقت آن رسيده است كه فضايی رقابتی و پر نشاط در غرفه ايران به وجود آيد. مسئله ديگر بحث كپي رايت است. من از سياستهای كلان كپي رايت بی خبرم، اما واضح است كه اين حضورِ چند روزه، فرصت مناسبی است برای شناساندن ادبيات و فرهنگ معاصر ايران و يافتن روزنه ای برای حضور در عرصه های بين المللی. اميدوارم امسال جو حاكم بر نمايشگاه بر خلاف دو سه ساله ی اخير به جای دافعه جاذبه داشته باشد. »

 

** اعظم کیان افراز: « حضور ایران در فرانکفورت تشریفاتی و نمایشی است»

انتشارات افراز با 4 عنوان کتاب در نمایشگاه امسال حضور دارد. کیان افراز؛ مدیر انتشارات در این باره می گوید: « از طرف اتحادیه ناشران با انتشارات تماس گرفتند و عنوان کردند که رمان های حوریه، عقرب ها را زنده بگیر، مهبوت، و مرد تشویش همیشه  را برای حضور درنمایشگاه فرانکفورت انتخاب کرده اند. نمیدانم برچه مبنایی این کتاب ها از بین بیست عنوان داستان ایرانی که در طول یکسال گذشته منتشر کردیم، گزینش شدند. اما اگر انتخاب به عهده ی خودمان گذاشته می شد با بررسی بیشتر و سنجیده تر کتاب ها را انتخاب می کردیم. بطور حتم زمانیکه متولیان امر انتخاب را به عهده ی خود ناشران بگذارند حضور موفق تری در نمایشگاه خواهیم داشت.»

کیان افراز معتقد است اگر امکانات اقتصادی به ناشران بخش خصوصی داده شود تا خودشان مستقیما در نمایشگاه حضور داشته باشند در ایجاد ارتباط با ناشران کشورهای دیگر، نتیجه ی مطلوب تری حاصل خواهد شد.

وی در این باره می گوید: «من امسال4 عنوان از کتابهایم به نمایشگاه می روند درحالیکه خودم در آنجا حضور ندارم. بدون شک زمانیکه ناشر به همراه اثارش در نمایشگاه شرکت کند اثرگذاری بیشتری خواهد داشت. در اینصورت ناشر شخصا تلاش می کند تا با ناشران دیگر برای ترجمه ی آثار ارتباط برقرار کند. هرچند این امر زمانی میسر می شود که ایران نسبت به قانون کپی رایت نگاه مثبتی داشته باشد. در غیراینصورت حضور ایران در چنین نمایشگاهی صرفا نمایشی و تشریفاتی خواهد بود. به هرحال باید منتظر بازگشت ناشران ایرانی بود تا ببینیم آیا به توفیقِ مبادله اقتصادی دست پیدا کرده اند یا نه. »

 

** پروین صدقیان: «عضو اتحادیه هستم اما از برنامه ناشران در فرانکفورت بی خبرم!!»

زمانیکه از پروین صدقیان مدیر نشر گل آذین درارتباط با توجه ایران به نمایشگاه فرانکفورت می پرسم در این باره اظهار بی اطلاعی می کند و می گوید: «من یکبار بعنوان بازدیدکننده  در نمایشگاه شرکت کردم اما از چندوچون نمایشگاهِ امسال و حضور رسمی ناشران ایرانی تا این زمان که شما با من تماس گرفتید اطلاعی نداشتم! برایم تعجب آور است با اینکه من عضو کمیسیون بازرسی اتحادیه ناشران هم هستم و هفته ای یکبار در این اتحادیه حضور دارم، با این حال تا الان خبر دقیقی از چگونگی برگزاری نمایشگاه فرانکفورت امسال ندارم! اتحادیه موظف بود تا ناشران را مطلع کند. شاید این هم از پرکاری های اتحادیه ناشران ماست ! به هرحال من از حضور در دوره ی بعدی اتحادیه استعفا دادم.»

 

** مجید طالقانی: «اجرای قانون کپی رایت در ایران به زیانِ ناشران است»

مجید طالقانی؛ مدیر انتشارات خوارزمی به علت اصلی عدم شرکت در نمایشگاه اشاره کرد و گفت: «حضور من در نمایشگاه چه فایده ای دارد زمانیکه می بینم از مقایسه ی نشر ایران با صنعت نشر دنیا در نمایشگاه چیزی جز حسرت و افسوس برایم حاصل نمی شود.»

طالقانی که یکی از مخالفانِ اجرای قانون کپی رایت در کشور است، در این باره می گوید: «ایران هنوز آمادگی اجرای قانون کپی رایت در کشور را ندارد. با وضعیت نامساعدی هم که گریبانگیر صنعت نشر کشور شده، اجرای قانون کپی رایت تنها ناشران را متحمل ضرر اقتصادی جبران ناپذیر می کند.»

 

** امیرحسین زادگان: « در پرداختِ حق تالیف کتابهای خارجی با مشکل مواجه شدیم»

انتشارات ققنوس امسال با یک عنوان کتاب در نمایشگاه فرانکفورت حضور دارد. امیرحسین زادگان؛ مدیر نشر ققنوس با بیان این مطلب افزود: «امسال وزارت ارشاد کتاب « آفتاب پرست نازنین» به قلم محمدرضا کاتب را برای نمایشگاه فرانکفورت انتخاب کرد. ما هم با این تک عنوان در نمایشگاه شرکت می کنیم.»

وی درادامه گفت: «با احتساب اینکه ایران عضو قانون کپی رایت نیست، پس حضورش در نمایشگاه هم نمادین خواهد بود. شرکت کردن ناشران ایرانی بدون درنظرگرفتن قانون کپی رایت، راه گشای ناشران درجهت رفع موانع صنعت نشر ایران نیست. صنعت نشر ایران نمی تواند همپای نشر جهانی حرکت کند و این مسئله نیازمند مدیریت و برنامه ریزی صحیح در این حوزه است. »

حسین زادگان که جزو معدود ناشرانی است که در چندسال اخیر تلاش کرده حق کپی رایت را در انتشار کتاب هایش رعایت کند، در این باره می گوید: «تاامروز سعی کردیم به اخلاق حرفه ای در نشر پایبند باشیم و حق رایت کتابهای خارجی را بپردازیم. درواقع البته طی دو-سه سال گذشته بدلیل مشکلات تحریم ها در پرداخت ارز دچار مشکل شدیم اما هنوز چاره ای برای رفع این معضل پیدا نکردیم.»

 

** جعفر همایی: «از مزایای قانون کپی رایت محروم مانده ایم»

جعفر همایی؛ مدیر نشر نی که دو دوره بعنوان بازدیدکننده در نمایشگاه بین المللی کتاب فرانکفورت شرکت داشته، در ارتباط با حضور ناشران ایرانی در این نمایشگاه می گوید: « نمایشگاه فرانکفورت ساختار تجاری دارد و ناشران باید با هدف افزایش درآمد در این نمایشگاه شرکت کنند. مادامی که ناشران برنامه  مدونی برای شرکت در این نمایشگاه نداشته باشند به هیچ دستاوردی نخواهند رسید. ما بدلیل عدم پذیرش کپی رایت در کشور حتی نمی توانیم از مزایای این قانون استفاده کنیم و مبادله ای در نمایشگاه انجام بدهیم که به نفع ناشر و وضعیت نشر در ایران باشد. قطعا این نمایشگاه در چارچوب سازوکار ناشرانِ دنیای غرب که طرف قرارداد کپی رایت جهانی هستند حاصل خوبی خواهد داشت، نه برای کشورما که بجای سود مالی از نمایشگاه، فقط مجبور به هزینه کردن برای حضور در نمایشگاه است.»

گفتنی است شصت و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب فرانکفورت از 10 تا 14 اکتبر، در فرانکفورت آلمان برگزار خواهد شد.

 

 

سهیلا قربانی: شصت و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب فرانکفورت امسال درحالی برگزار می شود که سرپرست معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به همراه جمعی از ناشران منتخب از سوی وزارت ارشاد در غرفه ایران با 700 عنوان کتاب حضور خواهند داشت. این درحالیست که به دلیل اتفاقات ناخوشایندِ سال گذشته، ایران نتوانسته بود در نمایشگاه حضور داشته باشد و همین مسئله توقع اهالی نشر را برای جبران مافات، بیشتر کرده است. حضور ایران در نمایشگاه فرانکفورت انگیزه ای شد تا نظر جمعی از ناشران را درباره ی پیامدهای حضور ایران در نمایشگاه جویا شویم.

 

** آزیتا زال زاده : « حضور در نمایشگاه فرانکفورت ارزش معنوی دارد»

آزیتا زال زاده؛ مدیر انتشارات ابتکار نو در ارتباط با اثرگذاری مشارکت ناشران ایرانی در این نمایشگاه می گوید: « نمایشگاه فرانکفورت اتفاق بزرگی در حوزه ی فرهنگ و نشر دنیاست و هر جریانی که مستقیما با صنعت نشر ارتباط داشته باشد می تواند سبب جهت دهی فعالیت ناشران داخلی درخصوص بهبود صنعت نشر ایران شود.»

وی در ادامه با اشاره به این مطلب که حضور ناشران بخش خصوصی در این نمایشگاه نیازمند کمک مالی از جانب دولت است افزود: « شرکت ناشران بخش خصوصی در نمایشگاه فرانکفورت نیازمند هزینه ی زیادی است که پرداخت آن به تنهایی از عهده ناشر خارج است. اگر دولت تدبیری بیاندیشد و با کمک اقتصادی به ناشران فضایی را فراهم کند تا هرسال تعدادی از ناشران بخش خصوصی هم بتوانند در این نمایشگاه شرکت کنند تحول عظیمی در حوزه ی نشر ایران حاصل می شود. حضور ناشران ایرانی در هر نمایشگاه بین المللی می تواند در ایجاد تغییرِ فضای ذهنی ناشر و نوع نگاه سنتی که به این صنعت وجود دارد اثرگذار باشد.»

 

** تبسم آتشین جان: «فاصله ميان نشر ايران و نشر دنيا هولناك است»

تبسم آتشین جان ؛ مدیرنشر حوض نقره در سال 2005 به نمایندگی از جمع صنفی فرهنگی زنان ناشر در این نمایشگاه حضور داشت. وی که امسال یکشی از ناشرانِ غایب در نمایشگاه است، درباره ی نحوه ی گزینش وزارت ارشاد درخصوص انتخاب کتاب هایی که قرار است در پیشخوان غرفه ی ایران در نمایشگاه فرانکفورت قرار بگیرند چنین عنوان کرد: «هنوز نمی دانم زمانیکه اتحادیه ی ناشران فراخوانی را دراین خصوص منتشر نکرده، کتاب های راه یافته به نمایشگاه براساس چه معیاری انتخاب شده اند. فقط امیدوارم حضور ایران در نمایشگاه همراه با تعداد اندکی از کتاب های تکراری و صرفا منتخب دولتی نباشد. ضمن اینکه نباید فراموش کنیم نمایشگاه فرانکفورت عرصه ای است برای تبادل کپی رایت و حق تالیف و نشر کتاب به زبان مبدا. با توجه به اینکه کشور ما عضو معاهده ی کپی رایت نيست و حق تالیف در آن رعايت نمي شودباید تلاش کنیم در نمایشگاهی که مبنای اقتصادی دارد با سیاستِ عرضه شرکت کنیم نه با سیاستِ شعار. و تا زمانیکه همسو با قانون کپی رایت جهانی نشویم، شرکت در چنین نمایشگاه هایی نتیجه ی مثبتي برای صنعت نشر ایران نخواهد داشت.»

وی درخصوص ناشران داخلی که علیرغم حمایت دولت، گاها به خواستِ شخصی تصمیم می گیرند مطابق با قوانین کپی رایت عمل کنند معتقد است: « کپی رایت یک معاهده ی جهانی است و اين مفهوم در ایران همچنان معلول مانده است. با این کودک معلول باید مدارا کرد تا شرایط مناسبی برای بهبود و درمانش پیدا کنیم. با این حال معدود ناشرانی را سراغ داریم که در شرایطی که دولت هیچ نوع حمایتی از این قانون ندارد تن به این کار بدهند و هزینه گزافی را صرف کپی رایت کتاب کنند. درحالیکه کتاب هایی که مشمول قانون کپی رایت بودند کتاب های گرانتری نسبت به بقیه کتاب های موجود در بازار نیستند. ناشر با این کار بار اضافه ای را به دوش می کشد که ستودنی است. »

آتشین جان در پاسخ به این سوال که غرفه ی ایران را در مقایسه با مجموعه غرفه های  فعال در نمایشگاه چطور ارزیابی کرده، گفت: « متاسفانه غرفه ایران غرفه ايست بسيار مجلل و به همان ميزان كم تردد. تاكنون نوعی بازدارندگی غريب بر فضای غرفه حاكم بوده. عامل اين ماجرا کم توجهی مسئولین ایرانی به نحوه  ی تبلیغات غرفه است. به گمانم ديگر بعد از اين همه مشاهده و حضور ، وقت آن رسيده است كه فضايی رقابتی و پر نشاط در غرفه ايران به وجود آيد. مسئله ديگر بحث كپي رايت است. من از سياستهای كلان كپي رايت بی خبرم، اما واضح است كه اين حضورِ چند روزه، فرصت مناسبی است برای شناساندن ادبيات و فرهنگ معاصر ايران و يافتن روزنه ای برای حضور در عرصه های بين المللی. اميدوارم امسال جو حاكم بر نمايشگاه بر خلاف دو سه ساله ی اخير به جای دافعه جاذبه داشته باشد. »

 

** اعظم کیان افراز: « حضور ایران در فرانکفورت تشریفاتی و نمایشی است»

انتشارات افراز با 4 عنوان کتاب در نمایشگاه امسال حضور دارد. کیان افراز؛ مدیر انتشارات در این باره می گوید: « از طرف اتحادیه ناشران با انتشارات تماس گرفتند و عنوان کردند که رمان های حوریه، عقرب ها را زنده بگیر، مهبوت، و مرد تشویش همیشه  را برای حضور درنمایشگاه فرانکفورت انتخاب کرده اند. نمیدانم برچه مبنایی این کتاب ها از بین بیست عنوان داستان ایرانی که در طول یکسال گذشته منتشر کردیم، گزینش شدند. اما اگر انتخاب به عهده ی خودمان گذاشته می شد با بررسی بیشتر و سنجیده تر کتاب ها را انتخاب می کردیم. بطور حتم زمانیکه متولیان امر انتخاب را به عهده ی خود ناشران بگذارند حضور موفق تری در نمایشگاه خواهیم داشت.»

کیان افراز معتقد است اگر امکانات اقتصادی به ناشران بخش خصوصی داده شود تا خودشان مستقیما در نمایشگاه حضور داشته باشند در ایجاد ارتباط با ناشران کشورهای دیگر، نتیجه ی مطلوب تری حاصل خواهد شد.

وی در این باره می گوید: «من امسال4 عنوان از کتابهایم به نمایشگاه می روند درحالیکه خودم در آنجا حضور ندارم. بدون شک زمانیکه ناشر به همراه اثارش در نمایشگاه شرکت کند اثرگذاری بیشتری خواهد داشت. در اینصورت ناشر شخصا تلاش می کند تا با ناشران دیگر برای ترجمه ی آثار ارتباط برقرار کند. هرچند این امر زمانی میسر می شود که ایران نسبت به قانون کپی رایت نگاه مثبتی داشته باشد. در غیراینصورت حضور ایران در چنین نمایشگاهی صرفا نمایشی و تشریفاتی خواهد بود. به هرحال باید منتظر بازگشت ناشران ایرانی بود تا ببینیم آیا به توفیقِ مبادله اقتصادی دست پیدا کرده اند یا نه. »

 

** پروین صدقیان: «عضو اتحادیه هستم اما از برنامه ناشران در فرانکفورت بی خبرم!!»

زمانیکه از پروین صدقیان مدیر نشر گل آذین درارتباط با توجه ایران به نمایشگاه فرانکفورت می پرسم در این باره اظهار بی اطلاعی می کند و می گوید: «من یکبار بعنوان بازدیدکننده  در نمایشگاه شرکت کردم اما از چندوچون نمایشگاهِ امسال و حضور رسمی ناشران ایرانی تا این زمان که شما با من تماس گرفتید اطلاعی نداشتم! برایم تعجب آور است با اینکه من عضو کمیسیون بازرسی اتحادیه ناشران هم هستم و هفته ای یکبار در این اتحادیه حضور دارم، با این حال تا الان خبر دقیقی از چگونگی برگزاری نمایشگاه فرانکفورت امسال ندارم! اتحادیه موظف بود تا ناشران را مطلع کند. شاید این هم از پرکاری های اتحادیه ناشران ماست ! به هرحال من از حضور در دوره ی بعدی اتحادیه استعفا دادم.»

 

** مجید طالقانی: «اجرای قانون کپی رایت در ایران به زیانِ ناشران است»

مجید طالقانی؛ مدیر انتشارات خوارزمی به علت اصلی عدم شرکت در نمایشگاه اشاره کرد و گفت: «حضور من در نمایشگاه چه فایده ای دارد زمانیکه می بینم از مقایسه ی نشر ایران با صنعت نشر دنیا در نمایشگاه چیزی جز حسرت و افسوس برایم حاصل نمی شود.»

طالقانی که یکی از مخالفانِ اجرای قانون کپی رایت در کشور است، در این باره می گوید: «ایران هنوز آمادگی اجرای قانون کپی رایت در کشور را ندارد. با وضعیت نامساعدی هم که گریبانگیر صنعت نشر کشور شده، اجرای قانون کپی رایت تنها ناشران را متحمل ضرر اقتصادی جبران ناپذیر می کند.»

 

** امیرحسین زادگان: « در پرداختِ حق تالیف کتابهای خارجی با مشکل مواجه شدیم»

انتشارات ققنوس امسال با یک عنوان کتاب در نمایشگاه فرانکفورت حضور دارد. امیرحسین زادگان؛ مدیر نشر ققنوس با بیان این مطلب افزود: «امسال وزارت ارشاد کتاب « آفتاب پرست نازنین» به قلم محمدرضا کاتب را برای نمایشگاه فرانکفورت انتخاب کرد. ما هم با این تک عنوان در نمایشگاه شرکت می کنیم.»

وی درادامه گفت: «با احتساب اینکه ایران عضو قانون کپی رایت نیست، پس حضورش در نمایشگاه هم نمادین خواهد بود. شرکت کردن ناشران ایرانی بدون درنظرگرفتن قانون کپی رایت، راه گشای ناشران درجهت رفع موانع صنعت نشر ایران نیست. صنعت نشر ایران نمی تواند همپای نشر جهانی حرکت کند و این مسئله نیازمند مدیریت و برنامه ریزی صحیح در این حوزه است. »

حسین زادگان که جزو معدود ناشرانی است که در چندسال اخیر تلاش کرده حق کپی رایت را در انتشار کتاب هایش رعایت کند، در این باره می گوید: «تاامروز سعی کردیم به اخلاق حرفه ای در نشر پایبند باشیم و حق رایت کتابهای خارجی را بپردازیم. درواقع البته طی دو-سه سال گذشته بدلیل مشکلات تحریم ها در پرداخت ارز دچار مشکل شدیم اما هنوز چاره ای برای رفع این معضل پیدا نکردیم.»

 

** جعفر همایی: «از مزایای قانون کپی رایت محروم مانده ایم»

جعفر همایی؛ مدیر نشر نی که دو دوره بعنوان بازدیدکننده در نمایشگاه بین المللی کتاب فرانکفورت شرکت داشته، در ارتباط با حضور ناشران ایرانی در این نمایشگاه می گوید: « نمایشگاه فرانکفورت ساختار تجاری دارد و ناشران باید با هدف افزایش درآمد در این نمایشگاه شرکت کنند. مادامی که ناشران برنامه  مدونی برای شرکت در این نمایشگاه نداشته باشند به هیچ دستاوردی نخواهند رسید. ما بدلیل عدم پذیرش کپی رایت در کشور حتی نمی توانیم از مزایای این قانون استفاده کنیم و مبادله ای در نمایشگاه انجام بدهیم که به نفع ناشر و وضعیت نشر در ایران باشد. قطعا این نمایشگاه در چارچوب سازوکار ناشرانِ دنیای غرب که طرف قرارداد کپی رایت جهانی هستند حاصل خوبی خواهد داشت، نه برای کشورما که بجای سود مالی از نمایشگاه، فقط مجبور به هزینه کردن برای حضور در نمایشگاه است.»

گفتنی است شصت و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب فرانکفورت از 10 تا 14 اکتبر، در فرانکفورت آلمان برگزار خواهد شد.

 

-->
بازدید : 3975نظر کاربران :


نظر شما در باره این خبر :اخبار مرتبط :

کتاب «مشروطه، زنان و تغییرات اجتماعی» در یازدهمین «جشنواره ملی حرکت» حائز رتبه اول کشوری گردید 
پیام تسلیت 
پرسش هویت‌یابی در حوزه زنان با آثار بیضایی آغاز شده است 
گزارش از نشست «معرفی و نقد کتاب شناخت هویت زن ایرانی» 
نقد و بررسی رمان «تخم پوچ» در کانون داستان ملل 
یادداشت دلگشا در ایلنا 
زنی برای تمام فصول (سینمای اجتماعی و رخشان بنی‌اعتماد) 
نشست معرفی کتاب «شناخت هویت زن ایرانی ۲» در کتابخانه فرهنگسرای شفق 
گزارش مراسم رونمایی تخم پوچ در 8 شهریور 
معرفی تازه های کتاب 
معرفی تازه های کتاب 
معرفی تازه های کتاب 
«مشروطه، زنان و تغییرات اجتماعی» منتشر شد 
کتاب «نظريه‌ی رمان: از رابله تا مارکز» منتشر شد 
کتاب «زن در قصه‌های پریان» منتشر شد 
مکتوبات خیالی (اسنادی از گفتمان سیاسی عصر مشروطه) منتشر شد 
یادداشت اختصاصی علی باغدار دلگشا 
شهلا پدران پسران 
شهلا هایپشیا 
«پدران و پسران از هم پاشيده» منتشر شد 
«يادواره‌ی هايپيشيا» منتشر شد 
گزارش برنامه کتاب جنسیت و مشارکت 
گزارشِ مراسم رونمایی از کتاب «تخم پوچ» در دفتر سینمای جوان کرمانشاه 
حلقه کتابخوانی صلح 
گزارش رونمایی 
رونمایی از کتاب «تخم پوچ» در دفتر انتشارات روشنگران و مطالعات زنان 
روزنامه ایران 
سخنرانی شهلا لاهیجی درباره‌ی کتاب «شناخت هویت زن ایرانی» در سازمان اسناد و کتابخانه ملی 
پرفروش 
عكس هاي نمايشگاه كتاب 
زاپاس نمایشگاه 97 
انتشارات روشنگران در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران حضور دارد اما فروشِ کتاب ندارد! 
متن اسلاید شو درباره ادرس غرفه و فروش نداشتن 
اینجا فروشگاه نیست! 
معرفی شناخت هویت در اعتماد 
خودکامگی یزدیزاده 
زاپاس 96 .. 
زاپاس 96 
زاپاس 96 . 
پرفروش بهمن اسفند 96 
ویدیو شناخت یزدیزاده 
پیشنهاد نوروزی عصمت عباسی: رمان «در جستجوی فرخنده» 
پیشنهاد نوروزی مجابی 
پیام تبریک شهلا لاهیجی به مناسبت 8 مارس؛ روز جهانی زن 
۸ مارس؛ روز جهانی زن بر تمام مردم دنیا فرخنده باد 
مراسم مشهد دلگشا 
بررسی روانشناختی فرهنگ خودکامگی با حضور دکتر علی صاحبی 
جلد دوم کتاب «شناخت هویت زن ایرانی» منتشر شد 
سه عنوان کتاب از انتشارات روشنگران با 40 درصد تخفیف در طرحِ اپلیکیشن طاقچه 
مرزوقی رمان خوانی گروهی 
مرزوقی رمان خوانی گروهی 
انتشار سه کتاب بهرام بیضایی جهان صنعت 
جهان صنعت پرده نئی 
جهان صنعت اینه های روبرو 
اثری عاشقانه در بطن ماجراهای سیاسی 
پرفروش‌های نشر روشنگران در دی‌ماه 1396 
معرفی کتابهای اینه های روبرو و پرده نئی در روزنامه اعتماد 
آب شرمنده‌ی آتش شد 
اینه های روبرو منتشر شد 
او بیش از هر کس ایرانی است 
پرفروش اذر 96 
یادداشت اعتماد برای باید حرفای دیشبمو 
یادداشت اعتماد برای سفر به شب 
دیوان نمایش تجدید چاپ شد 
کودکان اوتیسم در جهانی مه‌آلود زندگی می‌کنند 
شهلا لاهیجی: «روحانی ناامید و ناامیدترمان می‌کند» 
بخشی از عشقه 
بخشی از رمان «باید حرفای دیشبمو جدی می‌گرفتی!» نوشته‌ی محمدرضا مرزوقی 
کتاب‌های پرفروش‌ نشر روشنگران در آبان 1396 
فیلمنامه‌ی «پرده‌ی نئی» بهرام بیضایی به چاپ هفتم رسید 
اهدا عواید فروش کتاب «پشت حصار» به فرزندان ایتام و معلولین 
کتاب‌های پرفروش نشر روشنگران در مهرماه 1396 
گزارش روزنامه جهان صنعت از مراسم رونمایی از بعد پنجم 
گزارشی از مراسم رونمایی و روخوانی از کتاب «بُعد پنجم- پیش از گذشته» در انجمن فرهنگی اتریش در تهران 
مراسم رونمایی و روخوانی از کتاب «بعد پنجم- پیش از گذشته» 
ترجمه یادداشت نوری از ایسنا در سایت المانی 
یادداشتی از دکتر نادر نظری به انگیزه‌ی حضور در مراسم رونمایی از تازه‌های نشر روشنگران 
رونمایی و نقد و بررسی رمان «در جستجوی فرخنده» در شهر کتاب «مهرشهر» 
عَشَقه‌ای که بعد از ده سال مجاز شد! 
روز واقعه - جهان صنعت 
روز واقعه 
سفر به شب بیضایی در ایسنا 
شهلا لاهیجی: «نمایشگاه‌های فرهنگی، محلی برای دعوای دولت ها نیستند» 
«عَشَقه» رحمانیان به کتابفروشی‌ها رسید 
بيضايي و كوندرا همچنان پرطرفدار هستند 
اوتیسم در رمانی با چاشنی عشق، مهاجرت و تنهایی 
ده سال گذشت 
عشقه 
پرفروش شهریور 96 
«آینه‌های روبرو»؛ آتشی که دوباره شعله‌ور شد 
یادداشت نویسنده‌ ایرانی برای چاپ رمانش به آلمانی 
پرفروش مرداد 96 
«باید حرفای دیشبمو جدی می‌گرفتی!» از حصر آزاد شد! 
رمانی که پس از سال‌ها بالاخره توانست مجوزِ چاپ بگیرد! 
گزارش متنی 
گزارشی از مراسم رونمایی و معرفی تازه‌های انتشارات روشنگران و مطالعات زنان در تئاترشهر 
محمد رحمانیان در مراسم رونمایی از تازه‌های نشر روشنگران سخنرانی خواهد کرد 
رونمایی از تازه‌های انتشارات روشنگران در تالار مشاهیر مجموعه‌ی تئاترشهر 
دنیای حیرت‌انگیز محک؛ مجموعه‌ای از غم و شادی 
شهلا لاهیجی: «مطمئن هستم شما نیز «متولد شانزده آگوست»؛ جدیدترین اثر سپیده محمدیان را به جد دوست خواهید داشت.» 
پرفروش‌های نشر روشنگران در تیرماه 1396 
اجراي قانون اساسي، مهم‌ترين خواسته ما است 
یادداشتی از شهلا لاهیجی درباره‌ی رمان «پشت حصار» 
مرزوقی باشگاه خبرنگاران 
بخشی از رمان «سه نقطه در رویا» نوشته‌ی سهیلا مهاجر ایروانی 
بخشی از رمان «بن‌بست خاله رُزا» نوشته‌ی علیرضا مجابی 
سهیلا مهاجر ایروانی: «سه نقطه در رویا؛ قصه‌ی سه زن از سه گوشه‌ی متفاوت دنیا و با یک نقطه اشتراک...» 
علیرضا مجابی از رمان «بن‌بست خاله رُزا» می‌گوید... 
یادداشتی از ف-نوری؛ نویسنده‌ی رمان «بُعد پنجم پیش از گذشته» 
انتشار رمانِ «بُعد پنجم پیش از گذشته» به زبان آلمانی 
پیام تسلیت انتشارات روشنگران در پی درگذشت مریم میرزاخانی 
کتاب‌هایی برای شنیدن 
جنسیت و فلسفه انتخابات - جهان صنعت 
 
نگاهی به تازه‌ترین کتاب‌های صوتی نشر روشنگران 
شهلا لاهیجی از رمان برگزیده‌ی سال 88 گفت... 
همدلی با کودک درون 
جای بزرگ بیضایی در خانه خالی است 
«درباره‌ی آزادي» و «لاك نقره‌اي» را بشنويد! 
موقعیت اضطراری و معیارهای اخلاقی در سینمای اصغر فرهادی کتاب شد- روایتی تلخ از مادران اوتیسمی در یک رمان 
شهلا لاهیجی از رمان «و دیگران» گفت... 
«پولک سرخ»؛ اولین رمان محبوبه میرقدیری 
رمان «متولد 16 آگوست» به قلم سپیده محمدیان منتشر شد 
معرفی درام کودک در ایبنا 
معرفی دیگری در ایبنا 
پیام تسلیت انتشارات روشنگران در پی وقوع حوادث تروریستی در تهران 
شهلا لاهیجی: «بالاخره بخت با ما یار شد...» 
معرفی کتاب «دیگری» در خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) 
«عشقهای خنده‌دار» میلان کوندرا به چاپ پانزدهم رسید 
بخشی از کتاب صوتی «لاک نقره‌ای» 
مجموعه داستان کوتاه «لاک نقره‌ای» در قالب کتاب گویا منتشر شد 
بخشی از کتاب صوتی «درباره‌ی آزادی» 
کتاب «درباره‌ی آزادی» در قالب کتاب گویا منتشر شد 
رمانی اجتماعی بعد از سال‌ها از محاق در آمد 
رمان «در جستجوی فرخنده» طنزی تلخ از تنهایی انسان مهاجر امروز 
معرفی کتاب فروغ و ایزدبانوان در جهان کتاب 
کتاب‌های تازه نشر روشنگران از بیضایی تا یک کتاب انتخاباتی 
متن تکذیبیه‌ی شهلا لاهیجی؛ مدیر انتشارات روشنگران و مطالعات زنان 
پیام تبریک شهلا لاهیجی؛ مدیر انتشارات روشنگران به مناسبت پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری 
شهلا لاهیجی: همراه شو عزیز! 
شهلا لاهیجی: همراه شو عزیز هموطن! 
بنفشه حجازی: «رای دادن، حفظ آخرین سنگرِ جمهوری‌ست.» 
می‌گویم دوباره روحانی... 
من فارغ از شور انتخاباتى كه وجود دارد به آقاى روحانى راى خواهم داد 
در انتخابات شرکت می‌کنم و به حسن روحانی رای مشروط می‌دهم 
به روحانی رای می‌دهم 
به حسن روحانی رای می‌دهم 
ما رای می‌دهیم تا آرامش ادامه یابد 
به روحانی رای می‌دهم... 
کتاب «شوخی» میلان کوندرا به چاپ شانزدهم رسید 
جمعه معرفی کتاب شهروند 
 
«سفر به شب» بهرام بیضایی کتابِ پرفروشِ نشر روشنگران در نمایشگاه کتاب 
شهلا لاهیجی از «روایت حوا و خوشه‌ی گندم» می‌گوید... 
چهارشنبه 
چهارشنبه 
چهارشنبه 
گامی به سوی بی‌سالاری 
«سفر به شب» بهرام بیضایی پرفروش‌ترین کتابِ روشنگران در نمایشگاه کتاب 
یکشنبه 
یکشنبه 
کتابهای صوتی نشر روشنگران 
یادداشتی از شهلا لاهیجی به انگیزه‌ی انتشار کتاب «درام کودک بااستعداد بودن» 
معرفی رمان «از روزهای اخگر و زنگار» 
تازه‌های نشر روشنگران در بهار 96 
اگر نمی‌توانید در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران حضور داشته باشید... 
آخرین اخبار سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در سایت و کانال نشر روشنگران 
نشر روشنگران در سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران 
خرد جمعی می‌گوید دوباره به روحانی رای بدهیم- با «سفر به شب» استاد بیضایی می‌آییم 
یادداشتی از نیسان فروزین؛ مترجمِ کتاب «درام کودک با استعداد بودن» 
در هر جایی، حضور خود را نشان دهید 
«عقده‌ی سیندرلا» به چاپ سوم رسید 
کتاب «جنسیت و فلسفه سیاسی انتخابات» منتشر شد 
 
رمان «از روزهای اخگر و زنگار» منتشر شد 
کتاب «درام کودک با استعداد بودن» منتشر شد 
سايه انتخابات رياست‌جمهوری بر سر نمايشگاه كتاب 
اثر تازه‌ای از بیضایی در راه است 
فیلمنامه‌ی «سفر به شب» بهرام بیضایی به زودی منتشر می‌شود... 
یادداشتی از شهلا لاهیجی به مناسبت نزدیک شدن به سی‌امین دوره‌ نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران 
پیام تبریک مدیر انتشارات روشنگران به مناسبت فرارسیدن عید نوروز 
به مناسبت فرارسیدن عید نوروز 
یادداشت اختصاصی نویسنده‌ی کتاب «گفتمان زنانه» 
یادداشت اختصاصی نویسنده‌ی کتاب «تحلیلی بر بازتاب اسطوره در سینمای بهرام بیضایی» 
بخشی از رمان «در جستجوی فرخنده» با صدای نویسنده 
معرفی کتاب «حلقه- نگاهی به ازدواج زودهنگام در ایران» با صدای نویسنده 
معرفیِ کتاب «تیغ و سنت» با صدای نویسنده 
شهلا لاهیجی: «چشم به راهِ دولتِ کلید و امید می‌مانیم» 
یادداشت اختصاصی نویسنده‌ی کتاب «نامه‌های زنان ایرانی» 
یادداشت اختصاصی نویسنده‌ی مجموعه داستان «او می‌برد» 
علیرضا مجابی از رمان «در جستجوی فرخنده» گفت... 
رونمایی از ترجمه‌ی انگلیسی کتاب «فتح‌نامه‌ی کلات» 
یادداشت نویسنده‌ی رمان «خاش و گلبرگ‌های خشخاش» 
یادداشت اختصاصی مترجم کتاب «مکبث» 
یادداشت اختصاصی نویسنده‌ی کتاب «تغییرات اجتماعی در ایران از نگاه مورخان پارسی‌نویس-بلعمی تا جوینی-» 
یادداشت اختصاصی نویسنده‌ی رمان «بعد پنجم- پیش از گذشته» 
معرفیِ کتاب «دیگری» توسط شهلا لاهیجی 
کتاب «بوطیقای فضا» در لیست «چهل پیشنهاد نوروزی کتاب» روزنامه‌ی آرمان امروز 
یادداشت اختصاصی نویسنده‌ی کتاب «اضطراب در اشعار فروغ فرخزاد و غادة‌السمان» 
یادداشتِ اختصاصی نویسنده‌ی رمان «پشت حصار» 
یادداشتِ اختصاصی نویسنده‌ی کتاب «وقایع‌نگاریِ نگاه» 
یادداشت اختصاصی رامین مستقیم؛ مترجمِ کتاب «حقوق انسان» 
اقتصاد نشر در حال فروپاشی است 
گزارشی از مراسم رونمایی و معرفی تازه‌های نشر روشنگران در سال 95 
8 مارس؛ روز جهانی زن بر تمام مردم دنیا فرخنده باد 
گزارش تصویری 
مراسم رونمایی و معرفی تازه‌های نشر روشنگران 
کتاب «تیغ و سنت» نوشته‌ی رایحه مظفریان منتشر شد 
یادداشت نوذر اسمعیلی به انگیزه‌ی انتشار مجموعه داستان «وقایع‌نگاریِ نگاه» 
مجموعه داستان «وقایع‌نگاریِ نگاه» منتشر شد 
سنگ‌ها به پرواز درمی‌آیند 
کتاب‌های پرفروش‌ نشر روشنگران در بهمن‌ماه 1395 
معبود حسیبی از کتاب «خاش و گلبرگ‌های خشخاش» می‌گوید.. 
کتاب «خاش و گلبرگ‌های خشخاش» منتشر شد 
یادداشتی بر کتاب «پیام فوری از مادر زمین» 
به بهانه‌ی پنجاهمین سال درگذشت فروغ فرخزاد 
بخشی از کتاب صوتی «روایت حوا و خوشه‌ی گندم» 
زن، صلح، محیط زیست، جامعه مدنی 
گزارش تصویری از مراسم آغاز به کار «کانون عالی زنان و توسعه پایدار ایران» به همراه رونمایی از کتاب «پیام فوری از مادر زمین» 
مراسم آغاز به کار و اعلام موجودیت كانون عالی زنان و توسعه پايدار ايران همراه با رونمایی از کتاب «پیام فوری از مادر زمین» 
پیام تسلیت انتشارات روشنگران در پی حادثه ساختمان پلاسکو 
یادداشت علیرضا مجابی؛ نویسنده رمان «در جستجوی فرخنده» 
رمان «در جستجوی فرخنده» منتشر شد 
از میان دفترچه‌های دهه‌ی شصت... 
بالاخره یکی باید بایستد ... 
بچه‌های «پشت حصار» ... 
رمان «پشت حصار» منتشر شد 
رمان «در جستجوی فرخنده» به زودی منتشر می شود... 
«روانشناسی توده ها» تجدیدچاپ شد 
«مهمانی خداحافظی» میلان کوندرا به چاپ هشتم رسید 
کانال رسمی انتشارات روشنگران در تلگرام 
گزارش تصویری از مراسم زادروز بهرام بیضایی 
شب بیضایی 
مردی برای تمام فصول 
مکبثِ منظوم 
خوانش نمایشنامه «شب هزارویکم» در تالار مشاهیر تئاترشهر 
معرفی کتاب های پرفروشِ انتشارات روشنگران در ماه گذشته 
«در سوریه»؛ تازه ترین شعر سعید سلطانی طارمی 
كتاب تازه‌اي از بهرام بيضايي در راه است 
«در سوریه»؛ تازه‌ترین شعر سعید سلطانی طارمی 
ترجمه‌ی منظوم «مکبث» منتشر شد- همزمان با چهارصدمین سالگرد درگذشت ویلیام شکسپیر 
منوچهر انور: « گفتار در نمایش باید کمی بی‌ادبی باشد، نه ادبی» 
زنِ ایرانی و اجتماعی شدن در عصر مشروطه 
«نامه‌های زنان ایرانی» منتشر شد 
قصه‌گویی برای کتابداران 
برای آنهایی که جهان را تنها در چهار بُعد نمی‌بینند! 
رمان «بُعد پنجم- پیش از گذشته» منتشر شد 
جاده‌های جهانی 
جاده‌های جهانی 
کتاب «جامعه‌شناسی خانواده» تجدیدچاپ شد 
ویرایش جدید کتاب «ادبیات کودکان و نوجوانان» منتشر شد 
دیدار با «دیگری» 
کتاب «دیگری» منتشر شد 
کتاب «بررسی روان‌شناختی خودکامگی» تجدیدچاپ شد 
در دفاع ازجهان‌نو 
معرفی کتاب های پرفروشِ انتشارات روشنگران در ماه گذشته 
یادداشتی از شهلا لاهیجی به انگیزه‌ی انتشار ترجمه‌ی انگلیسی نمایشنامه‌ی «فتحنامه‌ی کلات» 
یادداشتی از بهرام بیضایی برای منوچهر انور 
نمایشنامه‌ی «فتحنامه‌ی کلات» به زبان انگلیسی ترجمه شد 
راز هزارتوی هزارویک‌شب 
آی عشق چهره آبی‌ات پیدا نیست 
آنونس فیلم «مستند رزا»؛ به مناسبت 17 مرداد روز خبرنگار 
چرا حقوقِ انسان؟ 
سمانه امیری و «کمی آن طرفتر»... 
بادکنک‌های نارنجی؛ نماد ایستادگی تا منع ازدواج کودکان 
بنفشه حجازی: «جنازه‌ی کتاب بر دستمان مانده!» 
پاک‌کن‌هایِ سمجِ چسبنده... (به مناسبت 14 تیرماه؛ روز قلم) 
 
دور از وطن اما پُركار و محبوب 
کتاب «حلقه»-«نگاهی به ازدواج زودهنگام در ایران» منتشر شد 
مریم افشار: اسطوره دنیایی اسرارآمیز است... 
بیبشیب 
«پیام فوری از مادر زمین» : مادر زمین به کمک شما نیازمند است!! 
منتخبی از فایل صوتی کتاب «خیلی خوشبختم خانوم صادقی» 
هیپنوتیزم‌وار به نیمه‌ی پُرِ لیوان خیره شدیم... 
از نگاهی خاص... 
یادداشت علیرضا مجابی درباره‌ی ضرورت صوتی کردن کتاب «خیلی خوشبختم خانوم صادقی» 
اول زیارت اهل قبور، بعد زیارت اهل کتاب 
کتاب «خیلی خوشبختم خانوم صادقی» در قالب کتاب گویا منتشر شد 
اطلاع از آخرین اخبار و فیلم و عکس های نمایشگاه بین المللی کتاب تهران 
انتشارات روشنگران و مطالعات زنان در نمایشگاه کتاب 
هدف از برگزاری نمایشگاه، صرفا فروش کتاب نیست! 
شهرو خبر کن خبر کن بگو... 
کتاب فروش ها کباب فروش شدند! 
زنان ایرانی سرود صلح و آشتی برای جامعه جهانی سر می دهند  
نگاهی به آثار «آلبا دسس پدس»؛ نویسنده، شاعر و روزنامه نگار ایتالیایی 
پیشنهاد نوروزی محمدرضا مرزوقی: کتاب «احساس تنهایی و توتالیتاریسم» 
پیشنهاد نوروزی علیرضا مجابی: «کتاب خنده و فراموشی» 
پیشنهاد نوروزی پژمان ابوالقاسمی: کتاب «درباره آزادی» 
پیشنهاد نوروزی مریم افشار: کتاب «هزار افسان کجاست؟» 
پیشنهاد نوروزی پروین پناهی: کتاب «بارداری بی هنگام آقای میم»  
یادداشتی از شقایق فیروزی؛ نویسنده مجموعه داستان های کوتاه «او می برد» 
جنسیت، قدرت و مشروعیت 
جنسیت و جامعه پذیری مشارکت سیاسی 
نمی توان با انتخابات قهر کرد 
جنسیت، قدرت و سازمان اجتماعی 
جنسیت، تکثرگرائی و انتخابات 
جنسیت، تحزب و تمامیت خواهی 
جنسیت و انتخابات ملی 
مجموعه داستان کوتاه «او می برد» توسط انتشارات روشنگران منتشر شد 
استمداد زنان ایرانی از رهبر انقلاب برای تجدید رسیدگی به صلاحیت نامزدهای انتخاباتی 
جنسیت، دمکراسی و انتخابات 
جنسیت و مقتضیات انتخابات دمکراتیک  
جنسیت، تجربه مشارکت و جهان بینی سیاسی  
جنسیت، اگزیستانسیالیسم و انتخابات  
شهلا لاهیجی: شورای نگهبان صلاحیت کاندیداهای زن را تایید کند 
جنسیت و همبرابری در انتخابات (یادداشتی اختصاصی از دکتر عباس محمدی اصل) 
یادداشت اختصاصی از پروین پناهی؛ به انگیزه انتشار کتاب «نقد تطبیقی اضطراب در اشعار فروغ فرخ زاد و غادة السمان»  
جنسیت، همدلی و شایسته سالاری 
فعالیت های کمپین تغییر چهره مردانه مجلس در تقابل با منافع جمهوری اسلامی ایران نیست 
جنسیت و انتخابات آزاد (یادداشت اختصاصی از دکتر عباس محمدی اصل) 
یادداشتی بر کتاب «تغییرات اجتماعی از نگاه مورخان پارسی نویس: بلعمی تا جوینی»  
جنسیت و اقتدار انتخاباتی 
گام بلند زنان برای تحقق سند چشم انداز 1404 جمهوری اسلامی ایران  
کتاب «نشریات ویژه زنان» تجدید چاپ شد  
کتاب «تغییرات اجتماعی در ایران از نگاه مورخان پارسی نویس-بلعمی تا جوینی-» منتشر شد 
کتاب «اضطراب در اشعار فروغ فرخزاد و غادة‌السمان» منتشر شد 
انتخابات مشارکتی و پدیداری به نام زن 
جنسیت، انتخابات و نفی خودکامگی 
تا بهارستان راهی نیست  
سانسور یا جامعه پذیری زبان 
نفوذ زنان بر انتخابات 
پرچمداری زنان ایران در زمینه تحقق اهداف سند توسعه هزاره  
زبان سانسور و سانسور زبان  
جامعه شناسی، عینیت و جنسیت  
زنان و مجلس آینده  
خیز زنان برای تصاحب کرسی های مجلس دهم- رونمایی از طرح تغییر چهره مردانه مجلس 
حرف‌هایی درباره سانسور در گفتگو با «شهلا لاهیجی»؛ شاید این مصاحبه هم چاپ نشود  
چرایی جهانی نشدن ادبیات معاصر ایران؛ از خودسانسوری تا کمبود خلاقیت 
متنی از «اوریانا فالاچی» 
جنسیت و قدرت در حوزه عمومی (یادداشتی اختصاصی از دکتر عباس محمدی اصل)  
جنسیت، خصومت و انتخابات (یادداشتی اختصاصی از دکتر عباس محمدی اصل) 
خیز زنان برای تصاحب کرسی های مجلس دهم- زنان ایران برای ورود به عرصه رقابت های انتخاباتی آماده می شوند 
جنسیت و مشارکت در قانونگذاری (یادداشتی اختصاصی از دکتر عباس محمدی اصل) 
جنسیت، تبعیض مثبت و دموکراسی (یادداشتی اختصاصی از دکتر عباس محمدی اصل) 
کتابی با فصل های متفاوت نسبت به آثار فلسفی- با تماشای تلویزیون هم می توانید فیلسوف شوید 
تجربه نوشتن از بهرام بيضايی 
از ترجمه ی شعرهایی که خواب دیده ام  
گفتگوی خبرگزاری کتاب ایران با «مریم افشار»  
یادداشتی از دکتر علی سراج در ارتباط با کتاب «گفتمان زنانه» 
کتاب «تحليلي بر بازتاب اسطوره در سينماي بهرام بيضايي» منتشر شد  
«گفتمان زنانه»؛ تازه‌ترین اثر انتشارات روشنگران و مطالعات زنان بر پیشخوان کتابفروشی‌ها  
محمدرضا مرزوقی: «با خبرنگاران دوست نشو، می‌شوی دل نبند و دل می‌بندی به عاقبتش بیندیش» 
خاطره‌ی اولین برخورد شهلا لاهیجی با سانسور در جایگاه یک خبرنگار 
پرینوش صنیعی: سکوت رسانه ها بهتر از ایجاد مشکلات پیش بینی نشده است! 
از ترجمه ی شعرهایی که خواب دیده ام؛ تازه ترین شعر سعید سلطانی طارمی 
یادداشت عصمت عباسی به انگیزه صوتی کردن کتاب «اگر بودی میگفتی...» 
تب نمایشگاه کتاب- یادداشت شهلا لاهیجی منتشر شده در روزنامه آرمان 
گفتگو با شهلا لاهیجی- انتشارات روشنگران با 22 عنوان کتابِ غیرقابل فروش در نمایشگاه بین المللی کتاب  
گفتگوی روزنامه آرمان با دکتر احمد صادقی، اسماعیل دوستی و شهلا لاهیجی در ارتباط با نمایشگاه بین المللی کتاب تهران 
کتاب «اگر بودی میگفتی...» نوشته‌ی «عصمت عباسی» در قالب کتاب گویا منتشر شد  
بخشی از فصل اولِ کتاب صوتیِ «سلاخ خانه‌ی شماره‌ی 5» 
بخشی از کتاب صوتی «چهلم»  
بخشی از کتاب صوتی «پسین شوم» 
بخشی از کتاب صوتی «اگر بودی می گفتی» 
یادداشت شهلا لاهیجی به انگیزه صوتی کردن کتابهای روشنگران 
عرب‌ستیزی و ریشه‌های اجتماعی آن 
تازه ترین شعر سعید سلطانی طارمی 
شهلا لاهیجی: «نیازمند ایجاد دانشکده نشر هستیم» 
فضیلتی به نام نامیِ نافرمانی 
همایون عالمی: «به راستي زیبایی چیست؟»  
«عقده ي سيندرلا» تجديد چاپ شد 
بیضایی زیر بار اصلاحات نرفت،«جانا وبلادور» توقیف شد 
درد ناشران عمومي با دانشگاهي يكي نيست/مسئولان درباره مميزي سردرگم اند 
شهلا لاهيجي: خواندن کتاب باعث فسق و فجور می‌شود؟!  
گزارشي از هفتمين برنامه رونمايي از تازه هاي روشنگران  
طناز طباطبایی: چرا بايد زير بار ظلم و ستم و تجاوز دم بر نياورد؟!  
چرا انتشارات روشنگران به نمایشگاه بین المللی کتاب نمی رود؟!  
گابریل گارسیا مارکز؛ جادویی‌ترین نویسنده‌ی تاریخ  
پیشنهاد نوروزی محمدرضا مرزوقی: کتاب «شناس» 
پیشنهاد نوروزی علیرضا مجابی: کتاب «عقده سیندرلا» 
پیشنهاد نوروزی سپیده محمدیان: کتاب «بی خبری» 
پیشنهاد نوروزی عصمت عباسی: کتاب «شب مادر» 
پیشنهاد نوروزی نوید سهامی: کتاب «سایه های نور» 
پیشنهاد نوروزی صدرالدین طاهری: کتاب «شناخت هویت زن ایرانی» 
یادداشت «محمدرضا مرزوقی» درباره صوتی کردن رمان «پسین شوم»  
عادت می‌کنیم... (یادداشت محسن ولیحی) 
عادت می کنیم... (یادداشت سهیلا قربانی) 
بله، رسم روزگار چنین است...  
عادت می‌کنیم... (یادداشت شهلا لاهیجی؛ مدیر نشر روشنگران) 
پیامی از سوی ناشر برای دوستان و دوستداران روشنگران  
یادداشت «عصمت عباسی» به انگیزه صوتی کردن کتاب «اگر بودی میگفتی...» 
کتاب «چهلم» در قالب کتاب گویا منتشر خواهد شد  
شهلا لاهیجی از انگیزه‌ی تولید و انتشار کتاب گویا گفت...  
یادداشتی از شهلا لاهیجی درباره‌ی تغییر مدیریت اداره کتاب  
پژمان ابوالقاسمی: «همیشه دلم میخواست اثری متفاوت و ماندگار را صوتی کنم»  
کتاب «سلاخ خانه‌ی شماره‌ی پنج» اولین تجربه‌ی نشر روشنگران در زمینه‌ی تولید کتاب گویا 
گفته های شیرین بینا؛ بازیگر سینما و تلویزیون در ارتباط با «بهرام بیضایی»/ فایل صوتی 
گفتگوی اختصاصی با «حمید امجد»؛ کارگردان تئاتر 
گفتگوی اختصاصی با «گلاب آدینه» در ارتباط با کارگردانیِ نمایشنامه ای از «بهرام بیضایی»/ فایل صوتی 
شهلا لاهیجی: «من برای حضور آقای اصغر فرهادی در برنامه قولی نگرفته بودم»  
گزارشی از هشتمین مراسم رونمایی از تازه های نشر روشنگران 
رونمایی از کتاب «رودررو با اصغر فرهادی» با حضور اصغر فرهادی در خانه سینما 
«حمید امجد» در مراسم رونمایی آثار روشنگران از «بهرام بیضایی» خواهد گفت... (سه شنبه 23 دی ماه)  
نتایج انتخابات اتحادیه ناشران و کتاب فروشان تهران  
کتاب «ایزدبانوان در فرهنگ و اساطیر ایران و جهان» منتشر شد 
تازه ترین شعر «سعید سلطانی طارمی» 
بررسی روان شناختی «خودکامگی»  
«شب مادر» تجدید چاپ شد  
سالخوردگی، دوره‌ای مثل باقی دوره‌های عمر  
علی شجاعی صایین: «جانا وبلادور هنوز غیرمجاز نشده است!» 
شهلا لاهیجی از حضور در نمایشگاه کتاب فرانکفورت انصراف داد!  
یادمان سیمین بهبهانی به روایت تصویر  
سيمين زنده است تا شعر هست، غزل هست ، مردم هستند و ايران هست ...  
آشنایی با مولف و معرفی کننده کتاب «سایه های نور»  
یادمان «سیمین بهبهانی» در دفتر انتشارات روشنگران  
«محمد رحمانیان» در مراسم رونمایی آثار روشنگران از «بهرام بیضایی» می گوید...  
شهلا لاهیجی: سیمین عزیز! به سوگت نمی نشینم...  
«زنی معدل گردآفرید و تهمینه» تازه ترین شعر سعید سلطانی طارمی 
چاپ فیلمنامه صرفا جنبه آموزشی دارد 
شهلا لاهیجی: «همه نمی‌توانند بله قربان‌گو باشند!»  
یادداشت پوران درخشنده؛ کارگردان فیلم «هیس، دخترها فریاد نمی زنند»  
پرینوش صنیعی:تیغ سانسور مشابه دادگاهی است که به یک شاکی امکان دفاع میدهد و دهان شاکی دیگر را می دوزد!  
به چشم شهروند درجه دو  
دورویی؛ عادت یا اخلاق !  
شھلا لاھیجی: مسئولان فرھنگی ما می ترسند 
اگر غم لشگر انگيزد... 
یادداشتی بر کتاب «سلاخ خانه شماره 5» چاپ شده در روزنامه همشهری 
اتحادیه‌ی ناشران برای احیای حقوق اعضایش هیچ اقدامی نکرد. 
قدرت مردم 
یک تذکر ضروری..!!  
جامعه با کتاب خواندن فاسد نمی شود  
یادداشت <علیرضا محمودی ایرانمهر> پیرامون معرفی کتاب «شب مادر»  
کتاب «چیزهای ضروری» پیشنهاد نوروزی عصمت عباسی به خوانندگان آثار روشنگران  
کتاب «روایت حوا و خوشه ی گندم » پیشنهاد علیرضا مجابی به خوانندگان آثار روشنگران 
نگاهي به كنسرت تاتر «در روزهاي آخر اسفند» 
یادداشت همایون عالمی؛ نویسنده کتاب «سایه های نور» 
معرفی کتاب «سایه های نور»  
معرفی کتابهای پرفروش انتشارات روشنگران در ماه گذشته 
ساکنان حرم ستر و عفاف ملکوت  
خاطره بازی با عطر و طعم غذاهای ایرانی  
«توت فرنگی های سر زا رفته»؛ اثر تازه ای در دنیای شعر  
گامی برای آشتی  
دوستانه حرف می زنیم؛ تازه ترين شعر سعيد سلطاني 
آش همان آش و کاسه همان کاسه 
نگاه ضد زن کوندرا از کجا نشات گرفته؟! 
شعر فارسی در فرآیند جهانی شدن  
انقلاب مشروطیت و زنان  
نامه سرگشاده به آقای جنتی  
افسانه ی آفرینش؛ تازه ترین اثر سعید سلطانی 
یادداشت شهلا لاهیجی خطاب به دکتر حسن روحانی 
رفتنِ یکی و آمدنِ آن دیگری...  
جنسیت و اصلاحات  
انتقاد شهلا لاهیجی از مراکز فرهنگی  
خودسانسوری!  
یادداشت اختصاصی عصمت عباسی؛ نویسنده کتاب «اگر بودی میگفتی...» 
بیضایی برنمی گردد چون نمیگذارند زندگی کند! 
یک خاطره و باز کوچه بن بست...  
یادداشتی بر کتاب «معرفت شناسی فمینیستی از دیدگاه لیندا مارتین آلکوف» 
گفتگوی شهلا لاهیجی با نوید سهامی 
شعر تعلیمی، فرزند دوران انحطاط و زوال اجتماعی است 
بر زنان چه گذشت...  
پدرسالاران تنها  
یادداشت شهلا لاهیجی در روزنامه اعتماد 
انتشار شش داستان از کتاب منتشر نشده «علیرضا محمودی ایرانمهر» 
يادداشت شهلا لاهيجي در روزنامه جهان صنعت 
خودمان را باور کنیم و به خودمان اعتماد داشته باشیم  
«ميلان كوندرا» به قرباني شدن انسان در جوامع توتاليته مي‌پردازد  
«سیاه وکبود»؛ پیشنهاد نوروزی «علیرضا مجابی» به خوانندگان سایت روشنگران  
نوید سهامی:«کشورهای درحال توسعه با رویاپردازی زندگی می کنند!»  
کتاب « فمینیسم و برابری طلبی در غرب و ایران» ممنوع شد!  
محمدیان: «حمید فرخ نژاد» در آشنایی‌ام با فضای جنوب نقش بسزایی داشت 
سیمای زن در سینمای ایران از آغاز تا امروز 
شهلا لاهیجی: «با حذف نام بیضایی نمی توانند او را از دنیای هنر حذف کنند!» 
خوانش «آرش» بهرام بیضایی در انتشارات روشنگران 
نادر قدیانی: «هماهنگ شده بود تا وزیر ارشاد در ساعتِ آخر جلسه هم اندیشی حضور داشته باشند»  
نوید سهامی: « رونقِ پژوهش در ایران، نیازمندِ رسیدن به خودکفایی در تولید است»  
محمدرضا مرزوقی: «در شهر کودکی ام گم شده ام» 
بهرام بیضایی: «خشمگینم از آنها که بر «سهراب کُشی» خطّ می زنند!» 
فتح الله فروغی: فروشِ کتاب، متفاوت از فروشِ کالاهایِ دیگر است  
آتشین جان: «مردم کتاب نمی خوانند، چون کتاب نمی بینند!»  
شهلا لاهیجی: هفته کتاب، هفته کتاب ما نیست!  
شهلا لاهیجی: «امسال در نمایشگاه کتاب فرانکفورت شرکت نمی کنم!»  
شهلا لاهیجی: «اتحادیه ناشران به دنبال رفع معضلات نیست!»  
بوطیقای فضا بیانگر مفهوم متفاوتی از فضا و سکونت  
مرزوقی: « کتابم بعد از دوسال لغو مجوز شد!»  
سلطانی: «در تنگنا قراردادن شفیعی کدکنی کار شایسته ای نیست!» 
طاهره صدیقیان: «هیچ عشقی ارزش تحمل خشونت را ندارد!» 
یار در خانه و ما گرد جهان می گردیم 
سلطانی: خودشان به خودشان جایزه می دهند!  
علیرضا زندی: «ژانر وحشت در ادبیات ایران مهجور مانده» 
بهرام بیضایی: «امیدوارم اشتباه بزرگی نکرده باشم» !  
آژیدهاک؛ شکوه گر از روزگار...  
محدودیت فضای سالن روشنگران را بر ما ببخشید....  
شهلا لاهیجی: «روزی دنیا دربرابر سوریه شرمنده می شود»  
شهلا لاهیجی: آمار کتاب های «غیرمجاز» بیش از کتاب های «مجاز» است!  
آریایی ها؛ قاتل دموکراسی در عهدباستان  
چرا در نمایشگاه کتاب شرکت نکردیم!! 
«چهلم»؛ کتاب برگزیده روشنگران در سال 89  
«ستون های زمین» منتشر می شود  
لاهیچی: «یا نان نیست یا دندان»! 
کتابخانه زنان به نقل از مجله زنان 

تماس با ما

بازدید امروز : 994
بازدید دیروز : 2902
بازدید ماه جاری : 64216
کل بازدید ها : 1446986
 

کاربران آنلاین :  2
 

  تلفن دفتر فروش : 88723936 - 88722665
  نمابر : 88722665 
  ایمیل : roshangaran68@gmail.com 
  آدرس : خیابان یوسف آباد میدان فرهنگ – خیابان 33 – نبش آماج – شماره 21- واحد 3

کلیه حقوق این سایت متعلق به انتشارات روشنگران می باشد.